מיכאל טוכפלד ודיוויד פרידמן
מיכאל טוכפלד ודיוויד פרידמןצילום: שריה דיאמנט, מקור ראשון

דיוויד פרידמן, לשעבר שגריר ארה"ב בישראל, התייחס להשפעת השיחה הקשה בין יועצי הביטחון הלאומי של ארה"ב וישראל, בה ביקש יועצו של ביידן לבטל את ריקוד הדגלים בירושלים כדי שלא להגביר את המתיחות הביטחונית.

פרידמן התראיין למיכאל טוכפלד בוועידת עם עולם של מקור ראשון, וסיפר: "ללא ספק לעמדת הממשל היתה השפעה על מה שמתרחש כעת. בזמן ממשל טראמפ היה מסר ברור שלישראל אין תנאים ברצון וביכולת שלה להגן על עצמה. אני חושב שמה שקרה תרם להתדרדרות הוביל לכך שחמאס בודק את ארה"ב כעת".

עוד ציין פרידמן: "עתה אפילו הדמוקרטים גינו את ירי הטילים על ישראל". פרידמן הסביר כי לתפיסתו "חמאס מחפש דרכים אחרות כעת לאחר שבוטלו הבחירות כדי להיות מנהיגי העם הפלסטיני".

בהתייחס לעמדת הממשל הנוכחי לירושלים אמר השגריר לשעבר: "ממה שאני מבין ושומע לממשל הנוכחי אין כוונה להזיז את השגרירות האמריקנית על אף שזה ביכולת של הנשיא וגם אם אני חושב שזה יהיה בלתי חוקי.

''גם במשך 8 שנות אובמה ישראל לא הפסיקה לבנות בירושלים ואין סיבה שתידרש לכך. ארה"ב היא בת ברית אבל על ישראל להוביל לאן שחשוב לה", אמר.

בנושא האיראני אמר פרידמן "אני חושש שיש סיכוי שהגלגל יחזור לאחור. נקודת הפתיחה בשיח על ההסכם עם איראן בעייתית. השאלה צריכה להיות לאור העובדה שיש העשרת אורניום איזה כור אני רוצה לראות שבור וחלש או טוב ויכול להשתפר. אני מעדיף שבור וחלש במיוחד כשברור שהם משקרים".

בהתייחס לקשר בין יהדות התפוצות לישראל אמר כי "הקהילה היהודית מפורדת וזה מטריד מאוד . יש כאלה שקשה לקבל אבל חייבים לאהוב. אני חושב שג'יי סטריט מזיקים לישראל, ואם אתה טוען שאתה ציוני כיצד אתה פוגע בזכות של ישראל להיות עם חופשי בארצנו? אבל בארה"ב מותר להם לדבר ועלינו להתמודד".

עוד הוסיף פרידמן כי הקהילות היהודיות בגולה הולכות ומצטמצמות וכי הוויכוח הפנים ישראלי בין רפורמים לאורתודוקסים פוגע בקשר עם יהדות התפוצות. "גם בנושא מתווה הכותל גם אם אין פתרון חשוב שידעו שאכפת ושעושים מאמץ. יהודי צריך לאהוב יהודי".

פרידמן הוסיף בכאב כי "האנטישמיות הולכת וגדלה בארה''ב ובעולם. לצערי הקורונה העצימה את זה, אנשים ישבו בבית והתעצבנו. הבנים שלי בארה''ב סיפרו שאנשים נתנו סתם כך אגרוף ליהודי וצריך להאבק בזה".

לקראת סיום שיתף השגריר לשעבר כי "לו היה נבחר טראמפ היה הסכם גם עם ערב הסעודית. וייתכן שבגלל הקורונה הפסיד טראמפ את הבחירות". פרידמן גם גילה כי בימים אלה הוא עובד על סרט דוקומנטרי שמסקר את הצעדים שהובילו את הסכמי אברהם. בין היתר פרידמן ראיין את פומפאו, טראמפ ועוד.