בנט, סער ושקד במליאת הכנסת
בנט, סער ושקד במליאת הכנסת צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה טרומית את הצעת החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון.

הצעת החוק הוגשה על ידי חברי הכנסת אורית סטרוק, זאב אלקין, בצלאל סמוטריץ' וקבוצת חברי כנסת, אליה הוצמדו הצעות דומות של חברי הכנסת מיקי זוהר ויצחק פינדרוס.

45 חברי כנסת תמכו מול 30 מתנגדים וההצעה תועבר לוועדה המסדרת מאחר שטרם הוקמה ועדת חוקה. מפלגות ימינה ותקווה חדשה הצביעו בעד החוק שקידומו צפוי להיעצר אם תוקם ממשלת אחדות בראשות בנט ולפיד.

הצעת החוק קובעת כי הליכי ההסדרה של רשימת ישובים ביהודה ושומרון שתיקבע במהלך הליך החקיקה, יושלמו תוך שנתיים מיום פרסום החוק. עד אז, אותם יישובים יקבלו את מלוא סל השירותים המוניציפליים, שירותי מים וחשמל, סיוע ותקצוב בהקמת תשתיות ומבנים ציבוריים, יותלו כל הליכי האכיפה והצווים המנהליים הקיימים לגבי הישובים שברשימה, ופעולות אכיפה של המנהל האזרחי לגביהם יבוצעו רק בהנחיה ישירה של ראש הממשלה או שר הביטחון ובאישור הקבינט. שר האוצר מורשה לערוב להלוואות למימון רכישת דירות בישובים אלה בתקופת הליכי ההסדרה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר לאחר אישור החוק במליאת הכנסת: "את החוק הזה הצעתי לפני שנתיים והוא עבר בקריאה טרומית בכנסת הקודמת ולמרבה הצער הכנסת התפזרה בטרם הספקנו לסיים את החקיקה. היה זה החוק האחרון שעבר בכנסת העשרים ואך סמלי הוא שזו ההצעה הראשונה שעוברת בכנסת הזו. ב"ה חבריי, מכל המחנה הלאומי הצטרפו והיום הוא עבר שוב ברוב גדול.

''חברים, מדובר על חוק ערכי והומאני מהמעלה הראשונה. חוק מוסרי, ציוני ויהודי. את החוק הזה יש להעביר בימים הקרובים ב-3 קריאות ואני קורא לחבריי בליכוד לדאוג שכך יהיה. אזרחי ההתיישבות הצעירה שהם שווי חובות ראוי שיהיו גם שווי זכויות'', הוסיף סמוטריץ'.

ח"כ אוסמה סעדי מהרשימה המשותפת תקף: "בושה וחרפה שהצעת החוק הראשונה שדנה בה הכנסת ה24 היא הכשרת מאחזים בלתי חוקיים. אנחנו טוענים שכל ההתנחלות הן בלתי חוקיות והן פשע בין לאומי. לא ראיתי שאתם מוזלים דמעה על אזרחים אחרים, אבל כשמדובר בנערי הגבעות אתם הולכים ומכשירים את זה ואחרי זה אתם בוכים למה פונים לבית הדין הבין לאומי בהאג."