תמונת השבוע של שייע דייטש: נשמות שהתחברו

שייע דייטש, משלוחי חב"ד במוסקבה ומנהל מרכז החסד היהודי, מספר מדי יום שישי על תמונה אחת שעשתה לו את השבוע.

תגיות: שייע דייטש
שייע דייטש , כ"ה באייר תשפ"א

תמונת השבוע של שייע דייטש: נשמות שהתחברו-ערוץ 7
בית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה"
צילום: אהרן אהרנוב

"עבדתי אצל יהודי יקר כאן במוסקבה, באתר מכירות און-ליין שבהנהלתו, עד שיום אחד החברה נסגרה ואני נשארתי ללא פרנסה. בקושי היה לי מה לאכול. חיפשתי ללא לאות מקום מחיה ומקור להתפרנס, אך לא הצלחתי. יום אחד ראיתי אצל חבר, ספר תהלים גדול ובהדפסה מיוחדת ומרשימה, הצעתי לו שאנסה למכור את זה במחיר טוב, אשלם לו את מה שהוא רוצה והשאר יישאר אצלי. פנייה אחת בלבד קיבלתי, שאלתי לאן להגיע ונסעתי מיד אל המקום, העברתי את הספר וקיבלתי את הכסף. זה היה כאן במרכז החסד היהודי שערי צדק. במקום הזה קיבלתי אכן את הכסף לספר, אבל בעיקר קיבלתי את החיים שלי. החיים היהודיים והחיים המשפחתיים שיש לי כעת ברוך השם...". במילים אלו רענן אתמול את זכרוני, ידידי היקר ר' נפתלי קויפמן.

וכשאני מנסה להיזכר בשמו הקודם, אני כלל לא זוכר. אומנם לא חלפו הרבה שנים מאז, אבל ר' נפתלי חלק אינטגראלי של הקהילה כאן, וחלק חשוב של מרכז החסד היהודי. באמירת מזמורי תהלים רואים ישועות רבות, והוא ראה ישועה כבר כשהתעסק במכירתו של ספר תהלים בודד. בדיוק באותו יום חיפשנו מנהל אדמיניסטרטיבי חדש במרכז החסד היהודי, והנה לפניי דמות צעירה אך נחושה, המשדרת אמינות ורצינות. שלב אחר שלב הוא נכנס לתפקיד, כשבמקביל הוא משקיע ראשו ורובו בלימודים הדרושים לעבור את מסלול הגיור הקפדני והרציני של הרבנות הראשית לרוסיה.

לפני מספר שנים, לקראת ביקור קצר באוזבקיסטן, התייעצתי איתו לגבי אפשרות לטבול במקווה שבעיר בוכרה, בה שהיתי יום אחד, במסגרת מסע של חברי 'קלוב זבולון' עם ידידי היקר מר איבגני דווידוביץ. נפתלי חיבר אותי עם אחיו הצעיר והיחיד, סטודנט באוניברסיטה המקומית, שחיכה לי בתחנת הרכבת וסייע לי בכל לבו. בעודי מסייר בעיר היפה והנוסטלגית, ראיתי והבנתי איפה נולדה וחיה נשמה מיוחדת כזו כמו של ר' נפתלי.

הרבי מביא בכמה מקומות את דבריו של החיד"א בפירוש הלשון "גר שנתגייר", ולא "גוי שנתגייר", כי גוי לא יתגייר לעולם, ומי שמתגייר הרי זה לפי שיש בו ניצוץ קדושה, אלא שמאיזו סיבה נפל שלא במקומו, וכאשר מתגייר - לאחרי כמה סיבות והשתדלויות - אזי ניצוץ הקדושה יוצא לחירות, ומתחבר עם ה"אבוקה" וה"מאור", דהיינו, עם התורה והמצוות ועם הקב"ה. כמו כן ידוע מה שמבואר בחסידות, כי הניצוצות המתעלים על ידי הגירות, הינם ניצוצות נעלים ביותר, ועד שאמרו חכמים "לא גלו ישראל בן האומות אלא כדי שיתוספו עליהם גרים", ואף שהכוונה לא רק על גרים כפשוטם אלא כל עניין בירור הניצוצות, הרי כמובן שכן הוא בגרים כפשוטם. וכמה כמה מגדולי ישראל היו גרים בעצמם או בני גרים, כמו שמעיה ואבטליון, הנביא עובדיה, התניא רבי מאיר, אונקלוס הגר ועוד.

אנו נמצאים בערב שבת קודש, שבה מברכים את חודש סיון הבעל"ט; החודש בו חל חג השבועות - חג מתן תורה. כל תהליך הגיור נלמד מכך, שכאשר היו בני ישראל במדבר, לפני מעמד מתן תורה, היו צריכים גם הם לעבור תהליך של גיור. ועל התהליך אותו יעבור כל גר הרוצה להתגייר אמרה התורה 'ככם כגר יהיו', ודרש על כך רבנו הקדוש מחבר המשנה, כי המילה 'ככם' פירושה - כאבותיכם, וכמו שאבותיכם נזקקו לתהליך הגיור לפני מתן תורה, כך גם הגרים לעתיד יצטרכו לעבור תהליך זה. ויום זה, הוא גם יום הולדתו של דוד המלך, שהיה מצאצאי רות, הגיורת המפורסמת ביותר כנראה.

במשרד המטפל בכלל ענייני הגמ"ח המרכזי "קרן חיה מושקא", ישבה אשה יקרה, בת למשפחת קויפמן, שזכתה להתקרב לשמירת תורה ומצוות בצורה מעוררת השתאות. אך טבעי היה לנו בצוות הניהול במרכז החסד, לחשוב על שידוך נפלא בינה לבין ר' נפתלי היקר; בין מוכר ספר התהלים, לאשה שרכשה אותו בכסף מלא...

ההליך היה זריז יותר מאשר חשבנו, וכשנערכה חופתם המרגשת בחצר הבניין, הרגשנו כולנו, כמשפחה אחת גדולה ומאוחדת. שניהם השקיעו ממרצם יותר ויותר בעשיית חסד, ואת ר' נפתלי – שאימץ את שם משפחת רעייתו החדשה - שילבתי אף בפעילות של בית הכנסת המרכזי, החל מניהול המניין הראשון לתפילת שחרית מוקדם בבוקר, ועד ארגון הספרייה התורנית הגדולה, כשבין לבין הוא יושב ושוקד על התורה ובלימודי סמיכה.

השבוע זכיתי לשבת על כסא הסנדקאות, מחזיק בידי את הבן שנולד לו לפני שבוע בערב ל"ג בעומר. אני רואה את חותנו היקר, אביה של טובה רעייתו המסורה, כשהוא מחזיק את התינוק, ואת האב ר' נפתלי עומד בסמוך למנהל הקהילה הרב מרדכי ויסברג שאמר את ברכות הברית, וכשמגיע ל'וייקרא שמו בישראל:' לוחש לו האב באוזן 'שמעון'. וכולנו הרגשנו שוב את התחושה הנפלאה כמו בזמן החופה, וראינו מקרוב את נפלאות הקב"ה שמוביל בדרכו את מהלכיו המרתקים ומחבר נשמות יקרות ממוסקבה ובוכרה במסלול חיים נפלא ומרגש.

גוט שבת
שייע