מטחי הרקטות נמשכים, פגיעה ישירה במבנים באשקלון

מטוסי חיל האוויר השמידו מנהרת טרור התקפית וחיסלו כ-15 מחבלים. ראש הממשלה בטקס הממלכתי ליום ירושלים: מי שתוקף אותנו ישלם מחיר כבד. לא חפצנו בהסלמה אבל מי שבחר להסלים ירגיש את נחת זרוענו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח באייר תשפ"א | עודכן: 07:07

מבצע שומר החומות: במהלך הלילה (שלישי) נשמעו אזעקות צבע אדום בשדרות ויישובי עוטף עזה. יותר מ-200 רקטות נורו לעבר יישובי הדרום.

אזעקות נשמעו גם באשקלון ובנתיבות. לקראת השעה 06:00 נורה מטח כבד אל עבר אשקלון והאזור.

שני מבנים נפגעו מפגיעת רקטות בעיר אשקלון. חבלני המשטרה פעלו במקום וקוראים לציבור להימנע מלהתקרב לאזור.

כוחות ההצלה טיפלו בשישה נפגעים שפונו לבית החולים ברזילי בעיר. בין הנפגעים 4 בני משפחה אחת - שני הורים ושני ילדים בני 6 ו-12.

מצבו של האב בן ה-40 מוגדר בינוני עד קשה, כשהוא סובל מפגיעת ראש. יתר בני המשפחה ושניים נוספים, בני 82 ו-63, נפצעו באורח קל.

באחד המטחים הקודמים ספג בית באחד מישובי שער הנגב פגיעה ישירה. לא היו נפגעים בגוף, אך נזק נגרם לבית ולרכוש.

לחצו כאן שתפו ותרמו למאמץ ההצטיידות בחירום של צוותי מד"א >>>

בתוך כך המשיכו הלילה תקיפות צה"ל בעזה. משרד הבריאות העזתי אמר כי 22 בני אדם נהרגו בתקיפות צה"ל ברצועה.

אמש השמידו מטוסי קרב של צה״ל מנהרת טרור התקפית של ארגון חמאס ברצועת עזה. בתקיפה חוסלו כמה מחבלים.

מוקדם יותר תקפו מטוסי חיל האוויר מספר מטרות טרור של חמאס ברצועה, בתגובה לירי של למעלה מ-150 רקטות לעבר אזור ירושלים ויישובי הדרום. לוחמי ההגנה האווירית ''כיפת ברזל'' יירטו עשרות שיגורים.

בין היעדים שהותקפו על ידי צה''ל: שני משגרי רקטות, שתי עמדות צבאיות ושמונה פעילי טרור של חמאס ברצועת עזה.

הקבינט המדיני ביטחוני אישר לצה''ל לבצע תקיפה אווירית משמעותית ברצועת עזה, ללא פעולה קרקעית. זאת בתגובה לירי עשרות הרקטות לעבר ישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בטקס המרכזי לציון יום ירושלים בגבעת התחמושת, והבטיח תגובה עוצמתית על ירי הרקטות שהגיע גם לירושלים. "אנחנו במאבק שמתפרס על פני כמה חזיתות: בירושלים, בעזה ובמקומות אחרים בארץ. ארגוני הטרור בעזה חצו לפנות ערב ביום ירושלים קו אדום ותקפו אותנו בטילים במבואות ירושלים", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הדגיש: ''ישראל תגיב בעוצמה רבה. לא נסבול פגיעה בשטחנו, בבירתנו, באזרחינו ובחיילינו. מי שתוקף אותנו ישלם מחיר כבד.

''אני אומר לכם, אזרחי ישראל העימות הנוכחי יכול להימשך זמן מה. לא חפצנו בהסלמה אבל מי שבחר להסלים ירגיש את נחת זרוענו".

לדברי נתניהו, ''אינני יכול לשתף אתכם בהערכות המצב שאני מקיים עם כל גורמי הביטחון, וגם לא בכל הפעולות שאנחנו מבצעים. זהו מאבק עיקש שנגזר מראיית התמונה הכוללת. אנו מנהלים אותו בנחישות, באחריות ובתבונה.

''איננו נופלים למלכודות אויבים ואיננו כפופים למקלדות צייצנים. מבחן המנהיגות מחייב לקבל החלטות נכונות גם כשהן אינן מובנות לכל ברגע נתון, וצדקתן מתבררת בהמשך''.

ראש הממשלה הוסיף: ''מי שלא מסוגל לנהוג ולעמוד בלחץ הביקורת לא כשיר להנהגה. אנחנו בוחרים בקפידה את תזמון התגובה שלנו ואת עוצמת העימות עם אויבינו וזה לא דבר חדש".

אחת מעשרות הרקטות ששוגרו הערב (שני) על ידי מחבלי חמאס בעזה, פגעה סמוך לבית של משפחה בבית נקופה שבהרי ירושלים.

סתיו, שמתגוררת בבית, סיפרה: "שמענו את האזעקה ולא חשבנו שזה באמת יגיע לפה. היה בום והיינו בשוק. הרקטה נחתה ביער ממש מתחתינו. כמה רסיסים חדרו לבית, הכול פה שבור".

איתמר, אחיה של סתיו, סיפר לערוץ 7: ''שמענו אזעקה כשהיינו פה בסלון, ירדנו מהר למקלט, רצנו, אחרי חצי דקה בתוך הממ''ד שמענו בום מאוד חזק ומרעיד. אחרי כמה דקות במקלט יצאנו וראינו שכל החדר מנופץ כולו ומלא בזכוכיות''.

חיים קלדרון, תושב בית נקופה, תיאר: ''התפללנו מנחה בבית הכנסת ונשמעה אזעקה, דקה אחר כך היה פיצוץ והמשכנו להתפלל וללמוד. היה עשן מבית 200 מטרים מפה. הקדוש ברוך הוא שמר עלינו''.

שבע רקטות נורו אחר הצהריים (שני) מרצועת עזה לעבר ירושלים, בית שמש ויישובי האזור, ועשרות רקטות נורו לעבר יישובי עוטף עזה ודרום הארץ. זאת עם פקיעת האולטימטום שהציבה הזרוע הצבאית של חמאס לישראל להסיג את כוחות הביטחון מהר הבית ומשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים. כיפת ברזל יירטה רקטה אחת.

האזעקות באזור ירושלים נשמעו בשעה 18:00 בבירה, בבית שמש וביישובים בית נקופה, מבשרת ציון, מוצא עילית, קיבוץ צובה, אבו גוש, גבעת יערים, עין נקובא, עין ראפה, רמת רזיאל, הר אדר, מעלה החמישה, קריית ענבים, קריית יערים וכסלון.

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, אמר: "גדודי עז א דין אל קסאם שיגרו עכשיו מטח טילים לעבר ירושלים בתגובה על הפשעים והתקיפה של שייח ג'ראח ומסגד אל אקצא. זהו מסר לאויב שעליו להבין אותנו היטב".

הקבינט המדיני ביטחוני אישר לצה''ל לבצע תקיפה אווירית משמעותית ברצועת עזה, ללא פעולה קרקעית. זאת בתגובה לירי עשרות הרקטות לעבר ישראל.

דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן שוחח הערב (שני) עם הכתבים הצבאיים ומסר עדכון על תקיפות צה''ל ברצועת עזה בתגובה לעשרות הרקטות ששוגרו בשעות האחרונות לעבר ירושלים, אזור מטה יהודה ויישובי עוטף עזה.

''חמאס ירגיש את עוצמת צה"ל - התגובה תהיה חריפה ולא תארך דקות אלא ימים", אמר זילברמן. "סיכלנו שלושה פעילי חמאס בצפון הרצועה. נערכים גם לאפשרות של מבצע נרחב. חמאס ירגיש את זרועו העוצמתית של צה"ל בימים הקרובים".

כלי תקשורת בעזה דיווחו כי בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד עבדאללה פיאד, חוסל בתקיפות של צה''ל הערב. משרד הבריאות בעזה מדווח על תשעה הרוגים, בהם שלושה ילדים בעקבות תקיפות צה"ל ברצועה.

בהמשך להערכת המצב הביטחונית ודיון הקבינט, שר הביטחון בני גנץ הכריז על מצב מיוחד בעורף בטווח 0-80 ק"מ מרצועת עזה למשך 48 שעות.

בעוד כשעה יכנס שר הביטחון דיון היערכות בנושא העורף בהשתתפות מפקד פקע"ר, ראש רח"ל, ראש אגף מבצעים וגורמי ביטחון וחירום נוספים, בקריה בתל-אביב.

פיקוד העורף יוציאו הנחיות מפורטות לאוכלוסייה בהתאם להערכת המצב הביטחונית.