שריפה בהר הבית
שריפה בהר הבית Mendy Hechtman/Flash90

נוה דרומי, מנהלת הפעילות של פורום המזרח התיכון-ישראל, טוענת כי הירי מרצועת עזה היה עניין של זמן, לאחר שההרתעה הישראלית נשחקה - לא רק בדרום, אלא גם, ובעיקר, בנגב ובצפון, בירושלים וביו"ש.

"מי שמוותר על המשילות הישראלית בחלקים נרחבים במדינה, שלא יתפלא שארגוני הטרור ינצלו את המצב ויפגעו בריבונותה של ישראל", אמרה דרומי.

לדבריה, ''ישראל צריכה להשיב את ההרתעה מול עזה, ולמשול ביד חזקה מול כנופיות טרור בתוך הארץ ובעיקר - לחזור לנצח".

גרג רומן, מנכ"ל פורום המזרח התיכון: "זה הזמן לנצח, אין ברירה אחרת. אם לא נשיג ניצחון ישראלי מובהק שיאלץ את חמאס וארגוני הטרור הנוספים להיכנע, הם ימשיכו לקבוע מתי אזרחי ישראל ירוצו למקלטים".

מטוסי קרב של צה״ל השמידו אמש (שני) מנהרת טרור התקפית של ארגון חמאס ברצועת עזה. בתקיפה חוסלו כמה מחבלים. מוקדם יותר תקפו מטוסי חיל האוויר מספר מטרות טרור של חמאס ברצועה, בתגובה לירי של למעלה מ-150 רקטות לעבר אזור ירושלים ויישובי הדרום. לוחמי ההגנה האווירית ''כיפת ברזל'' יירטו עשרות שיגורים.

בין היעדים שהותקפו על ידי צה''ל: שני משגרי רקטות, שתי עמדות צבאיות ושמונה פעילי טרור של חמאס ברצועת עזה.

הקבינט המדיני ביטחוני אישר לצה''ל לבצע תקיפה אווירית משמעותית ברצועת עזה, ללא פעולה קרקעית. זאת בתגובה לירי עשרות הרקטות לעבר ישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בטקס המרכזי לציון יום ירושלים בגבעת התחמושת, והבטיח תגובה עוצמתית על ירי הרקטות שהגיע גם לירושלים. "אנחנו במאבק שמתפרס על פני כמה חזיתות: בירושלים, בעזה ובמקומות אחרים בארץ. ארגוני הטרור בעזה חצו לפנות ערב ביום ירושלים קו אדום ותקפו אותנו בטילים במבואות ירושלים", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הדגיש: ''ישראל תגיב בעוצמה רבה. לא נסבול פגיעה בשטחנו, בבירתנו, באזרחינו ובחיילינו. מי שתוקף אותנו ישלם מחיר כבד.

''אני אומר לכם, אזרחי ישראל העימות הנוכחי יכול להימשך זמן מה. לא חפצנו בהסלמה אבל מי שבחר להסלים ירגיש את נחת זרוענו".

לדברי נתניהו, ''אינני יכול לשתף אתכם בהערכות המצב שאני מקיים עם כל גורמי הביטחון, וגם לא בכל הפעולות שאנחנו מבצעים. זהו מאבק עיקש שנגזר מראיית התמונה הכוללת. אנו מנהלים אותו בנחישות, באחריות ובתבונה.

''איננו נופלים למלכודות אויבים ואיננו כפופים למקלדות צייצנים. מבחן המנהיגות מחייב לקבל החלטות נכונות גם כשהן אינן מובנות לכל ברגע נתון, וצדקתן מתבררת בהמשך''.

ראש הממשלה הוסיף: ''מי שלא מסוגל לנהוג ולעמוד בלחץ הביקורת לא כשיר להנהגה. אנחנו בוחרים בקפידה את תזמון התגובה שלנו ואת עוצמת העימות עם אויבינו וזה לא דבר חדש".