א.ב. יהושע: "אין מנוס מפתרון המדינה האחת" ועידת "עם עולם", מקור ראשון

הסופר א.ב. יהושע נשא הבוקר דברים בועידת "עם עולם", ועידת התפוצות הבינלאומית השניה, שמקיים העיתון מקור ראשון במרכז מורשת בגין.

יהושע התעמת עם רב היישוב הר ברכה הרב אליעזר מלמד בפאנל מיוחד בנושא ישראל והעמים- גלות תפוצות ועם סגולה. הפאנל התקיים בהנחיית כתב התפוצות של העיתון צביקה קליין והשתתף בו גם נשיא המכון למדיניות יהודית פרופ' ידידיה שטרן.

בדבריו ציין יהושע כי במשך 50 שנה לחם למען לפתרון שתי המדינות אך לדבריו כיום "הוא אינו ישים גם בגלל ההתנחלויות וגם בגלל הפלסטינים ואין מנוס מפתרון המדינה האחת".

לדבריו, הבעיה הגדולה של דורנו היא חוסר ההפרדה בינינו לבין הפלסטינים- "אנחנו חיים בתוך עם אחר, זאת תוצאה של הגרידיות שלנו אחרי 67', לכבוש עוד 22% מהארץ".

א.ב. יהושע הדגיש את אמירתו של ז'בוטינסקי "שהגולה תחסל אותנו" ואמר כי "המשיכה לגלות, ההימצאות בגלות היא מקום אסוננו, אפשר למשוח הכול בשמן זית אבל אני לא יודע מזה עם סגולה. המושג היסודי של כל עם זה מולדת. בגדנו במושג המולדת."

בהמשך הדגיש יהושע את נושא העלייה שלדבריו היה גם הטעות ההיסטורית של עם ישראל- "הגלות טבועה בנו מאז יציאת מצרים" הדגיש יהושע "מעטים הבינו את המשמעות של העלייה כמו הרצל ובגן גוריון" על רקע זה ביקר יהושע את הממשלה וראש הממשלה נתניהו- "אני כועס על הממשלה שהיא לא מעודדת מספיק עלייה, חבל שלא שומעים את נתניהו מדבר על זה." פרופ' שטרן הגיב על דברי יהושע והדגיש את משמעות הגלות עבור היהודים- "יש כל הזמן יחסי פנים וחוץ, אני לא חושב שאפשר לפסול את הגלות שם נוצרה מרבית הספרות היהודית, יש לכך משמעות, גלות היא לא דבר פסול".

הרב מלמד אמר כי החזון הדתי והעשיר של עם סגולה הוא המייחד את עם ישראל- "אנחנו רוצים להיטיב לכל העולם, החזון הזה נאמר במפורש לכל האבות- "ונברכו בך כל משפחות האדמה", יהושע לא נשאר אדיש לחזון האוטופי שהציג הרב והגיב "אני לא יודע מה זה סגולה, אבל אני מסכים שיש לנו חזון מוסרי ומה להציע לעולם ולכן אני שואל את הרב מלמד למה הוא לא מוכן לתת אזרחות למי שגר מטרים ספורים מכאן, מי שמתפרע עכשיו בשער שכם, למה לא להגיד להם דתך שונה אנחנו מכבדים את זה, אבל אתה חלק מאיתנו".

יהושע תקף את עצם החזון וטען-"המציאות שונה לגמרי מהתיאורים נוטפי שמן הזית של הרב". הרב מלמד המשיך ואמנם הודה שהמושג עם סגולה הוא מורכב אך הדגיש שהוא מאמין בו- "עם סגולה הוא מושג טעון, בדור שבו כולם מדברים על שוויון, אך הערכים שלנו נועדו להיטיב לכל העולם ולכן אנחנו עם סגולה." הערכים היהודים הם אלה שלדברי הרב מביאים את המדינה להצלחות- "בזכות הערכים שלנו יש לנו הרבה מפתחים ויזמים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו