אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

הרב חיים שמילה, רב קהילה בעיר לוד, הורה לתושבים היהודיים להסתובב עם מכשירי טלפון בשבת, לעשות שימוש בוואטסאפ ולצלם את המהומות על מנת לחזק את ההסברה לגבי המצב. כך דווח ב"ישראל היום".

הרב הסביר כי במצב הנוכחי בלוד, אם רואים אירוע כלשהו בעיר כדוגמת שריפת פחים, יידוי אבנים או בקבוקי תבערה, שימוש בנשק או הליכה עמו ברחוב בצורה מאיימת, "ואף התקבצות של מספר אנשים כאשר יש חשש שמדובר בהתקבצות שיכולה להתפתח לאירוע עם סיכון כלשהו", יש להזעיק מיד את המשטרה.

"מותר לכל מי שנמצא באזורים אלה או באזורים הקרובים אליהם, ללכת עם נשק ומכשיר טלפון בשבת, לצרכי דיווח, הרתעה, או שימוש במקרה של סכנת חיים. מותר להודיע על המקרה גם בקבוצות וואטסאפ שקשורות לענייני ביטחון בעיר, ושיש ביכולתם לסייע או לדווח או ליצור לחץ לשם הגעת גורמים לתפעול האירוע, ומותר לקרוא הודעות אלה בשבת".

לפי הרב שמילה מותר גם לצלם אירועים אלו. "מותר לצלם את האירוע כאשר הצילום לא מסכן את חיי המצלם, מפני שהצילומים יכולים לשמש לזיהוי הפורעים, למיקוד הכוחות, ואף לחזק את ההסברה והתודעה ויחסי הציבור שגם בכוחם יש בכדי לגרום למקבלי החלטות לקבל את ההחלטות המתאימות".

הרב שמילה הסביר את השיקולים להיתרים: "מדובר במצב ברור של פיקוח נפש, ולכן כל פעולה שיש בכוחה אפשרות למנוע או לצמצם פגיעה בנפש, היא פעולה מותרת ואף מוכרחת".

"לא מדובר במצב של פיקוח נפש מקומי ופרטי, שאז לעיתים ייתכנו שיקולים של מיעוט באיסורים או של בחינת הדברים בצורה מדוייקת יותר, אלא מדובר כעת במצב של פיקוח נפש ציבורי ונרחב ולכן עצם הפעלת השיקולים הרגילים הנ"ל עלולה לגרום למצבים של פיקוח נפש עקב גרימת עיכובים בתגובה או חוסר יכולת להבחין בין מקרה למקרה והכרעה בטעות לטובת התעלמות ממצב של פיקוח נפש", כתב הרב.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו