הרב מנחם בורשטין
הרב מנחם בורשטין צילום: מוטי לוריא מכון פוע"ה

כל זוג, חתן או כלה שפונים עם שאלה או בקשה לעזרה ממכון פוע"ה, יודעים שיקבלו את המענה המקצועי, המהיר והמדוייק ביותר שיענה על הצרכים השונים מבחינה הלכתית, רפואית, אישית ורגשית. כל אלה מתאפשרים בזכות הידע הרב שצברו רבני מכון פוע"ה והינם חלק ממרכז הלימוד שמכשיר עוד ועוד מטפלים, יועצים, פוסקים, מלווים ומדריכים לסייע וללוות כמה שיותר זוגות ומשפחות.

מי שעומד מאחורי מפעל הכשרת יותר מעשרת אלפים בוגרים ומייעצים בשמונה-עשרה השנים האחרונות הוא הרב מנחם בורשטין, ראש המכון שראה בבוגרי מרכז הלימוד שליחים שיפיצו את הבשורה ויעזרו לכמה שיותר קהלים. "החזון של הרב בורשטין מתממש ברוך ה' בעזרתם של מאות בוגרים המצטרפים למשפחת המכון בכל שנה", אומרת הדר פלג, מנהלת מרכז הלימוד של מכון פוע"ה.

הרבנים של מכון פוע"ה נמצאים בקשר עם רופאים, מדענים, אנשי מחקר שונים בתחומי הרפואה. במרוצת השנים הם צברו ידע עצום ועמדו בקשר רציף עם מכוני הרפואה, גופי המחקר ומרכזים רפואיים והביאו ליצירת פתרונות חדשניים שעונים על הצרכים מכל הבחינות. הידע שיש במכון פוע"ה בא לידי ביטוי בצמתים רבים וחשובים בחיינו, משלב שלפני החתונה ובהמשך, בדיקות סקר גנטי, פוריות, בדיקות בהריון, מהלך ההיריון, אמצעי מניעה, הפלות, אישות ועוד.

אחד הדברים המייחדים את הלימוד במכון פוע"ה הוא היכולת לעסוק בנושאים רגישים בצורה תורנית, עדינה ונקיה מבלי לחשוש, למשל הכשרת יועצים ויועצות בתחום האישות, תוך התמודדות עם שאלות מורכבות וליווי בוגרי הקורס על ידי הרב אודי רט, רכז תחום אישות במכון. מי שמגיע ללמוד ב-16 תכניות הלימוד השונות שמפעיל מרכז הלימוד של מכון פוע"ה בשנה יודע כי יקבל את כל הכלים שיכשירו אותו לתפקיד אותו הוא מבקש למלא. אנחנו לא עושים הפרדה בין עולם הרפואה עולם ההלכה והעולם המקצועי, אלא מחברים ביניהם.

מכון פוע"ה פרץ לא מעט דרכים בעולם הרפואה וההלכה, אחד ממיזמי המכון היה הכשרת אחיות כבודקות טהרה. "מרכז הלימוד הוא המקום היחיד שמכשיר אחיות לבדיקות באופן שניתן להגיע לבדיקה ולקבל תשובה בלי תור בו ביום", מציינת פלג. "אחות בודקת טהרה זה תפקיד שמכון פוע"ה מיסד. כיום יש בודקת טהרה בכל עיר ועיר שהוכשרה במכון פוע"ה. זו תפיסת המכון זיהוי צורך ונתינת מענה הולם".

בנוסף זוגות העוברים טיפולי פוריות, הפלות וקשיים בזמן ההיריון עלולים לחוות טלטלות רגשיות אישיות וזוגיות. "היה לנו חשוב לספק מענה הולם גם בתחום הזה. זיוית וורצמן עובדת סוציאלית קלינית רכזת התחום הפסיכו-סוציאלי במכון פוע"ה, יצרה יחד אתנו קורס יחיד בארץ להכשרת מטפלים שילוו את הזוגות שעוברים את התהליך ומעוניינים בפתיחת אפיק נוסף בעבודתם הטיפולית למען הזוגות. תנאי הקבלה לקורס הם תואר טיפולי וניסיון בטיפול. הסלוגן של מכון פוע"ה השנה הוא 'מקצוע שנוגע בחיים', הבוגרים שלנו מתפרנסים מהמקצוע שרכשו פה והם גאים להיות בוגרי מרכז הלימוד ולתת מענה ברמה הכי גבוהה לשאלות שהתשובות בהן באמת נוגעות בחיים".

מאות נשים הוכשרו לתפקיד יועצות רפואה והלכה

גם יועצות רפואה והלכה, מכשירים במכון. "זה היה דבר מהפכני", מדגישה פלג. "התחלנו אותו עוד לפני שמישהו בכלל חשב על זה שנשים תוכלנה לייעץ הלכתית ורפואית לשאלה של אישה. השיח הנשי, תיווך השאלה לרב וההכוונה להמשך טיפול זהו צורך של נשים רבות. יועצות רפואה והלכה נותנות לו מענה בקהילות במקום מגוריהן".

הלימוד בתכנית נעשה תוך הקפדה על ידע נרחב הן ברמה התורנית והן ברמה המקצועית. "יועצות רפואה והלכה אלו נשים שעוברות קורס מעמיק בתחום כדי שתוכלנה להיות כתובת מדוייקת עבור הציבור. בתחילה יועד הקורס לנשות רבנים ובמהלך השנים זיהינו את הצורך של נשות מקצוע מהתחום הרפואי ללימוד התכנים בקורס וכיום הוא קורס מבוקש בו משתתפות גם רופאות, אחיות, מדריכות כלות, נשות רבנים ועוד".

תקופת הקורונה פתחה אפשרויות ללמידה ממרחקים, בארץ ובעולם. האפשרות לוותר על זמן הנסיעה כשהקורס הגיע ללומדים עד הבית גרם ללומדים רבים מרחבי הארץ להצטרף לתכניות הלימוד. צוות מרכז הלימוד התרגש במיוחד עם הרשמתם לתכניות הלימוד של לומדים מארצות הברית, מקסיקו, צרפת ועוד.

במכון מאמינים בכך שלא רק במהלך הלימוד יש לשמור על קשר בין הסטודנטים למרצים והרבנים אלא גם אחריו. "יש לנו קבוצות שו"ת ווטסאפ עם רבני המכון של מאות מדריכות כלות, מאות מדריכי חתנים, יועצות רפואה והלכה ובודקות טהרה. כל קבוצה כזאת נותנת מענה זמין לכל שאלה. הרעיון הוא שהנושאים כל הזמן מתחדשים, יש שאלות שלא פגשנו קודם, יש צורך ביעוץ של בעל ידע מוסמך. בכל שעה ניתן לשלוח בוואטסאפ התייעצות והרבנים של מכון פוע"ה עונים וזמינים ושמחים תמיד לסייע וללוות".

"ההכשרה לא נגמרת עם קבלת התעודה", היא מדגישה. "השתלמויות מתקיימות לבוגרים על מנת שימשיכו להתמקצע. השנה למשל קיימנו סדנא ליועצות בתחום האישות בנושא ויסות חושי והשפעתו על חיי אישות. זהו תחום מחקר חדש וחשוב היה לנו שהבוגרים שלנו יכירו אותו ויוכלו להשתמש בידע החדש בעבודתם הטיפולית".

