ערבים מתפרעים בלוד

מאות ערבים התפרעו הלילה (שלישי) בכמה מוקדים בעיר לוד, ירו זיקוקים לעבר שוטרים, שרפו בית כנסת וניסו להצית תחנת משטרה.

יהודים שהגנו על חייהם הדפו את הפורעים באמצעות ירי בנשק.

ערבי שנורה במהלך ההתפרעויות מת מפצעיו בבית החולים אסף הרופא. ערבי נוסף הגיע באופן עצמי, גם הוא סובל מפצעי ירי ומצבו בינוני.

המשטרה עצרה בשעות הבוקר את אחד היהודים שביצעו ירי לעבר הפורעים וככל הנראה גרם למותו של אחד מהם.

תושבים בלוד סיפרו לערוץ 7: "ערבים עוברים ברחובות, מציתים מכוניות והופכים אותן, הם הציתו את בית המדרש במכינה הקדם צבאית, תלמוד תורה ובית כנסת. המשטרה אומרת לנו בטלפון שהיא מודעת למקרים אבל לא נראה שלמישהו זה באמת מפריע''.

זירת מלחמה בלוד

בני משפחה של הפצועים באירועים בלוד התפרעו מחוץ לבית החולים אסף הרופא והשליכו רימוני עשן. עשרות ערבים החלו להשתולל , זרקו אבנים, השחיתו ציוד, קיללו ואיימו על הצוותים הרפואיים שנאלצו להסתתר מחשש לחייהם, וכן הפנו איומים מפורשים כלפי בני המיעוטים בצוות הרפואי על כך שהם ממשיכים לעבוד בבית החולים בתקופה זו.

הצוותים הרפואיים נאלצו לפנות חלק מהמטופלים לאזורים מוגנים ולהסתגר במשך דקות ארוכות מחשש לחייהם. כוחות המשטרה והיס"מ שהוזעקו למקום, נאלצו לפזר את המתפרעים באמצעות רימוני הלם.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' פנה לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה ולמשטרה בדרישה להזרים כוחות גדולים אל הלוד. ''אני חוזר ומזהיר, האירועים בלוד יוצאים משליטה והמענה המשטרתי רחוק מלתת מענה. התפרעויות בעשרות מוקדים. מחבל הרוג, מה שיביא חלילה להסלמת האירועים.

''בית המדרש של המכינה הוצת, מוזאון הפסיפס החדש כנ"ל. המון משולהב ומוסת. אם מישהו למעלה לא יתעשת מיד הלילה הזה יסתיים חלילה באסון'', הזהיר סמוטריץ'.

סמוטריץ' מתח ביקורת חריפה על המשטרה שעצרה את היהודי שהגן באמצעות נשק וגרם למותו של אחד הפורעים. ''פרעות ליל בדולח במבצעים תושבי לוד הערבים בתושבי העיר היהודים הלילה. המשטרה בקושי נותנת מענה (בשל ריבוי האירועים בכל הארץ). אזרחים נדרשים להגן על עצמם. המשטרה עוצרת לפנות בוקר לעיני ילדיו את אחד התושבים בחשד, לא פחות, לרצח.

''זה אבדן עשתונות ערכי של המשטרה והפרקליטות. אטפל בזה בלנ"ד בכל הכח ולא אתן שהמדינה היהודית תהפוך את הקרבן לאשם. זכות ההגנה העצמית היא המינימום שמדינה מתוקנת חייבת לאפשר לאזרחיה (האמת היא שהמדינה צריכה לעשות את זה בעצמה...) וכל אחד מהמתפרעים חייב לדעת שדמו בראשו'', הוסיף יו"ר מפלגת הציונות הדתית.

ראש העיר לוד יאיר רביבו ביקש להרגיע את הרוחות: ''אני מגנה בכל תוקף את אירועי האלימות של צעירים ערבים מלוד וקורא להרגעת הרוחות בלוד ולהימנע מלהיגרר לפרובוקציות. המשטרה אשר מטפלת ברגעים אלו בהפרות הסדר תביא את הפורעים על עונשם במלוא החומרה.

''נפעל יחד באפס סובלנות כלפי כל גילוי אלימות, הפרת סדר ופגיעה בביטחון הציבור ונעשה את הכל כדי לשמור על סמלי השלטון והמשילות בלוד''. רביבו סיפר: ''בשלב זה הנחתי לבטל את השוק העירוני מחר, כדי למנוע כל סיכון כלפי הסוחרים והקונים''.