מפקדת הכוח מספרת על סיכול הפיגוע דוברות המשטרה

לוחמת משמר הגבול סמ”ש ש’ משחזרת את שאירע ביום שישי האחרון כאשר ניטרלה שלושת מחבלים חמושים ליד מוצב סאלם בצפון השומרון.

“אחד המחבלים עמד מולי במרחק שישה מטרים בקושי, יורה ויורה עם מבט של רצח בעיניים. צעקתי לצוות לתפוס מחסה ויריתי לעבר המחבל שמולי. אמרתי לעצמי ‘זה או אני או הוא יוצאים מזה בחיים'", סיפרה ש' לידיעות אחרונות.

''כדורים שרקו לנו מעל הראש ונעצרו בבטונדה. ראיתי את הנהג של אחד המיניבוסים מתכופף עם הידיים על הראש ותוך כדי קרב היריות חשבתי ‘רק שלא אפגע בו’. זה הרגיש כמו נצח, אבל הכל קרה מהר".

ש' תיארה: ''אני רואה מולי עד עכשיו את המבט של המחבל וכל הזמן חושבת מה אם חס וחלילה זה היה נגמר אחרת. טוב ששמרנו על דריכות ותגובה מהירה, ככה בדיוק לימדו אותנו. מנענו פיגוע גדול, לשם כך התגייסנו".

חקירה ראשונית של ניסיון הפיגוע העלתה כי שלושת המחבלים הם תושבי אזור טול כרם בתחילת שנות ה-20 לחייהם, ללא רקע ביטחוני קודם.

המחבלים נסעו באוטובוס שמסיע שב"חים לישראל. כוח מג"ב עצר את האוטובוס בקו התפר והעביר את השב"חים לתחקור במוצב סאלם. בעודם מחכים סמוך לשער המוצב, שלושת המחבלים המצוידים בתת-מקלע קרלו, פותחים באש.

ההערכה היא שתכננו לבצע פיגוע בירושלים. האוטובוס שבו נסעו היה בעל לוחית רישוי ישראלית, והנהג ערבי ישראלי. בצה"ל אומרים שהנהג לא ידע שהסיע מחבלים.

המחבלים ככל הנראה חצו את גדר ההפרדה מאזור ג'נין לתוך הקו הירוק או במעבר הרגלי שמוביל לכיוון בית המשפט הצבאי בסאלם. הם פתחו באש לעבר הש"ג במוצב ולוחמי מג"ב ירו לעברם ונטרלו אותם. שני מחבלים חוסלו והמחבל השלישי נפצע באורח אנוש ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים העמק בעפולה.

במשמר הגבול ובמשטרה משבחים את פעילותם של הלוחמים שהגיבו בצורה מקצועית ונחושה תוך חתירה למגע לעבר המחבלים שירו לעברם.

"פעלתם בצורה מקצועית ונחושה, חתרתם למגע והבאתם לסיום מהיר של האירוע, כל זאת ללא נפגעים לכוחותינו. זה מסוג האירועים שהיו יכולים להיגמר באסון כבד ואתם אלו שמנעתם אותו. הצלתם חיי אדם וזה בדיוק מה שמצופה מלוחמי ולוחמות מג"ב. מעריך ומוקיר את פועלכם היום. יישר כוח", אמר מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן שהגיע לזירת הפיגוע ושוחח עם הלוחמים שניטרלו את המחבלים.

מפקד פיקוד מרכז, אלוף תמיר ידעי אמר "נמנע פיגוע גדול הודות לפעילות חדה, נחושה ותפקוד קרבי ומקצועי של לוחמי מג״ב. פעילות זו הינה חלק ממבצע רחב במרחב התפר בחודשים האחרונים, ששיאו ברמאדן, בו כוחות החטיבה המרחבית ״מנשה״ סיכלו באמצעות מודיעין איכותי ותגבור כוחות חדירות רבות לשטח ישראל".