הספר של נסיה בדרסון
הספר של נסיה בדרסון עיצוב ואיור: רונית צווייג

נסיה בדרסון מגדירה את עצמה כ"אוהבת תנ"ך", אחת כזו שקוראת כל ספר שהיא מצליחה להניח עליו את היד, משתתפת בימי עיון ואוהבת להעמיק בהכנה לשיעורים שהיא מעבירה.

"מדי שנה בליל חג השבועות הייתי מנסה להתעמק במגילת רות" היא מספרת לערוץ 7, "אבל הרבה פעמים נשארתי מתוסכלת מנושאים או מילים במגילה שנשארו עמומים ובלתי פתורים. לפני שנתיים ביקשו ממני להעביר שיעור לנוער בליל שבועות, והשיעור אמנם עבר בטוב אבל שוב נשארתי עם ערמת ספרים ועם שאלות בלתי פתורות".

"החלטתי שאני רוצה לספר לעצמי את הסיפור מההתחלה ועד הסוף, להביט עליו בעיניים עכשוויות אך על בסיס של חז"ל. אט אט מצאתי את עצמי כותבת פרק אחר פרק כשאני נצמדת לפירושים ומגלה להפתעתי שאני מסוגלת להיכנס לתוך עולמם של אלימלך ונעמי, נדהמת מהקשר הנדיר בין כלה לחמותה ומתחילה להבין מהו סוד הקשר המיוחד בין רות ובועז".

התהליך הזה שבדרסון מתארת נמשך כמה חודשים וגלש גם לחופש הגדול, אבל כשהגיעה לפסוק האחרון של המגילה גילתה להפתעתה שהיא מחזיקה בידיה בעצם ספר בן 22 פרקים – 'רות: סיפור שאין לו סוף', והוא מוגדר על ידי בדרסון כ"ניסיון לגרום לקורא להתבונן, להעמיק ולהתרגש ממגילת רות בעזרת עלילה היסטורית שסובבות סביב הדמויות המוכרות לנו".

"כתבתי את הספר בשבילי" היא אומרת, "אבל החלטתי להוציא אותו מהמגרה לטובת אלו שהסיפור הזה יעניין גם אותם".

במה הספר שלך שונה מספרים אחרים באותו סגנון? הרי היום לא חסרים ספרים שעושים את מה שאת תיארת?

התשובה על פי בדרסון טמונה בגישה. "לאחרונה יצא לי לקרא כמה ספרי פרוזה תנכיים שמסתובבים בחנויות המובחרות" היא מספרת, "ומצד אחד מאוד אהבתי את השפה הקולחת והעכשווית שנכתבה בעקבות הסיפור המקראי, אך יחד עם זאת הרבה משפטים צרמו לי".

"הגישה לדמויות ולענקי הרוח כאל שווים עצבנה אותי ממש. יותר ויותר הבנתי על מה הוויכוח סביב תנ"ך בגובה העיניים, הביקורת הסמויה שהועברה בספרים אלו על חלק מהדמויות גרמה לי לאבד לרגע את חרדת הקודש שגדלתי עליה".

"אני זוכרת שחשבתי לעצמי שאני עוד מילא, אבל מה עם כל אלו שקראו את הספרים שנחשבים רבי מכר? הבנתי שזהו שדה רחב עזוב ונטוש והמערכה עוד רבה. ומה אני הקטנה יכולה לעשות? והספר הזה שנכתב לי לבד היה ההזדמנות בה החלטתי שגם לי יש מה לומר וגם אם "לא עליך המלאכה לגמור-אין אתה בן חורין להיבטל ממנה". הספר הזה הוא החלק שלי במערכה הגדולה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו