עשרות רבות של רקטות נורו החל מהשעה 20:45 הערב (שלישי) אל עבר יישובים רבים בגוש דן, בשפלה ובשרון.

בפיצוץ רקטה בראשון לציון נהרגה אישה ונפגעו עוד שני בני אדם. בפיצוץ רקטה באוטובוס בחולון נפצעו שבעה בני אדם, בהם אחד באורח קשה. השאר במצבם קל-בינוני. בגבעתיים נפצעו ארבעה בני אדם באורח קל מרסיסי רקטות. אשה כבת 50 נפצעה קשה לאחר שמעדה במהלך ריצה למרחב מוגן באחד מיישובי מישור החוף.

פראמדיק מד"א סלבה וייצר וחובש מד"א שמעון פרש שהגיעו לזירת פיצוץ הרקטה בראשון לציון סיפרו: "כשהגענו למקום הובילו אותנו לתוך בית פרטי. בכניסה ראינו הרס ובסמוך שכבה אישה בשנות הארבעים לחייה כשהיא מחוסרת הכרה עם פגיעה רב מערכתית".

"ביצענו בדיקות רפואיות ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותה", ציינו השניים והוסיפו, "סרקנו את הבתים הסמוכים שגם בהם היה הרס ואיתרנו 2 נפגעי חרדה שטופלו במקום ולא נזקקו לפינוי להמשך טיפול".

פראמדיקית מד"א רג'ינה מזרחי שהוזעקה לזירת פיצוץ הרקטה בחולון סיפרה, "כשהתקרבנו לזירה ראינו את האוטובוס ומספר כלי רכב עולים באש. אישה כבת 30 שכבה על אי תנועה כשהיא בהכרה וסובלת מפגיעת רסיס בפלג גופה העליון. התחלנו בטיפול רפואי מציל חיים כשבמקביל מתחילה אזעקה נוספת".

"מיד רצנו יחד עם הפצועה שהייתה על מיטת האמבולנס למקום בטוח מתחת לאחד הבניינים. ברגע שהאזעקה נגמרה וניתן היה אפשר לצאת חזרה לרחוב הכנסנו אותה לאמבולנס ופינינו אותה לבית החולים כשמצבה יציב", הוסיפה.

בזמן הירי המסיבי על גוש דן ואזור השפלה והמרכז נעצרו ההמראות כדי לאפשר הגנה על שמי המדינה.

שורה של רשויות מקומיות הודיעו על ביטול הלימודים מחר ובהן: ראשון לציון, רחובות, גבעתיים, פתח תקווה, מועצה אזורית גזר, גבעת שמואל, רמלה, לוד, בת ים ותל אביב

קודם לכן מוטטו כלי טיס של צה"ל מגדל בן 13 קומות בעיר עזה - בתגובה ארגוני הטרור ברצועה איימו לירות לכיוון תל אביב. דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי איים כי בשעה 21:00 יירה הארגון רקטות לעבר תל אביב.

מתחילת ההסלמה שוגרו כ-480 רקטות לשטח ישראל וכ-150 רקטות נפלו בשטח הרצועה. לוחמי ההגנה האווירית יירטו כ-200 שיגורים.

באחת התקיפות חוסל בכיר חמאס איאד שריר, שהוא גם מפקד מערך הנ"ט של העיר עזה בארגון. בצה"ל אמרו כי הוא היה אחראי לכמה פיגועי ירי נ"ט בשטח ישראל, וכי המערך שבראשו עמד היה במוכנות לפיגוע במתווה נ"ט בזמן החיסול.

דובר משרד החוץ האמריקני מסר "לישראל יש זכות להגן על עצמה ולפלסטינים יש זכות לביטחון. אנו מודאגים מאובדן חיים בעזה ובישראל ומפגיעה באזרחים חפים מפשע. ארה"ב תמשיך להיות בקשר עם הישראלים והפלסטינים כדי לנסות ולבלום את ההסלמה".

פיקוד העורף מנחה את תושבי הדרום והמרכז לשהות בקרבת מרחבים מוגנים ובקבלת התרעה להיכנס למרחב מוגן ולשהות בו 10 דקות. הנחיות פיקוד העורף הוכחו כמצילות חיים.

הערב פורסם שמה של אחת ההרוגות מירי הרקטות לאשקלון מוקדם יותר היום: סהומי סאנדוש, עובדת זרה מהודו ואם לילד בן 9, שנפגעה בבית הקשישה בת ה-80 שאותה סעדה. הקשישה נפצעה באורח קשה מפגיעת הרקטה בביתה.

ירוטים משדרות אלישיב מי מרום

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90