מתן פלג באולפן ערוץ 7: המגזר הערבי שרף את המועדון, דו קיום לא יהיה פה

יו"ר תנועת 'אם תרצו' קורא להקים ממשלת חירום לאומית: "סער ובנט צריכים ללכת עם הליכוד שקיבל 30 מנדטים גם אם הם לא אוהבים את העומד בראשו"

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ב' בסיון תשפ"א

יו"ר תנועת ''אם תרצו'', מתן פלג, מבקש שנפסיק לרמות את עצמנו: אין יותר דו קיום בין יהודים לערבים, וישראל תהיה שקטה רק אם נתרגל למצב של ''אי לוחמה''.

בראיון לערוץ הוא אומר כי שתי אוכלוסיות יכולות לחיות זו לצד זו לא מתוך תחושה של 'אחים אנחנו' אלא מתוך הבנה שמדובר בשתי יישויות מנוגדות זו לזו הצריכות לקבוע את הכללים למניעת הרג.

פלג מציין כי ההתפרעויות הנוכחיות מתרחשות ללא כל סיבה נראית לעין ובתקופה בה האוכלוסייה הערבית בישראל נמצאת במצב של שיפור דרמטי, ועם זאת היא בחרה בכך.

"אנחנו במצב שבו מפלגות ערביות יכולות להכריע את זהות הממשלה והדבר אמור לעודד השתלבות, אך בפועל הם 'שרפו את המועדון'. פתאום לכולם אכפת מהאלימות במגזר הערבי. הם היו יכולים לשאוב מכך עידוד אבל קורה הפוך, הבדלנות והפלשתיניזיה מתחזקות", אומר פלג ומתאר את המציאות בה המשטרה הרגילה לעבודה מול אוכלוסייה שבעיקרה שומרת חוק, מוצאת את עצמה מנסה ולא מצליחה להתמודד עם קהל בדלני וקיצוני, "כי זה לא דו קיום, זה מצב של אי לחימה ועם זה מטפלים אחרת".

על מעצרם של היהודים שביקשו להתגונן ולהגן על חייהם וחיי בני משפחותיהם, אומר פלג כי לו היינו חיים בשנת תרפ"ט תחת ממשל בריטי ניתן היה להבין את ההיגיון של מי שעצרו אז את כל מי שביקש להגן על עצמו והכילו את הפרעות שביצעו הערבים. על היעלמותם של שרי הממשלה בכלל והשר לביטחון פנים בפרט, אומר פלג שאינו מצליח להבין מדוע זו המיאו שמתפרשת אצל האזרחים כחוסר אונים.

"ישראל עמדה במבחן הפתע שנקרא קורונה בצורה מאוד מרשימה. בנושא פרעות תשפ"א ראש הממשלה, השרים ומשטרת ישראל מקבלים ציון מאוד נמוך וזה אומר דרשני. בעולם מתוקן עם מערכת פוליטית נורמאלית יש מציאות בה עם שוך הסערה ראש ממשלה מניח את המפתחות ואומר 'אני לוקח אחריות'. אנחנו על סף מלחמת אזרחים. הסיבה היחידה שלא נכנסים ללוד עם כל הכוח היא שכמות הנשק שנמצאת שם עלולה לגבות מאות הרוגים. זה מצב שאסור להגיע אליו".

בעקבות שיחות עם מומחים אומר פלג כי רבים סבורים שיש להכיל את המתרחש בישראל על מנת שניתן יהיה לבצע בהמשך טיפול שורש וכדי למנוע מצב שבו יוכנסו נגמשים לאזורי המתיחויות, מה שיכלול גם פגיעה קשה בתשתיות.

"יש רק מסלול אחד להשתלבות בחברה, שירות בצה"ל, שירות לאומי, וכל בדלנות של התנועה האיסלאמית ופלשתיניזציה אינן באות בחשבון וישראל צריכה להילחם בזה", אומר פלג הסבור כי לראש הממשלה הבא תהיה עבודה מאוד קשה בתוך החברה הישראלית. "האסטרטגיה של בעיטת הפחית קדימה כדי לטפל בזה רק מחר יוצרת בעיה מאוד חמורה".

מכאן עברה השיחה לזירה הפוליטית ולסיכוייו של יאיר לפיד להרכיב קואליציה עם בנט סער ומנסור עבאס. פלג סבור שצריכה לקום משלת חירום לאומית בה מגלים המנהיגים בגרות. "סער ובנט צריכים ללכת למפלגה הגדולה שקיבלה שלושים מנדטים, גם אם הם לא אוהבים את העומד בראשה, ויחד להקים ממשלה, וזהו. ממילא התנועה האיסלאמית שחושבת שהם אדוני הארץ, הפסיקו את המו"מ".

על הושטת היד של מנסור עבאס אומר פלג כי מדובר במי שיכול היה להיות שותף לטיפול במגזר הערבי, אך לא ניתן להקים ממשלה הנשענת עליו. בהקשר זה הוא מזכיר שעבאס נמנע עד כה מלגנות את החמאס, התנועה האחות לתנועתו שלו.

"ממה שאני שם לב, מי שהצביע לתקווה חדשה וראשי המפלגה הזו פוסלים כל שיתוף פעולה עם נתניהו. הקהל שהצביע לבנט חלוק בדעתו, מה שמעורר תקווה שירדו שם מהעץ. גדעון סער הוא אדם רציונאלי וחכם ויש לי תקווה שבגלל המצב הוא יירד מהעץ", אומר פלג הסבור כי הליכוד שקיבל שלושים מנדטים שהצביעו בפתק עליו נכתב שבראש המפלגה עומד בנימין נתניהו אינו יכול להדיח את העומד בראשו, ואם כבר מבקשים להדיח יו"ר תנועה ניתן לדרוש זאת מ'ישראל ביתנו' על ששת מנדטיה.

"המצב כעת חמור כל כך ואנחנו מדברים על אמוציות אישיות נגד אדם? זה קמצא ובר קמצא על סטרויאידים...", אמר פלג וקרא לראשי מפלגות הימין לשים הכל בצד ולהקים ממשלת חירום לאומית.