לוחמי משמר הגבול עצרו הלילה (שישי) 43 חשודים בהפרות הסדר בלוד, רוב העצורים הם ערבים.

בשעות הלילה המאוחרות החלו להתפתח אירועים אלימים במספר מוקדים בלוד. הפרות הסדר כללו יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה על כוחות הביטחון, מספר אירועי ירי, הצתות של בתי כנסת ומקומות ציבוריים, קטטות שהמשיכו להסב נזק רב לרכוש ולתשתיות שבעיר.

לוחמי מג"ב נכחו במוקדי החיכוך וההתקהלויות, פיזרו את החשודים באמצעים לפיזור הפגנות וביצעו מעצרים של 43 מתפרעים במהלך הלילה.

מהמשטרה נמסר: ''לוחמי משמר הגבול ימשיכו בפריסת כוחות גדולה בלוד גם במהלך סוף השבוע, ימשיכו בביצוע מעצרים של מתפרעים נוספים ויפעלו בנחישות על מנת להשיב את הסדר על כנו''.

אחד מבתי הכנסת שהוצת הלילה הוא בית הכנסת ''דוסא'' בשכונת רמת אשכול בלוד. נזק נגרם לחצר הכניסה ולאחד מחדרי המבנה. בית הכנסת עצמו לא ניזוק.

בית הכנסת דוסא הוקם על ידי ג'נאח דוסא, שעלה מתוניס בשנות השישים, ושימש כבית כנסת מרכזי למתפללים בשכונות הסמוכות מכל העדות. עם השנים האוכלוסייה היהודית עזבה את השכונה ובית הכנסת ננטש ואף נהרס ונשרף.

בשנת 2014 שופץ בית הכנסת על-ידי תלמידי המכינה הקדם צבאית בלוד וגרעין משפחות משכונות סמוכות החל לשוב ולהפעילו. בבית הכנסת אפשר לראות שרידים ישנים שנמצאו מבית הכנסת שנשרף, ויטרינה ובה תשמישי קדושה שנהרסו, וכתובת השלט הישן ששוחזר – שיויתי ה' לנגדי תמיד.

לסיוע לקהילת לוד לחצו כאן

צילום: באדיבות המצלם

כאמור, התפרעויות הערבים בערים מעורבות נמשכו גם הלילה, בשכונת ג'ואריש ברמלה עלו באש שישה בתים פרטיים. בשכונת רמת אשכול בלוד הוצתה דירה בבניין מגורים. הדיירים פונו. בנוסף, משאיות נשרפו בשכונת הרכבת. יהודי נורה בלוד ומצבו קל. שוטר נורה בצומת רמלה מרכז ופונה לבית החולים גם הוא במצב קל.

ראש העיר לוד יאיר רביבו פנה הלילה לתושבים וסיפר על שיחתו עם ראש הממשלה נתניהו. ''שוחחתי עם ראש הממשלה לפני מספר דקות, שנשמע כעוס על אירועי הירי ולא מוכן לקבל את זה שכוחותינו לא יורים בחזרה או לא פושטים על מקור הירי. הוא הבטיח כי המשוואה הזו תשתנה.

''אני שבע רצון ממעורבותו האישית של ראש הממשלה, שגם בדיון הקבינט בו השתתפתי היום בצהריים, הוא היה נחוש וחסר סבלנות כלפי הפורעים''.

רביבו הדגיש: ''במקביל אנו חייבים לנקוט אפס סבלנות כלפי צעירי לה-פמיליה שמלבים את האש, פוגעים בחפים מפשע, ובעיקר במשפחות נורמטיביות שגרות במרכז העיר ודוגלות בחיים משותפים ושקטים. הם מסבים נזק יותר מתועלת.

''אנו מצפים ליד חזקה נגד העבריינים, הפושעים והטרוריסטים שלא אוהבים את לוד ותושביה, שכן הם לא בחלו להרוס בשבוע אחד את המרקם העדין אך היציב של דו קיום בעירנו הנפלאה זה למעלה מ-70 שנה''.

ראש העיר לוד הוסיף: ''שנשמע בעזרת ה׳ בשורות טובות בתקווה שהרוחות יירגעו, נשוב לשגרה ונתחיל לטפל בנזקים האדירים שחטפנו השבוע הן ברמה הפיסית והן הרמה הקהילתית. לילה טוב ושקט ויישר כח ללוחמי המשטרה ומג"ב על פעילותם המסורה בתנאים קשים''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו