הדלת נשארת פתוחה: ניר אורבך כותב לבצלאל סמוטריץ'

אנחנו לא הולכים להתפשר על הזהות היהודית, על תורת ישראל וארץ ישראל אבל גם לא על עם ישראל. ניאבק על זה כמו שנאבקנו עד היום.

ח"כ ניר אורבך , כ"ה באייר תשפ"א

הדלת נשארת פתוחה: ניר אורבך כותב לבצלאל סמוטריץ'-ערוץ 7
ניר אורבך
צילום: ערוץ 7

בצלאל ידידי

אני כותב לך את הדברים מתוך הערכה גדולה למי שאתה, ולמה שאתה פועל ועושה. בן הציונות הדתית, בן תורה ומנהיג פוליטי.

אני נזהר ואזהר תמיד בכבודך, גם כשדעותיך, עמדותיך ומעשיך ירגיזו אותי.

אף פעם לא אכנה אותך עסקן קטן או אופורטוניסט וודאי לא את החבורה היקרה שאספת סביבך והכנסת למפלגה שלך.

הם, לפחות רובם, ואני צמחנו באותן ערוגות בציונות הדתית, עברנו פחות או יותר אותם מסלולים ועסקנו באותם עיסוקים, כל אחד במקומו ובגזרתו.

אתה, בצלאל ידידי לקחת בשבי את המושג 'ציונות דתית'. לקחת תנועה בת 100 שנים שיסודה בהסטוריה המפוארת של עם ישראל והרהבת עוז לצמצם אותה לתוך מפלגה פוליטית, או אם להשתמש בדבריך שלך: אני שמח שצדקתי.

אין צמצום גדול מזה. תנועה מפוארת שמשרתת את הרצון שלך להוכיח שצדקת.

כולנו התרגשנו לראות את הסרטונים שהמפלגה שלך הפיקה בבחירות ומראים את כל הארגונים, המפעלים, המוסדות ובתי החינוך של תנועת הציונות הדתית. המפלגה שלך היא לא הראשונה שעושה זו וזה לא מקנה לה בעלות על התנועה.

בסוף בצלאל, כפי שאתה יודע, המהות היא זו שקובעת. לא הכפשות, לא שיח של שטנה ופירוד ולא אמירות בעלמא.

המהות של מדינת ישראל כיסוד כיסא ה' בעולם. המהות בה כולנו מרגישים חלק ממעשה הגאולה. כשרבותינו מדברים על מעשה הגאולה הם לא מדירים ממנו אף אחד מעם ישראל.

בפוליטיקה, מי כמוך יודע, קשה מאד להפריד בין כלים ובין ערכים. מפלגה איננה ערך בפני עצמו, גם אם קוראים לה הציונות הדתית. מפלגה היא כלי למימוש ערכים. כלי למימוש ערכי הציונות הדתית, עם, תורה וארץ, עליהם התחנכנו ועליהם אנחנו מחנכים את ילדינו.

התיישבות היא ערך, תיקון עולם הוא ערך, קידוש ה' הוא ערך וגם אחדות עם ישראל הוא ערך, החיבור הוא ערך.

אי אפשר לוותר על חלקים מעם ישראל רק בגלל שיש להם עמדות שלא מסתדרות או אפילו מאיימות על עולם הערכים שלנו. אי אפשר להתבצר במקום פוליטי צר שלא מאפשר לממש את כלל ערכי הציונות הדתית רק בגלל שזה לא מסתדר עם התכניות הפוליטיות שלנו.

אני התחנכתי במקומות בהם רבותי לימדו אותנו לפרוח ולצמוח לא על ידי הקטנת והכפשת האחר, אלא על ידי הוספת אור שלנו. וכידוע לך "מעט מהאור מגרש הרבה מהחושך".

לך יש דרך פוליטית והערכות פוליטיות שבחלקן צדקת ובחלקו פחות, אבל הן אינן תורה למשה מסיני ובודאי אינן הדרך הציונית דתית האחת ואין בלתה.

כולנו נמצאים כבר שנתיים במצב פוליטי מורכב שאליבא דכולי עלמא "תוקע" את המדינה. ממשלה יציבה בישראל משדרת גם לאומות העולם והיא ודאי חלק מהיות מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתינו.

פעלנו ללא הרף, מתוך כבוד רב, לקדם יחד איתך יציבות שלטונית, אך לצערינו, לא נתת יד למהלך.

לכולנו אכפת מהציבור שלנו ומהמדינה וכן, כולנו טועים לעיתים.

בצלאל, אתה כמנהיג ציבור, ניסית באמצעים פוליטיים, ישירים ועקיפים, על ידי יוזמות וחסימות, להוביל את הציבור שלנו לדרך מסוימת. בשלב זה, ההובלה הפוליטית הזו לא צלחה. אף אחד לא חושד בטוהר כוונותיך ואף אחד, מהציבור שלנו, לא אמר לך שאם תצליח זה אסון לציונות הדתית ולמדינת ישראל. אצל אף אחד לא נמצאת כל האמת ואף אחד לא חף מטעויות.

בתור מנהיג ציבור שערכי הציונות הדתית הן נר לרגליו והוא משומעי לקחם של רבנים מרכזיים בציונות הדתית, הייתי מבקש ממך כעת, כמו שאני מבקש מעצמי וכולנו, קצת ענווה. לא להחריב את הבית.

דרכה של גאולה שהיא מגיעה קמעא קמעא ועם הרבה צללים שמכסים את האור הגדול "כאיילת השחר שבקע אורה".

אפשר להסתכל כל הזמן על הצללים. אתה פעלת כדי למנוע הקמת ממשלת ימין בתמיכת מנסור עבאס שיכולה היתה לקבל את תמיכת הרבנים והציבור. הלב נחמץ מקריאת תיאור השתלשלות העניינים כפי שכותב השבת יאיר שרקי במקור ראשון. אתה דואג לתאר מציאות אפוקליפטית בה הולכת ונרקמת "ממשלת שמד" שכל תכליתה עקירת הזהות היהודית מהמדינה.

אבל אפשר וצריך להסתכל על זה אחרת. בעין טובה. קשה מאד להתעלם מהמהלך שקורה כאן. *ראש ממשלה מהציונות הדתית שעתיד אי"ה להוביל את המדינה* אין קידוש ה' גדול מזה.

את נפתלי, לפי דבריך, אתה מכיר לעומק כבר הרבה שנים. גם אני.

שנינו יודעים היטב שליבו במקום הנכון ומדינת ישראל אצלו, לפחות כמו אצלך, נמצאת מעל החשבונות האישיים.

יחד איתו נמצאים בני ובנות הציונות הדתית, ימנים וערכיים.

אנחנו לא הולכים להתפשר על הזהות היהודית, על תורת ישראל וארץ ישראל אבל גם לא על עם ישראל. ניאבק על זה כמו שנאבקנו עד היום.

נכון, ההובלה היא בשיתוף כוחות נוספים מעם ישראל, לא לבד, אבל הלא זו מהותה של הציונות הדתית- פועלים עם א-ל ועם עם ישראל.

אתה יודע היטב, גם אם לצורכי מו"מ שידרת אחרת, שבחירות חמישיות טומנות בחובן סכנה שתקום ממשלה שבה לא יהיה למחנה שלנו שום חלק. אתה אולי מעדיף זאת. אני וחלק ניכר מבני ובנות הציונות הדתית ולמדינת ישראל, לא.

חלק מהציונות הדתית הפוליטית בוחרת כעת בדרך שונה ממה שבחרת אתה. דרך של חיבור כוחות ושילוב ידיים. דרך, שאינה מתעלמת מהקשיים והסכנה אבל מרגישה מספיק בטוחה בעצמה בכדי להתגבר עליהן ולהתקדם. אחדות ישראל חשובה מתמיד, ודאי בימים אלו של ספירת העומר.

אפשר להמשיך לשבת בצד ולהטיף. אני מאד מקווה שבמעלה הדרך גם אתה וחבריך ממפלגת הציונות הדתית וגם אחינו החרדים יצטרפו למהלך.

הדלת נשארת פתוחה.

הגיע זמנה של הציונות הדתית לעלות קומה נוספת גם בהנהגה הפוליטית. זה הזמן. בעז"ה נעשה ונצליח