דיווח: ישראל סירבה להפסקת אש

המשלחת המצרית שבה מישראל לקהיר לאחר שנתניהו סירב להפסת אש. נשיא צרפת צייץ בעברית: אני קורא בתקיפות להפסקת אש ולדיאלוג.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ג' בסיון תשפ"א

דיווח: ישראל סירבה להפסקת אש-ערוץ 7
בנימין נתניהו
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

סוכנות הידיעות הרוסית "טאס" מדווחת הבוקר (שישי) כי ישראל סירבה להפסקת אש עם חמאס ועל כן המשלחת המצרית שבה מישראל לקהיר.

נשיא צרפת עמנואל מקרון קרא להפסקת אש בין ישראל לחמאס וצייץ בטוויטר בשפה העברית: ''מערבולת האלימות חייבת להיפסק במזרח התיכון. אני קורא בתקיפות להפסקת אש ולדיאלוג. אני קורא לרגיעה ולשלום''.

ביום ראשון הקרוב תתכנס מועצת הביטחון של האו"ם לדיון פתוח ראשון על הלחימה בעזה, במטרה להגביר את הלחץ על ישראל לחתור לנצירת האש. הדיון מתקיים בעקבות דרישה של סין, נורבגיה ותוניסיה.

שר החוץ האמריקני טוני בלינקן אמר הלילה במסיבת עיתונאים כי עד כינוס מועצת הביטחון ביום ראשון ניתן יהיה להמשיך במאמצים הדיפלומטים כדי לראות אם ניתן לבלום את ההסלמה ולחזור לרגיעה.

למעלה מ-160 מטוסי קרב של חיל האוויר מ-12 טייסות שונות תקפו בלילה האחרון כ-150 מטרות בתשתיות תת-קרקעיות בצפון רצועת עזה.

במקביל לתקיפות חיל האוויר, כוחות חי״ר, ארטילריה ושריון שנפרסו לאורך הגבול, ביצעו ירי של מאות פגזי ארטילריה ועשרות פגזי טנקים לעבר מטרות ברצועה.

במהלך התקיפה שמטרתה הייתה פגיעה קשה במנהרות התת-קרקעיות של חמאס, המהוות נכס אסטרטגי של הארגון, הושמדו קילומטרים רבים של תשתיות מנהור.

דובר צה"ל, תת-אלוף הדי זילברמן, אמר לגלי צה''ל: "יש לנו שפה משותפת טובה מאוד עם הדרג המדיני - אנחנו לא מדברים במונחים של הפסקת אש, הרגל על הגז".

האם צה"ל נערך לכניסה קרקעית לרצועת עזה? דובר צה"ל השיב: "הורדנו כוחות יחסית נרחבים לשטחי כינוס בעוטף עזה. הלילה הפעלנו חלק מהכוחות האלה. מבחינתנו, כל האופציות על השולחן".

"אנחנו ממשיכים להתמקד בבכירי חמאס - זה מאוד מטריד אותם, אנחנו רואים את זה גם בהתנהגות המבצעית שלהם שהיא הרבה יותר חפוזה. אנחנו מזהים את החשש הטבעי שלהם אחרי שבערך 100 חברים שלהם נהרגו בימים האחרונים".

לשאלה עד כמה היכולת הרקטית של חמאס נפגעה השיב תא''ל זילברמן: "חמאס הוא ארגון מסודר, יש לו יכולת להמשיך בירי גם בימים הקרובים, אנחנו מתמקדים בהמשך פגיעה גם בתשתיות השיגור ומתמקדים ביכולת הייצור שלו. אנחנו מתמקדים גם בחיסול חוליות נ"ט וחוליות השיגור".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש: ''אזרחי ישראל, אנחנו מתמודדים במערכה עם שתי חזיתות. החזית האחת - עזה. אמרתי שאנחנו נגבה מחיר כבד מאוד מהחמאס ומשאר ארגוני הטרור, אנחנו עושים זאת ואנחנו נמשיך לעשות זאת בעוצמה רבה. המילה האחרונה לא נאמרה והמבצע הזה יימשך ככל שיידרש כדי להשיב את השקט והביטחון למדינת ישראל''.