אומן חושים
אומן חושיםצילום: ADMAGIC.CO.IL

אמן חושים

הופעה של אמן חושים היא אחת ההזדמנויות הטובות ביותר להיחשף לעוצמה הגלומה במנטליזם. מנטליזם או בעברית - 'אמנות חושים', היא היכולת ליצור אחיזת עיניים משכנעת באמצעות מניפולציה של התודעה האנושית. אמני חושים הם אנשים שניחנו באינטואיציה מפותחת, לצד מיומנויות מתקדמות ביצירת אשליות ומראית עין של אירועים על טבעיים.

אך מה מייחד אמני חושים לעומת בדרנים מסוגים אחרים? מה כוללת הופעה של אמן חושים? לאילו סוגי אירועים מופע של מנטליסט יכול להתאים? ואיך בוחרים אמן חושים שידהים את האורחים באירוע? המשיכו לקרוא ותגלו.

מהו אמן חושים ומה מייחד אותו מאמנים אחרים?

ההבדל בין אמן חושים לבין בדרנים או בעלי מקצוע אחרים העוסקים בתחומים מקבילים, טמון בעובדה שהמופע של אמן החושים נסוב סביב הנדסת תודעה, או מניפולציה שעשויה ליצור אשליות לסוגיהן (או בשפת המנטליסטים: 'אילוזיות') בקרב הקהל המשתתף במופע.
אמנם אמן חושים אינו ליצן ואיננו קוסם, אך מצד שני, מי שעוסק בתחום הייחודי הזה בהחלט משלב במופעים שלו גם אלמנטים של בידור, הומור והרבה קסם.

איך נראה מופע של אמן חושים?

אמן חושים הוא כאמור איש מקצוע מעולם הבידור, שמתמחה בהפעלת טכניקות שונות של מניפולציה תודעתית, על מנת ליצור אחיזת עיניים משכנעת שתפתיע ותדהים את קהל הצופים אשר מולו הוא מופיע.
מופע של אמן חושים מערב טריקים ומצגים שונים שעושים שימוש באלמנטים הבאים:

  • מנטליזם: מנטליסט מנוסה הוא אדם המסוגל לקרוא מחשבות של אדם אחר, בעיקר תוך פענוח שפת הגוף של האדם שמולו, הבעות פנים ועוד. אמן חושים העוסק בתחום המנטליזם, בוחן בקצרה את התנהגותם של המשתתף או המשתתפים במופע שלו, מה שמאפשר לו לחזות במידה רבה של דיוק את הבחירות והפעולות השונות שאלו יבצעו.
  • פאראפסיכולוגיה: חלק ניכר מאמני החושים מתמחים במצגים מעולם הפאראפסיכולוגיה, שהיא תחום פסאודו מדעי, הנסוב סביב מה שאנו מכירים בתור "החוש השישי".
  • במצגים פאראפסיכולוגיים, אמן החושים יוצר אשליה לפיה הוא עושה שימוש בכוחות מיוחדים שהוא ניחן בהם כדי להשפיע על סביבתו הפיזית והאנושית בדרכים על טבעיות.
  • בין האלמנטים הפאראפסיכולוגיים האופייניים למופעי חושים, סביר שתפגשו במופעי טלפתיה, טלקינזיס ופסיכוקינזיס, או חיזוי העתיד. אמן חושים שעושה שימוש בקטעים מהסוג הזה, הופך את המופע ללא פחות ממופע מדהים.

אמנות חושים או מופע בידור?

מופע בידור נטו, למשל מופע סטנדאפ, נועד בדרך כלל להצחיק את הקהל או להנעים את הזמן שלו. הבסיס למופעי בידור הוא כישורים שונים מעולם אמנויות הבמה, שבהם גם אמני חושים משתמשים כחלק מהמופע שלהם, אך חשוב לציין שהמטרה העיקרית של ההופעה של אמן החושים היא לא רק לשעשע את הקהל, אלא להצית את סקרנותו, להלהיב אותו ולסחוף אותו למחוזות חדשים.

האם כל קוסם הוא גם אמן חושים?

למרות שיש בארץ ובעולם קוסמים המתמחים גם באומנות המנטליזם, אי אפשר להגיד שכל קוסם הוא גם אמן חושים. עם זאת, קוסם מנוסה לילדים יעשה את העבודה לא פחות טוב מאמן חושים. אין ספק שקיימת קורלציה בין המקצועות, אבל בעוד שקוסם מייצר את אחיזת העיניים שהוא מציג לקהל שלו בעיקר באמצעות זריזות ידיים ואביזרים שונים, אמן החושים, נדרש בכל מופע מחדש ללמוד את הקהל שלו, ולראות עד לאן הוא יכול להרחיק לכת, בביצוע המניפולציות על הצופים הנוכחים באירוע. כלומר, מעבר לטכניקה, לאמן חושים דרושה אינטואיציה חזקה מאוד ויכולת ליצור אווירה שתתמוך בהצלחת המופע.

לאילו סוגי אירועים מופע של מנטליסט יכול להתאים?

בדרך כלל, ההופעה של אמן חושים מותאמת לקהל היעד שלו ולכן היא מתאימה למגוון רחב של סוגי אירועים: אירועים משפחתיים, אירועי חברה, אירועים עסקיים, ימי הולדת, מסיבות גיוס, מסיבות רווקות או מסיבות רווקים וכדומה. יש מקרים שבהם מוזמן האמן להופעה באורך מלא – שאורכת בדרך כלל בין שעה לשעתיים.

במקרים כאלה, ההופעה של אמן החושים תהיה לרוב המרכיב העיקרי או היחיד בהתכנסות. אולם יש מקרים שבהם המופע קצר יותר ומשולב כחלק מאירוע שכולל תכנים נוספים. אמן חושים מקצועי מקפיד לברר כבר בהזמנת המופע מה מאפיין את קהל היעד, מה גודל הקהל, אורך ההופעה והמטרות של מי שמזמין אותה, ומתאים את החוויה לאירוע.

לאילו סוגי אירועים מופע של קוסם יכול להתאים?

הופעה של קוסם לילדים תהיה לרוב לגילאים נמוכים יותר מזו של אמן חושים. הופעות בימי הולדת עד גיל 9, הופעות בבתי ספר, באירועים פרטיים ועוד.

מה הופך מופע של אמן חושים לחוויה בלתי נשכחת?

על מנת שמופע של אמן חושים יצליח לרגש ולהלהיב את קהל הצופים, חשוב לשים דגש על הנושאים הבאים:

היכרות מוקדמת: ככל שההיכרות המוקדמת של אמן החושים עם קהל המשתתפים במופע היא משמעותית יותר, כך הסיכויים להצלחת המופע הם גבוהים יותר. בדרך כלל מתקיימת אינטראקציה של שאלות ותשובות בין האמן למזמיני המופע, שהמטרה שלהן לקבל מידע רב ככל האפשר על הקהל. זאת, במטרה להתאים אליו את המופע.

הבנת מטרות המופע: כדי שמופע של אמן חושים ישתלב בהצלחה באירוע שלכם, חשוב ליידע את אמן החושים היכן הוא משתלב במתווה הכללי של האירוע. לצורך העניין, כאשר מטרת המופע היא בידור נטו, האמן צריך לדעת את זה מראש ולהתארגן לשם כך. מנגד, אם המופע משתלב באירוע כסוג של אתנחתא קומית בין פעילויות עסקיות או מקצועיות, חשוב לתזמן את המופע בהתאם.

מקום המופע: אמן החושים חייב לדעת מראש היכן מתקיימת ההופעה ובאילו תנאים: האם הקהל יושב בנוחות? האם הוא באודיטוריום, או שהקהל פזור סביב שולחנות? האם המופע הוא תחת כיפת השמים או באולם סגור? האם המשתתפים נוסעים מרחק רב לפני המופע או שמרביתם גרים בקרבת מקום? האם מדובר בקבוצה מגובשת או קהל אקראי? התשובה לכל אחת מהשאלות הללו דורשת היערכות שונה מצב אמן החושים.

כך תבחרו אמן חושים שידהים את האורחים באירוע שלכם

בדרך כלל, הבחירה של אמן חושים מבוססת על השם שהאמן רכש לו עם השנים. אולם מעבר לזה, הבחירה באמן חושים היא כמובן גם עניין של טעם אישי. כדי לבחור אמן חושים מומלץ, כדאי לחפש קטעים מצולמים ממופעים שלו או הופעות טלוויזיוניות ולהתרשם ממקור ראשון, וכמובן - לא להסס לבדוק גם המלצות מלקוחות קודמים.