רכבים שרופים בלוד
רכבים שרופים בלוד מיכאל גויכברג

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה קורא לשחרר את תושבי לוד היהודים שנעצרו בחשד למעורבות במותו של המחבל שיידה אבנים.

''מעצר היורה בלוד וחבריו, שפעלו ככל הנראה בהגנה עצמית, הוא נורא. גם אם יש דברים שהציבור עדיין לא יודע, אזרחים שומרי חוק הנושאים נשק הם מכפיל כוח בידי הרשויות, לניטרול מיידי של איום וסכנה'', אמר אוחנה.

לדבריו, מעצר ושחרור אינם נתונים לסמכותו כשר לביטחון פנים. ''לו כך היה - היו משוחררים. טוב תעשה מערכת האכיפה אם כך תנהג''.

ח''כ בצלאל סמוטריץ' ממפלגת הציונות הדתית הגיב לדברי אוחנה וקרא לו לפטר את הקצינים האחראים למעצר היהודים בלוד. ''מעצר ושחרור אינם נתונים להחלטת השר לביטחון פנים. פיטורי קצינים שלא יודעים לקבל החלטות נכונות ומסכנים את אזרחי ישראל כן נתונים לסמכות השר לביטחון פנים. בהצלחה'', צייץ סמוטריץ'.

כזכור, בית משפט השלום בראשון לציון האריך אתמול עד ליום חמישי את מעצרם של שלושת תושבי לוד שנעצרו בחשד לביצוע הירי ממנו נהרג פורע ערבי תושב העיר שהשתתף בהתפרעויות.

השופט טל ענר קבע כי נכון לרגע זה קיים חשד סביר נגד השלושה לביצוע עבירת המתה, וציין כי "מבחינה ראשונית עולה כי גרסאות החשודים אינם עולות בקנה אחד עם הראיות האובייקטיביות".

חבר הכנסת לשעבר ד"ר מיכאל בן ארי התעמת בתחילת הדיון עם עיתונאי ישראלי ששאל את החשודים בירי בפורע הערבי בלוד האם הם מביעים חרטה. בן ארי צעק לעברו "אתה לא מתבייש? על מה הם צריכים להתחרט? הם הגנו על הילדים שלהם. חתיכת מחבל, אויב, פושע".

בפתח הדיון הציגה טוענת המעצרים המשטרתית סרטון מהאירוע, במטרה לתמוך בבקשת המשטרה להאריך את מעצר העצורים בשלושה ימים.

לדבריה, "בעקבות האירועים אתמול בלילה התפתחו עימותים בין קבוצה של יהודים לקבוצת מיעוטים בעיר לוד. יש לנו תיעוד של בני מיעוטים שהגיעו למקום והשליכו אבנים ובקבוקי תבערה. בשלב מסוים הקבוצה היהודית הגיבה בירי. נלקחו גרסאות, כולם בבדיקה. יש מעורב נוסף שטרם אותר. צופים לחקירת מעורבים גם מצד בני המיעוטים".

הטוענת המשטרתית הוסיפה, "אין לנו אינדיקציה ששוטרים ירו באירוע והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות באירוע אמש".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו ביקש לברר איפה הייתה המשטרה בזמן האירוע ומדוע לא נכחה למרות הקריאות אליה. בתגובה הודתה הטוענת המשטרתית כי "המשטרה לא נכחה במקום עד שדווח על נפגעים". בדיון התברר כי במשך שעה וחצי ביקשו התושבים היהודים מהמשטרה להגיע לזירה כל הקריאות אליה עלו בתוהו.

הטוענת המשטרתית ציינה כי היורים חשודים בעבירת המתה, אך ציינה כי כרגע לא ברור מי מהשלושה יוחשד לבסוף בכך "רק לאחר בדיקה בליסטית יידעו לאיזה חשוד לקשר את החשד להמתת הצעיר הערבי". עוד ציינה כי ישנו חשוד נוסף שטרם אותר, חוקרי המשטרה יודעים מיהו והחלו לחקור אחריו.

עו"ד קידר תקף את טענות הטוענת המשטרתית, "אם החקירה היתה הוגנת, מה שקורה כאן מוזר. באה חברתי ואומרת, 'כל מה שאומרים הלקוחות שלך - אני צריכה לבדוק בזמן שהם במעצר'. האירועים אתמול מרטטים את הלב. שריפת מכינה, שריפת ספרי תורה, דברים קשים ומרתיחים, מה שקרה אתמול בשכונה הוא פשוט מאוד".

קידר הוסיף, "התפתח כאן אירוע קשה מאוד, הלקוחות שלי הרגישו סכנת חיים. הירי היה מחויב המציאות, ירי להגנה עצמית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו