שמחה רוטמן לרפורמים: אל תכתיבו לנו כיצד לחיות

ח"כ שמחה רוטמן הפתיע בוועידת מקור ראשון: אני מקווה שבעקבות עלייה מאסיבית של רפורמים נאלץ מספרית ושיוויונית להתעסק בשאלת מקומם בכותל.

ערוץ 7 , כ"ח באייר תשפ"א

שמחה רוטמן לרפורמים: אל תכתיבו לנו כיצד לחיות-ערוץ 7
ועידת עם עולם
צילום: שריה דיאמנט מקור ראשון

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) אמר היום (שני) בועידת 'עם עולם' של העיתון 'מקור ראשון' כי הוא מוכן לקבל את הרפורמים כמו שהם, אך מצד שני הדגיש: "שלא ינסו להכתיב כיצד לחיות".

במסגרת הוועידה נערך פאנל בנושא ימין הישראלי ויהדות התפוצות ובהשתתפות ח"כ קטי שיטרית מהליכוד, ח"כ שמחה רוטמן מהציונות הדתית וח"כ יוסי טייב מש"ס. הנחתה אותו העיתונאית שרה ב"ק.

ח"כ קטי שטרית אמרה: "הקמת משרד התפוצות היתה בזמנו למענו של הרב מלכיאור ומתוך כוונה טובה לחיזוק הקשר בין ישראל ליהדות התפוצות. אולם היתה נדרשת יותר חשיבה לאיך עושים את זה נכון. צריך כל יהודי לדעת שיש לו בית, פחות לעסוק בשאלה עולה או לא עולה אלא לדעת שזה קיים למענם".

ח"כ יוסי טייב ציין: "כיהודי שבא מצרפת אני חושב שחובתנו לדאוג שיהודים בתפוצות יקבלו חינוך יהודי, זהות יהודית, שיהיו מחוברים לתורת ישראל עם ישראל וארץ ישראל".

לדבריו, "זה מנוע עלייה וזה מנוע כלכלי. על כן הגשתי הצעת חוק להגדלת התקציבים לטובת החינוך היהודי התפוצות. רק כך יגיעו לישראל לא רק כשיש אנטישמיות, אלא מתוך אהבת ארץ ישראל. לא צריך לבחור או עלייה או חינוך יהודי. יש ויהיה גם וגם. כרגע הפלטפורמה אינה מוכנה לקלוט עשרות אלפי עולים ועל זה צריך להאבק. נבנה מנוע משיכה ותשתית למען יהודי התפוצות ואז נוכל לקרא להם. אם נשקיע בזה נראה מאסה של עולים".

ח"כ שמחה רוטמן אמר: "הפערים הפוליטיים והפרוגרסיביים מייצרים פערים. צריך אבל לומר, נקבל את מי שאתם. אתם תהיו רפורמים אבל אל תנסו לשנות אותנו ואנחנו האורתודקסים לא ננסה לשנות אתכם. אני רוצה קשר אבל כמו שלא אלך למגרש הביתי שלהם ואומר להם שהרפורמה זה אסון. מצפה שגם לי לא ינסו להכתיב כיצד לחיות" .

הוא הוסיף: "אני מקווה שבעקבות עלייה מאסיבית של רפורמים נאלץ מספרית ושיוויונית להתעסק בשאלת מקומם בכותל".

לדבריו, "הפוקוס בישראל הפך להיות העלאת גויים. לא מדבר על מי שיש לו בעיות גיור שכן מרגיש יהודי. אני מדבר על עולי חבר העמים שעולים מתוקף חוק השבות סעיף הנכד, שהם רחוקים לגמרי מהיהדות ואנחנו מצידנו במצע של המפלגה מבקשים בדיוק לשנות את הסעיף הזה".

ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי, שהיה ראש תחום יחסי החוץ של מועצת יש"ע, סיכם את הפאנל. "יש אינטרס ישראלי אסטרטגי שתהיה יהדות תפוצות חזקה", אמר. "אנחנו חייבים לשאול את עצמנו האם היינו זוכים להתגייסות יהדות התפוצות היום באותה מידה לה זכינו ערב כ"ט בנובמבר.
ימין ושמאל הזנחנו חצי מהעם שלנו שגר מעבר לים. הימין הישראלי ויהדות התפוצות הוא נושא שנע בין בעייתי לבין לא קיים. אני מתקשה למצוא הצעת חוק או נאום בנושא".

רביבי הוסיף: "הרפורמים והקונסרבטיבים זוכים לכתף קרה מאנשי הכיפות הסרוגות וכי השתתקנו כדי לא להרגיש שותפים. הפכנו אותם לאשמים בתחלואי הימין וההתיישבות כולם. אולי גם אנחנו אשמים כשדחקנו והרחקנו אותם. אני ער לאתגרים ולקונפליקטים הדתיים. אסור לנו לנוח עד שנמצא את הגשר בין הימין החילוני והימין הדתי ליהדות התפוצות ולא להשאיר את הזירה לשמאל".

לסיום קרא לימין לקחת חלק במאבק בהתבוללות על ידי התקרבות ליהדות התפוצות. "ידענו לבוא לעמי העולם ולטעון נגדם על אוזלת ידם בשואה ומה נגיד על עצמנו על אוזלת ידנו במאבק בהתבוללות בו אנו מאבדים עוד ועוד יהודים", כך עודד רביבי.