שופטת בית המשפט בלוד אפרת פינק החליטה אחר הצהריים (רביעי) להאריך את מעצרם של שלושת היהודים שהגנו על עצמם לאחר שהותקפו בידי המון ערבי פורע בעיר.

נציג המשטרה אמר בדיון: "אנחנו בתחילת הדרך, יש מורכבות ורגישות. מתרכזים בחקירה נקודתית". דיון בעניינם יתקיים מחר בבית משפט השלום בראשון לציון.

מאות בני אדם הפגינו בצהריים (רביעי) מחוץ לבית המשפט ומחו על מעצרם של השלושה. מנכ"ל מועצת יש"ע יגאל דלמוני שהשתתף בהפגנה אמר לערוץ 7: ''בית המשפט מכשיר את הרצח הבא של יהודים, חזרתי להסתובב עם נשק''.

ח"כ שמחה רוטמן ממפלגת הציונות הדתית אמר כי ''בקשת הארכת המעצר הזאת היא בושה. המשטרה היא האשמה המרכזית''.

בית המשפט דן בערר שהגיש עו"ד עדי קידר מארגון חוננו בדרישה להורות על שחרורם של שלושת העצורים שנעצרו לאחר שהגנו בגופם על חיי אזרחים יהודים בלוד. הערר מופנה כנגד החלטת בימ"ש השלום בראשל"צ אשר האריך אמש את מעצרם ביומיים.

בערר כתב עו"ד קידר כי "העוררים נעצרו אתמול בהקשר לארוע מליל אמש במהלכו נאלצו לעשות שימוש בנשק לנוכח התפרעות חסרת תקדים ומסכנת חיים של ערבים. יש לציין כי המצב בעיר לוד רק מחריף בין היתר לאור אזלת היד של המשטרה אשר מפקירה את האזרחים ורכושם כפי שהיה גם במקרה זה. בעיר הוכרז מצב חירום", נכתב.

עו"ד קידר תיאר בערר את המצב בעיר שהוביל לאירוע: "במהלך הלילה נערכו פרעות בעיר שכללו הצתות של מבני ציבור- משטרה, בתי כנסת וישיבות, בהמשך להפס"ד דומה שמתרחש כבר מספר חודשים. זירת הארוע היא מתחם סגור בו מתגוררים יהודים בלבד.

''לאור המצב נערכו האזרחים לשמירה על המקום. בהמשך הלילה הגיע המון ערבי והחל לידות אבנים באופן מסכן חיים ומטווח קצר, העורר 1 ואחרים התקשרו למשטרה וזו לא הגיע במשך למעלה מחצי שעה. הפורעים שחשו באזלת היד הסלימו את התקיפה בדמות ידויי בקבוקי תבערה, רוגטקות וכדומה דבר שהגביר את סכנת החיים. לכל אורך ההתפרעות הנ"ל המשטרה בוששה מלהגיע".

עוד ציין כי קידר העצורים הם מלח הארץ, כלשונו, וכי עד כה לא נעצר אף פורע ערבי. "העוררים שהינם מלח הארץ אשר חרפו נפשם בשמירה על בטחון התושבים דבר שלא נעשה על ידי המשטרה. טעה בית המשפט שהתעלם מאזלת היד של המשטרה ומהעובדה כי עד לרגע זה לא נעצר אף פורע ערבי. משפחותיהם של העוררים אשר מצויים תחת מתקפת טרור זקוקים להם פיזית ונפשית והותרתם מאחורי סורג ובריח היא מעשה נפשע של המשטרה שמעביר מסר מתירני כלפי הפורעים הערבים".

לסיום, דרש עו"ד קידר את שחרורם המידי של העצורים.

צילום: חזקי ברוך

מוקדם יותר קרא השר לביטחון פנים אמיר אוחנה לשחרר את תושבי לוד היהודים שנעצרו: ''מעצר היורה בלוד וחבריו, שפעלו ככל הנראה בהגנה עצמית, הוא נורא. גם אם יש דברים שהציבור עדיין לא יודע, אזרחים שומרי חוק הנושאים נשק הם מכפיל כוח בידי הרשויות, לניטרול מיידי של איום וסכנה'', אמר אוחנה.

לדבריו, מעצר ושחרור אינם נתונים לסמכותו כשר לביטחון פנים. ''לו כך היה - היו משוחררים. טוב תעשה מערכת האכיפה אם כך תנהג''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו