המפכ"ל קובי שבתאי אחרי האסון במירון: "לא שוקל להתפטר, שלם עם עצמי"

רב ניצב יעקב שבתאי שובר שתיקה ועונה על השאלות הקשות: "אם יימצא גורם ממלכתי נייטרלי שיבדוק מי אשם – פתוח לקבל את ההחלטה שיהיו"

ערוץ 7 , כ"ה באייר תשפ"א

המפכ"ל קובי שבתאי אחרי האסון במירון: "לא שוקל להתפטר, שלם עם עצמי"-ערוץ 7
רנ"צ קובי שבתאי
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שבוע אחרי האסון במירון הגיע היום (שישי) מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב (קובי) שבתאי לריאיון לירון דקל בכאן 11, והתייחס לאחריות המשטרה בעקבות האירוע.

שבתאי הבהיר כי בשום שלב לא ראה סיבה להתפטר והדגיש: "במקרה הספציפי יש פה נושא שצריך להיבדק על ידי גורמים חיצוניים. אני שלם עם עצמי שעשיתי את כל מה שרק ואפשר בכלים שהיו לרשותי על מנת לעשות את הטוב ביותר. אם יימצא גורם ממלכתי נייטרלי שיבדוק מי אשם – פתוח לקבל את ההחלטה שיהיו".

שבתאי אמר כי ועדת חקירה ממלכתית תהיה מקובלת עליו ואמר: "באירוע רגיל יש גורם אחד שאתה מדבר איתו. באירוע כזה אף אחד לא רוצה לקחת אחריות. המשטרה נשאבה לוואקום הזה ותכללה את האירוע. אין לי את הכלים לבדוק אם המהנדס צודק או לא. משטרת ישראל מתכללת את כל הגורמים אבל כל אחד בתחום אחריותו".

אמש נחשף בחדשות 12 כי יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים ואשת הקשר למשפחות הנספים במירון, פנתה אליהן בימים האחרונים בבקשות חריגות, בזמן שהם אבלים על 45 יקיריהן שנהרגו בטרגדיה שאירעה בשבוע שעבר.

לאחר שהיועצת סיירה בין הבתים של משפחות הנספים, הגיעו דיווחים על דרישותיה המוזרות מהאבלים.

אחד מנציגי המשפחות סיפר על הדרישה של היועצת: "'אולי תצלם סרטון לראש הממשלה ותגיד לו איזשהו משהו?' כאילו שאנחנו ננחם את ראש הממשלה במקום שיהיה הפוך. איך שהוא סיים את הסרטון, פאלוך אמרה: 'ואולי תגיד כמה דברים לשרה נתניהו על כל מה שעושים לה, תחזק את ידיה'. הייתי המום, אמרתי לה: למה ראש הממשלה לא בא לנחם? גם לא קיבלנו טלפון להביע תנחומים. היא ענתה לי: 'אם ירים טלפון אליכם, הוא יצטרך להרים טלפון לכולם'".

היועצת מסרה בתגובה: "לא התבקשתי על ידי רה"מ או מי מטעמו לפנות בבקשות למשפחות האבלות ולא פניתי בבקשה לסרטוני תמיכה".

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה ורעייתו מעולם לא ביקשו שום ביטויי תמיכה מהמשפחות השכולות – לא בעקיפין, לא במישרין. אם מישהו דיבר בשמם כביכול, הדברים ייבדקו ויטופלו בחומרה".