הדרכה לנשמה

סיפור אחד מיני רבים של בוגרת מרכז הלימוד פוע"ה הוא סיפורה של דבורה אמרה, עולה מצרפת בוגרת שלוש הכשרות של מרכז הלימוד. "עבדתי בתחום המחשוב ביד ושם בירושלים", מספרת דבורה. "ורציתי להוסיף תחום לימוד לנשמה נרשמתי לקורס הדרכת כלות של מכון פוע"ה. סיימתי את הקורס וזכיתי להדריך כלות רבות. נהנתי מאד מהלימוד ומהקשר עם הכלות ורציתי לעלות קומה, הצטרפתי לקורס 'נשיות בריאה'. קורס שנותן כלים לשיח עם הבנות המתבגרות בתחום המיניות, ולהדרכת האמהות לשיח בריא עם בנותיהן. בצרפת הנושא הוא טאבו ולכן הלימודים הללו פתחו עבורי דלת לעולם חדש ואני מוזמנת להרצות בתחום. בהמשך נרשמתי לקורס יועצות רפואה והלכה, קיבלתי ידע רב שלא הכרתי והיום אני כבר חולקת את הידע הזה ומייעצת לנשים נוספות ובאופן מקצועי".

אמרה התבקשה על ידי מרכז הלימוד למלא את החוסר גם מעבר לים. היום היא מרכזת קורס הדרכת כלות בצרפתית לנשים יהודיות בצרפת במטרה להביא את מהפכת הידע והמקצוענות של מכון פוע"ה גם לשם. זאת בשיתוף עם הרב בנימין דוד, רב יועץ ופוסק וראש המחלקה לדוברי צרפתית בפוע"ה ומרצים נוספים.

אגף נוסף שהחל לפעול במכון הוא 'קדושת החיים', מיזם המציע מענה למשפחות הנדרשות להכריע בשאלות הלכתיות מורכבות ודחופות בנוגע לבן משפחה הנתון בסכנת חיים או במצבי חולי מורכבים. בין היתר מפעיל המיזם קו טלפון פתוח למענה מיידי, 24 שעות ביממה, ומופעל ידי רבנים שהתמחו בתחום זה בשיתוף אנשי מקצוע. גם מיזם זה נכנס לפעילות במרכז הלימוד ומכשיר עוד ועוד אנשי רפואה ורבנים בידע ההלכתי הנרחב לצד מושגים רפואיים ומייעצים למשפחות במצב הקשה ביותר.

הרב מנחם בורשטין, ראש מכון פוע"ה מסכם: "מרכז הלימוד של מכון פוע"ה הוא מקור ידע עצום המתאים את המציאות הרפואית והטכנולוגית המתקדמת להלכה בשילוב שליחות ומקצועיות. חשוב לנו שלכל אדם בארץ ובעולם תהיה כתובת מקצועית הוליסטית לבעיה הפוקדת אותו בצמתים החשובים ביותר בחיינו ולקבל את הפתרון המדוייק ביותר עבורו. הכתובת הזו היא בוגרי ובוגרות המכון שהפכו להיות אנשי מקצוע המבינים בשילוב שבין רפואה, הלכה וההיבטים הרגשיים בחיי המשפחה וישמחו לייעץ, להדריך ולסייע לו באופן המיטבי ביותר".

******

רשימת הקורסים המועברים על ידי רבני ומומחי המכון בפריסה ארצית ובינלאומית מרשימה בהחלט. לא פחות מ־16 קורסים ייפתחו לקראת שנת תשפ"ב:

פסיכותרפיה בפוריות – הכשרת מטפלים לטיפול במי שחווים קשיים בתחום הפוריות

הדרכת כלות – קורס מקוון בערב ובבוקר, קורס פרונטלי בירושלים ובפתח תקווה וקורס נוסף בצרפתית

יועצות לרפואה והלכה – הכשרת יועצות בתחומי הרפואה וההלכה - היריון, לידה, גנטיקה, טהרה, אישות

נשיות בריאה - הכשרת מדריכות לשיח עם אימהות ובנות בתחומי המיניות

הכשרת יועצות לחיי אישות

הכשרת בלניות

הכשרת בודקות טהרה

הכשרת מדריכי חתנים

הכשרת רבנים לפסיקה במראות

הכשרת רבנים מכהנים למענה בשאלות ברפואה והלכה

צומחים באהבה - הכשרת מחנכים לשיח עם מתבגרים

ברגע האמת – הכשרת אנשי סיעוד להיכרות עם שאלות הנוגעים לשאלות בסוף החיים