חדר ניתוח
חדר ניתוחצילום: אייסטוק
בבית החולים בילינסון התרשלו בכך שאפשרו לבתו של חולה לתרום לו אונת כבד, אף שלא היתה אצלו התאמה להשתלה זו, והוא נפטר עשרה ימים לאחר ביצועה - כך נטען בתביעת רשלנות רפואית המעלה טענות חסרות תקדים כלפי המרכז הרפואי שבו מתבצעות מרבית השתלות האיברים בישראל.

בעיתון 'ישראל היום' נחשף כי התביעה הוגשה על ידי משפחתו של יוסף שלינגר, שנפטר באוגוסט 2018 והוא בן 71.

היא הוגשה לאחרונה לבית משפט השלום בתל אביב נגד קופת חולים כללית, הבעלים של בילינסון והאחראית לו, נגד בית החולים שבו עבר את ההשתלה, וגם נגד בית החולים הממשלתי שיבא בתל השומר, שבו טופל יוסף לפני שעבר לטיפול בבילינסון. התביעה הוגשה על ידי עו"ד רן שפירא.

על פי כתב התביעה, ב־2017 התגלתה אצל שלינגר מחלת שחמת כבד, שפגעה קשה במצבו וגרמה לו להצטברות נוזלים חוזרת וחמורה בבטן. הוא טופל בבית החולים שיבא, שם המליצו לו הרופאים על השתלת כבד.

שלינגר הופנה להמשך הטיפול בבילינסון והועלה לרשימת הממתינים הארצית להשתלה. תחילה ביקשה המשפחה לקבל מימון ציבורי להשתלת כבד בחו"ל, אלא שקופת חולים מאוחדת, שבה היה שלינגר חבר, ומשרד הבריאות סירבו לקבל את הבקשה בנימוק שלא מוצו אצלו כל האפשרויות לטיפול, כולל הכנסת תומכן לכבד כדי להוריד בו את הלחצים.

בעקבות זאת, כך התביעה, נאמר למשפחה על ידי רופא בכיר בבילינסון כי נמוך הסיכוי של שלינגר לקבל תרומת כבד מן המת, והוא נותב לקבל את ההשתלה מכבד שתתרום לו בתו דנה רבינסקי, אז בת 45, שהסכימה להליך.

רבינסקי עברה בדיקות רפואיות, וב־30 ביולי נכרתה אצלה בניתוח אונת הכבד הימנית והושתלה אצל אביה במקום הכבד החולה בניתוח שארך כעשר שעות. אלא שלפי התביעה, לאחר ההשתלה החל מצבו של שלינגר להידרדר והוא נפטר כתוצאה מזיהום קשה. לפני מותו הוא לווה במחלקה במשך 24 שעות ביממה על ידי רעייתו רחל וילדיו רונן והילה, וזאת בזמן שבתו דנה מתאוששת בעצמה מניתוח התרומה.