חורבות הכפר. ליפתא
חורבות הכפר. ליפתא צילום: פלאש 90

לאחר עיכוב של 10 שנים הופשר המכרז לבניית שכונה יהודית חדשה במערת ירושלים, על חורבות הכפר הערבי ליפתא

ליפתא הוא כפר ערבי נטוש משנת 1948, פליטי הכפר ברחו ממנו במהלך הקרבות שיתקיימו בעיר, בשנת 2006 מדינת ישראל אישרה במקום תוכניות בניה, ובשנת 2010 יצא מכרז לשיווק הקרקע על ידי רשות מקרקעי ישראל.

אולם, בעקבות עתירת ארגון השמאל הקיצוני "שומרי משפט" בגיבוי ארגוני שמאל נוספים בהם ארגון זוכרות, שנאבק למען זכות שיבה לפליטים הפלסטיניים הוקפא המכרז. הנימוקים לעתירות היו פוליטיים ואולם בית המשפט קיבל את דרישתם לערוך סקר שימור למבנים כתנאי להוצאת המכרז.

בשנים האחרונות עוקב עו"ד יאיר גבאי אחר התקדמות המכרז ולדבריו: "רק בשנת 2018 רשות העתיקות סיימה את סקר השימור שכפה עליה בית המשפט והוא אושר על ידי הגורמים המוסמכים בעיריית ירושלים״.

עו"ד יאיר גבאי הוא חבר ברשימת הליכוד לכנסת והיה חבר בועדה המחוזית לתכנון ולבניה אשר אישרה את תוכנית הבניה לשכונה החדשה בשנת 2006.

לקראת יום ירושלים פנה גבאי לפני כעשרה ימים למנכ"ל רשות מקרקעי ישראל עו"ד ינקי קווינט בדרישה להוציא את המכרז לפועל. קווינט נענה והמכרז המחודש פורסם לפני מספר ימים.

לדברי גבאי, "בקרקעות שבהם בנוי הכפר הערבי נמצאו ממצאים של יישוב יהודי משלהי הבית השני. בשעה טובה מדינת ישראל מחדשת את המכרז, שהוקפא בגין עתירות של גורמי שמאל, ובונה שכונה יהודית נוספת לאחר שנים של הקפאה, זהו מעשה ציוני מבורך ומרגש שקורה באופן סמלי בערב יום ירושלים ומהווה תגובה הולמת לאיומים של ארדואן ומוחמד דף. אנחנו נותנים כאן מכה קשה לזכות השיבה, ואני מודה למנכל החדש ברמ"י על קידום תוכניות חשובות לירושלים המאוחדת והציונית אישור המכרז הוא תשובה ציונית הולמת לכל מי שמנסה לפגוע בריבונות ישראל בירושלים".