דירוג אשראי. אילוסטרציה
דירוג אשראי. אילוסטרציה צילום: FREEPIK

בשנת 2019 נכנס חוק דירוג האשראי לתוקפו, חוק זה יפעיל בעצם את מאגרי המידע של בנק ישראל אשר עד כה נאסף רק מידע שלילי וחריג לגבי לקוחות הבנקים השונים.

אך כיום החוק החדש אמור לסיים את הדירוג השלילי, לאסוף גם נתונים חיובים אשר יתבססו על פרמטרים שונים אך בעיקר על יכולת העמידה שלנו בהלוואות השונות, במסגרות האשראי ועוד.

דירוג זה אמור להיות שלילי או חיובי, כמובן שדירוג זה נע על כמה רמות. אך מעבר למאגר המידע שפותח עם החוק והאחריות החדשה המוטלת על כתפי בנק ישראל, החוק אמור גם לייצר תחרות בין הבנקים וחברות הקרדיט.

על מה דירוג אשראי מסתמך?

דירוג האשראי שם דגש בעיקר על היכולת שלנו להחזיר הלוואות ולעמוד בפרעונות והתחייבויות פיננסיות שונות, אך מעבר לכך הוא גם שואב את המידע שלו מכמה גורמים מאוד קריטיים. הראשון שבהם הוא חברות ממשלתיות כמו חברת החשמל, אחר כך על צוי כינוס, צווים מבית המשפט, עיקולים וכו.

אך לא רק על כל אלו הוא מסתמך, אלא גם על ההיסטוריה הבנקאית והחוץ בנקאית שלכם. המידע נאסף החל מהיכולת שלנו לעמוד במסגרת האשראי שהוקצבה לנו, עמידה ביכולת שלנו להחזיר הלוואות ועמידה בפירעון צ'קים. המידע מסתמך על כל ההיסטוריה הפיננסית שלנו כפי שמעבירים הבנקים והגוף החוץ בנקאים.

למה דירוג אשראי זה דבר כל כך חשוב עבורי?

דירוג אשראי בעצם משכלל את כל ההתנהלות הפיננסית השוטפת שלנו ומציג תמונת מצב כמעט מלאה כמעט. אבל יחד עם זאת הוא גם יכול לעזור לנו אל מול קבלת הלוואות, משכנתאות, מסגרות אשראי ועוד כלים פיננסים ואחרים המצויים כיום בשוק, בריביות נוחות ועדיפות. אבל לא רק זה, דמיינו לעצמכם לא עולם שבו אתם עומדים בתור ומחכים לבנקאי שלכם, לא עוד לחכות אל הבנקאי.

אלא עולם אחר שבו הבנק יודע שהוא ''נלחם'' עלינו בתור לקוחות אל מול גופים בנקאים אחרים. תמונה שכזו לא רק תעודד אותנו להתנהל בצורה כלכלית טובה יותר, אלא גם תגרום לבנקים להיטיב את התנאים שלנו ולהלחם על לייצר לנו מסגרות ותנאים מתאימים הרבה יותר. לקריאה נוספת - https://www.laorc.co.il

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו