חומרי בניין
חומרי בנייןצילום: pixabay

השמירה על הסביבה הפכה מטרנד לאורח חיים המשפיע על שלל תחומים וביניהם גם על עולם הבנייה. בעוד שבעבר חומרי הבנייה הנפוצים ביותר היו מלט ופלדה, היום מגיחים חומרים חדשניים המאפשרים לנו ליצור מבנים מופלאים וחזקים עם חומרים טבעיים. הנה חלק מחומרי הבניין החדשים ושיטות הבנייה שמצעידים אותנו לעבר עתיד ירוק יותר.

שילוב של ישן וחדש – חבילות חציר

בבנייה הירוקה ישנם שני עקרונות מנחים: האחד הוא מחזור של חומרים קיימים והשני הוא שימוש בחומרים טבעיים. אחד מהחומרים הטבעיים המשמש לבנייה ירוק הוא החציר. זה אולי נשמע לכם כמו משהו שיצא מתוך ספר אגדות ישן או כפר מתקופת הרנסנס, אך זה אמיתי לגמרי ואפילו אקולוגי. חבילות החציר עשויות ממגוון צמחים טבעיים שאותם קל מאוד לגדל, כמו אורז וחיטה. היתרונות הגדולים ביותר של חומר גלם זה הוא הצפיפות הגבוהה שלו, דבר שאינו מאפשר חדירת לחות והופעת ריקבון.

כחלק משיטות הבנייה החדשות, חשוב היה למצוא חומרי בניין החוסכים שימוש בכמות גדולה של חומרים נוספים. במקרה של חבילות חציר, הן גם תורמות לבידוד של הבית מפני האקלים החיצוני. תכונה זו מאפשרת חיסכון בחשמל לשם קירור או חימום וכך פוחתת פליטת המזהמים.

חיסכון אנרגטי

צריכת אנרגיה מוגברת מביאה לכיליון של משאבים יקרי ערך, עלייה בפליטת המזהמים לאוויר שאנו נושמים ותורמת להעמקת משבר האקלים. כדי לאפשר חיסכון של אנרגיה בתחום הבנייה, פותחו שיטות המאפשרות ניצול של משאבים טבעיים לגמרי, שאינם יוצרים זיהום כלל. כך למשל בישראל בתים חדשים נבנים תוך שמירה על מספר כללים מנחים. ראשית, השאיפה היא לצמצם ככל הניתן את שטח הפנים החיצוני של המבנה. בנייה זו מקטינה את השפעת מזג האוויר החיצוני על האקלים הפנימי. שיטה אחרת היא לבנות את המבנה כך שיפנה לכיוון דרום, שכן זהו האזור שבו נמצאת השמש ברוב שעות היום. כך יש כניסה רבה של אור טבעי לחלל, והקטנה של הצורך בשימוש בחשמל.

מהפכת הצבע

צביעה היא חלק בלתי נפרד מבנייה, ולכן יש בכוחה ליצור שינוי גדול בבנייה הירוקה. טמבור שמו לעצמם מטרה להוביל מהפכת צבע שתתרום לשמירה על הסביבה ועל בריאותנו. אחד מהצעדים שבהם נקטה החברה הוא לייצר צבעים אקולוגיים, שמטרתם להביא לשיפור איכות האוויר בתוך המבנה. בחללים סגורים האוויר נעשה מזוהם עוד יותר מאשר האוויר שישנו בחוץ. כיאה לעקרונות המנחים של הבנייה הירוקה, הצבעים האקולוגיים של טמבור מיוצרים מחומרים טבעיים שאינם פולטים מזהמים לאוויר. כמו כן, הם אינם מכילים חומרים משמרים ומיקרו-פלסטיק, הנפלטים לאורך זמן לאוויר בבית ופוגמים באיכותו.

בנוסף לתכונות אלה, הצבעים הם גם היפו־אלרגניים כדי להקל על אלה הסובלים מאלרגיות. יתרון נוסף הוא שהם גם אנטי־בקטריאליים, כך שנמנעת הצטברות חיידקים בחלל ובריאות הדיירים נשמרת כל העת. כדי לחזק עוד יותר את המגמה הירוקה של הצבעים, גם האריזה שבתוכה הם מגיעים, מיוצרת בשילוב חומרים ממוחזרים ואף ניתנת למחזור בסיום השימוש.

אך זהו לא סוף יתרונות המוצר המופלא הזה. הצבעים האקולוגיים של טמבור סופחים את הלחות המצטברת בחלל ואפילו את הפחמן הדו־חמצני. תכונה זו מונעת מהלחות להצטבר על פני הקירות ולעודד היווצרות של עובש ובקטריות, דבר המוריד את איכות האוויר בצורה משמעותית.

הודות לקולקציה העשירה אין צורך לבחור בין בנייה ירוקה לבין החזון העיצובי, שכן ניתן לבחור מתוך שלל צבעים מרהיבים את הצבע המושלם עבור הבית שלכם ועדיין לשמור על הסביבה ועל בריאותכם.