התובעת פאטו בנסודה
התובעת פאטו בנסודה צילום: Eva Plevier, רויטרס

תובעת בית הדין הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה, ממשיכה במדיניות העויינת כלפי ישראל ושוב מאיימת בפתיחת חקירה סביב "ביצוע פשעי מלחמה" כהגדרתה בסבב הלחימה הנוכחי בין ישראל והחמאס.

בציוץ שפירסמה בחשבון הטוויטר שלה כתבה בנסודה: "אני מציינת בדאגה רבה את הסלמת האלימות בגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים, כמו גם בעזה ובסביבתה, וביצוע אפשרי של פשעים הכלולים באמנת רומא".

אמנת רומא נחתמה על ידי 154 מדינות ברחבי העולם, והיא מעניקה את הסמכות לבית הדין הבינלאומי בהאג לפעול לחקירת פשעי מלחמה ברחבי העולם.

בראיון שהעניקה לסוכנות הידיעות "רויטרס" אישרה בנסודה כי היא עוקבת אחר סבב הלוחמה הנוכחי בין ישראל והחמאס במטרה לבחון האם יש להעמיד לדין מישהו מהמעורבים בגין ביצוע פשעי מלחמה.

"אלו אירועים שאנו מסתכלים עליהם ברצינות רבה. אנו עוקבים מקרוב מאוד, ואני מזכירה כי נפתחה חקירה והתפתחות של האירועים האלו יכולה להיות גם משהו שאנו עוקבים אחריו. זה רק על מנת להזהיר אנשים מכל הצדדים לא להסלים, להיזהר מנקיטת פעולות שיובילו לביצוע פשעי מלחמה", אמרה בנסודה. היא ציינה עוד כי "יש לה יסוד סביר להאמין כי בוצעו עבירות על ידי הצבא הישראלי והקבוצות החמושות הפלסטיניות בגדה ובעזה".

כזכור, זו לא הפעם הראשונה בה התובעת, ילידת גמביה, מאיימת לפתוח בחקירה סביב "פשעי מלחמה" שביצעה כהגדרתה ישראל במהלך סבבי המלחמה עם הפלסטינים.

בחודש מרץ האחרון הודיעה בנסודה כי היא מתכוונת לפתוח בחקירה סביב "פשעי מלחמה שבוצעו בשטחים הכבושים ובמסגרת צוק איתן". בנסודה אמורה לסיים את תפקידה בחודש הבא ולהיות מוחלפת על ידי התובע הבריטי קארים חאן.