המלחמה בגזענות במגרשים עולה שלב

אוהד מכבי ת"א הורחק לצמיתות בגלל קללות גזעניות; אוהד בית"ר ירושלים, שהיה חלק ממובילי השירים הגזעניים, הורחק לשנתיים מהמגרשים

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ח באייר תשפ"א

המלחמה בגזענות במגרשים עולה שלב-ערוץ 7
בית משפט
צילום: ISTOCK

משה חוגג לא לבד. אחרי שהצהיר מעל כל במה אפשרית על מאבק באוהדי קבוצתו, חברי ארגון האוהדים 'לה-פמיליה', משה חוגג ובית"ר ירושלים לא לבד במלחמה בגזענות.

רק ביום שישי האחרון קיבלו חוגג ובית"ר תמיכה מבית משפט השלום בירושלים, כאשר השופטת בנקי פסקה כי מותר למועדון הירושלמי כניסתם של אוהדים אלימים וכאלה שמתנהגים בצורה גזענית, וכעת מצטרפת אל המאבק גם האלופה בשנתיים האחרונות, מכבי ת"א.

בית"ר שזיהתה במהלך משחק הליגה האחרון שהתקיים באצטדיון טדי שבבירה, מול בני סכנין במוצאי השבת, שלושה אוהדים שקראו קריאות גזעניות, עצרו את האוהדים בעזרת כוחות השיטור והאבטחה והיום (שני) פסק נגדם בית המשפט עונשי הרחקה ממגרשי הכדורגל.

בעוד שני אוהדים הורחקו לחודש וחצי מהמגרשים, אחד מהאוהדים הורחק ללא פחות משנתיים, זאת בשל העובדה כי הוא היה "חלק ממובילי השירים הגזעניים", לדברי בית המשפט.

בבית"ר אמרו כי מעצרם של השלושה הסתייע "בעקבות האכיפה המאסיבית באצטדיון, והאמצעים החדשים בהם נקטו כוחות האבטחה, הגיעו השוטרים אל העבריינים, הוציאו אותם מהאצטדיון והם נעצרו ועוכבו לחקירה" וכי בזמן הקרוב תוגש נגד כל השלושה תביעה אזרחית בבית משפט.

"המועדון, בשיתוף משטרת ישראל, ימשיכו ביד הקשה על מנת להמשיך ולאפשר חוויית צפייה למשפחות ואוהדים של בית"ר ירושלים".

כאמור, בית"ר לא לבד כאשר אליה הצטרפה היום גם מכבי ת"א במלחמתה בגזענות כשזו הודיעה כי הרחיקה את אחד מאוהדיה לצמיתות מכל פעילות המועדון ולכל החיים.

על פי הודעת מכבי ת"א, האוהד נתפס אמש במהלך הפסקת המחצית במשחק העונה מול מכבי חיפה באצטדיון בלומפילד, מקלל את שחקנה הערבי של מכבי חיפה, מוחמד עוואד ועל כן החליטו להרחיקו מכל פעילות.

בתיעוד נראה האוהד קורא לעבר החלוץ "ערבי מסריח, אין לך מדינה" ובמכתב הרשמי של הצהובים נכתב כי "המועדון רואה אירוע זה בחומרה ולא יסכים לקבלת התנהגות כזו של אוהדיו במגרשי הכדורגל. מדובר בהתנהגות מבזה, בלתי ראויה, מנוגדת לדין ופסולה".

על פי הודעת המועדון הצהוב מת"א, האוהד המקלל יורחק לצמיתות מכל פעילות של המועדון כאשר בין היתר לא יימכרו לו מנויים או כרטיסים למשחקי המועדון ותיאסר כניסתו למשחקי המועדון, בית וחוץ, אימונים, אימוני ומשחקי מחלקת הנוער ועוד.

עוד הוסיפה מכבי תל אביב כי "בכוונת המועדון לנקוט בהליכים משפטיים בקשר עם הנזקים שנגרמו ו/או יגרמו עקב האמור לעיל וזאת לאחר שנסיים לאמוד את הנזקים".

יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ברך על הצעדים של בית"ר ומכבי למיגור הגזענות ביציעים כשאמר: "המנהלת תעמוד לצד כל המועדונים, בכל הפעולות שינקטו כנגד אוהדים גזעניים או אלימים. המאבק באלימות משותף למנהלת ולכל הקבוצות, יחד נמגר את האלימות ממגרשי הכדורגל".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il