דאבור. יושעה מנבחרת ישראל?
דאבור. יושעה מנבחרת ישראל? צילום: רויטרס

האם מואנס דאבור יושעה לצמיתות מייצוג ישראל במדי נבחרת הכדורגל הלאומית? אחרי שעורר סערה גדולה אמש עם פוסט בו כתב "אל תחשבו שאלוהים לא רואה את עושי העוולה, יום יבוא והוא יתחשבן איתם", בהתייחסו למהומות שפרצו בהר הבית בין הפורעים הערבים לכוחות השיטור, מואנס דבור בסכנת השעייה והרחקה מנבחרת ישראל בכדורגל.

לא מעט שחקנים ואנשי ספורט הביעו מורת רוח על דבריו של החלוץ הערבי-ישראלי שבדבריו הסית לכאורה לאלימות כלפי כוחות השיטור שניסו למגר את ההתפרעות הערבית האלימה, כשראשון המגיבים היה קפטן הפועל חדרה, מנשה זלקה.

גם עידן ורד ואוראל דגני, שחקני בית"ר ירושלים הגיבו לדאבור כשהעלו פוסט בחשבונות האינסטגרם שלהם בו כתבו כי הם מאחלים לכוחות השיטור לשמור על עצמם וכי הם גאים במעשיהם כנגד הפורעים הערבים.

"מצדיע לכוחות הביטחון שמנהלים את ניסיונות המהומות בהר הבית באופן אדיר. שומרים על כבוד המקום הקדוש בבירת ישראל. שמרו על עצמכם", כתב הקפטן הירושלמי ורד וחברו לקבוצה אוראל דגני הוסיף: "גאה להתעטף בדגל ישראל במיוחד בימים אלו. תודה לכל מי ששומר עלינו, תהיו חזקים ובריאים".

ישראל זגורי ששיחק בבית"ר בעבר וגם בבני סכנין, העלה תמונה של הר הבית וציטט: "אם אשכך ירושלים, תשכח ימיני".

דני עמוס, שוער מכבי נתניה ניסה להוריד את הלהבות אך מתח גם ביקורת על דאבור, כשכתב: "לנו כשחקני כדורגל יש אחריות גדולה יותר מלנצח משחקים. יש לנו אחריות לתת דוגמה, ודוגמה חיובית ומאחדת. דווקא בימים בוערים כאלו, היה ראוי ועדיף אם כבר מתייחסים למצב לעלות פוסט של רגיעה, של אחדות, של שלום בתוכנו. אנחנו יודעים טוב מאד לחיות יחד בכבוד הדדי, בשלום ובשיתוף פעולה מדהים וזאת הדוגמה שהילדים שלנו צריכים לראות. אחריות שלנו כשיש אש היא לכבות אותה לא להוסיף שמן. מפה אני קורא לכולם, בואו נעצור את האלימות ואת הבלגן המיותר הזה. בואו נחזור להיות אנשים המכבדים אחד את השני, המכבדים כל דת כל צבע וכל מין. אין מקום לתת לקיצוניים יד. גאה במדינה שלי על כל יושביה!!! וגאה בחיילי צהל, במשטרה וכוחות הביטחון ששומרים על כולנו לילות כימים".

מי שלא שתק לחלוץ הערבי-ישראלי הוא ח"כ איתמר בן גביר שדרש להשעות באופן מיידי את דאבור מנבחרת ישראל לצמיתות.

“על רקע האלימות בירושלים וההתפרעויות בהר הבית, הזדעזעתי לקרוא את התבטאותו של שחקן נבחרת ישראל בכדורגל, מונס דאבור: "אללה לא מעלים עין, הוא ממתין ליום הדין", כתב בן גביר והוסיף כי "לא ייתכן ששחקן נבחרת ישראל בכדורגל יצדד בצד של האויב ולמעשה יתמוך בפגיעה בחיילי צה”ל ובנשים וילדים על רקע היותם יהודים. נבחרת ישראל מייצגת את מדינת ישראל ברחבי העולם, לא ייתכן ששחקן המייצג את הנבחרת יתבטא בצורה כזו. אם לא נאה לו ללבוש את מדי הנבחרת, הוא יוכל לשחק בנבחרת של סוריה, שם בטח יתאים יותר לעמדותיו הטרוריסטיות".

גם בארגון "בצלמו" דרשו להשעות את החלוץ הערבי-ישראלי לאור דבריו כשכתבו: "במקום לנסות להרגיע את הרוחות ולהסביר לקהל מעריציו שכמו בכדורגל הקבוצה למען אחד ואחד למען כולם, בחר דאבור להעלות פוסט מתסיס ומסית"

הדברים מדברים בעד עצמם! הכוונה כמובן שאותם אנשים כמו כוחות הביטחון שפועלים יום וליל להגן על אזרחי ישראל באזור העיר העתיקה בירושלים הינם עושי עוולה".

שי גליק, מנכ"ל בצלמו אמר כי פנה ליועמ"ש לבדוק אפשרות פתיחת חקירה פלילית נגד דאבור וקרא לבינתיים להשעייתו מייצוג ישראל במדים הלאומיים עד לסיום הבירור. "אני מזכיר שבעבר כאשר שחקנים בינלאומיים הביעו תמיכה בטרור, פיפ"א העולמית השעתה אותם על אחת וכמה וכמה שעלינו להגיב באופן מיידי", אמר גליק.

בהתאחדות לכדורגל הגיבו לסערה כשקראו להרגעת הרוחות. "ההתאחדות לכדורגל מצפה מכל ספורטאי, ודאי משחקני נבחרת, להקפיד להתבטא באופן שתורם לאחדות, לפיוס ולרגיעה. השחקנים, דמויות מובילות ומודל לחיקוי, חייבים להכיר בהשפעתם על השיח ולהיות מודעים היטב לתוצאות פרסומים יזומים על ידם שיש בהם להעמיק שסעים וקיטוב. דווקא בימים מורכבים, בעלי פוטנציאל נפיץ במיוחד, חובה על כל אחד להקפיד שבעתיים על כל פרסום מעורר מחלוקת".

בהתאחדות לא פסלו אפשרות כי החלוץ יושעה ואמרו כי "ככל שההתאחדות לכדורגל תמצא ששחקני נבחרות לא הפנימו את מעמדם ואת תפקידם, היא תפעל נגדם במישור המשמעתי. להיות חלק מנבחרות הייצוג, גאוות מדינת ישראל, זאת זכות גדולה שבצידה אחריות עצומה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו