מדהים: הצבע שמקרר בתים

חוקרים הצליחו לייצר צבע חדש שמסוגל לדחות את קרינת השמש כמעט לחלוטין. הדור הבא של המזגנים?

תגיות: צבעים
מתנאל ראט , ג' בסיון תשפ"א

מדהים: הצבע שמקרר בתים-ערוץ 7
צבעים במקום מזגנים?
צילום: istock

אם גם לכם נמאס שהמזגן בבית דולק כמעט כל היום, אולי תנסו לצבוע את הקירות בצבע קצת שונה מהרגיל. חוקרים מאוניברסיטת פרדו שבארצות הברית הצליחו לייצר את "הצבע הכי לבן בעולם" שמסוגל לקלוט למעלה מ95% מחום השמש ולקרר את הבית.

באוניברסיטת פרדו טוענים שהפתרון לימות הקיץ החמים, ואולי אפילו להתחממות הגלובלית- נמצא דווקא בצבע לבן במיוחד שפותח לאחרונה. למרות שכמעט אין הבדל הנראה לעין בין הצבע הלבן החדשני לצבע הרגיל, בניסוי שנערך באוניברסיטה הצליחו להראות כיצד הצבע החדש מפחית בצורה משמעותית את החום שהוא קולט מהשמש.


החוקרים בחנו שני דפים זהים שהונחו על גג בניין, כאשר דף אחד צבוע בצבע הלבן החדשני והאחר בלבן רגיל. בעזרת מכשיר למדידת חום, הם הראו שהצבע החדש דוחה את רובה המוחלט של קרינת השמש והיה קר ביותר מ2 מעלות מאשר הצבע הרגיל.החוקרים טוענים כי צביעת בתים בצבע החדשני תמנע מהם להתחמם ותייתר את הצורך בשימוש במזגן, אבל יש כאלו שמפקפקים ביעילות הצבע. כך למשל, לא ברור איך הצבע ימשיך לקרר את קירות הבית אם לאחר מספר שבועות הוא יתלכלך וייאבד את הצבע הלבן הייחודי שלו.וכנגד הצבע הלבן ביותר בעולם- לאחרונה פותח גם הצבע השחור ביותר בעולם ה"ונטה-בלאק". הצבע, מסוגל לקלוט למעלה מ99.9 אחוזים מהאור שפוגע בו וכמעט ולא ניתן להבחין בעצמים שחורים שמונחים עליו.


אז אם נמאס לכם ממזגנים- מוזמנים לנסות לצבוע את קירות הבית בלבן לקראת הקיץ ובשחור לקראת החורף. או, קצת יותר פשוט, לאכול איזו גלידה טובה ולהתקרר גם בלי לצבוע מחדש את הבית כל כמה חודשים.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!