המסקנה משחרור עצורי לוד: מותר להתגונן

עו"ד נתי רום מסכם יממות קשות בלוד בהן נעצרו עשרות יהודים שהגיעו לבקשת תושבים על מנת לסייע בהגנה על חיים ורכוש: ''המשטרה לא שולטת''.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ב' בסיון תשפ"א | עודכן: 23:49

עו"ד נתי רום מארגון 'חננו' מלווה את שלושת העצורים מלוד ולאחר שחרורם בתנאים מגבילים הוא קובע כי מדובר בתיק מיותר לחלוטין, כהגדרתו.

"אנחנו במצב של כאוס, פורעים יורים ברחובות. כבר ארבעים שעות אני נמצא בלוד מטעם ארגון חננו. אנחנו מטפלים בעשרות אנשים שהגיעו להגן על התושבים לבקשת התושבים. חמישים אחוז מתושבי לוד היהודים עזבו את בתיהם ורכושם הפקר. אין ביטחון לתושבים. מבקשים משוטרים ליווי לבתים כי חוששים, אבל המשטרה לא שולטת במצב וניידות מוצתות. לכן יש בקשה של תושבים שיבואו ויתמכו בהם ויעזרו להם".

עו"ד רום ממשיך ומתאר את המציאות בה למרות כל שתיאר המשטרה עוצרת דווקא את היהודים שהגיעו כדי להגן על רכוש וחיים. "אנחנו שמחים שכעת השכילו לשחרר את החשודים הגיבורים שהגנו על עצמם ואנחנו מקווים שלאלתר יפנו את המשאבים להפסקת האלימות. בכל חמש דקות יש ירי. אתמול טיפלנו בפצועי דקירה וירי. הדבר הזה חייב להיפסק".

"צר לי מאוד לשמוע שמפקד המחוז טוען שהמצב בשליטה. זה פשוט לא כך ומקומם שהוא אמר כך. אנחנו במצב חירום אמתי", אומר רום הקובע כי הלך החשיבה השגוי של המשטרה הוא שפוגע בנו ומביא לאנרכיה. "משטרת ישראל עצרה כחמישים יהודים. הצלחנו לשחרר את כולם. חשוב שאנשים יבינו שמותר להם להגן על עצמם, שאין כאן הפקרות, שכאשר מרגישים סכנת חיים ניתן וצריך להגיב".

איך יוצאים מהכאוס הזה? עו"ד רום מתקשה לראות את הצעדים הבאים ומתאר בקבוק תבערה שהושלך גם עליו בעוד שוטרים נותרים מפוחדים בצד. "יש תחושה קשה שמשטרת ישראל הולכת אל הקל והמוכר. אנחנו במצב חירום חייבים להוריד את האלימות הקשה הזו וצריך הרבה עזרת שמים כדי לצאת מהברוך הזה".