בית הכנסת ''דוסא'' בלוד לאחר ההצתה
בית הכנסת ''דוסא'' בלוד לאחר ההצתה צילום: באדיבות המצלם

לאור התגברות האירועים האלימים בימים האחרונים, שירות הביטחון הכללי פועל לצד משטרת ישראל בסיכול ומניעה של ההתפרצויות האלימות המתרחשות בערי ישראל בין ערבים ליהודים.

השב"כ רואה באירועים אלו פעולות טרור ומפעיל יכולות איסוף מודיעין על כוונות פיגועים ועימותים אלימים וזהות המעורבים בהם, על מנת לסכל אירועים אלה וכן לשם איתור, מעצר, חקירה והעמדה לדין של מבצעיהם.

כמו כן, אנשי שב"כ נמצאים בפועל בערים ובאזורים בהם מתרחשת ההסלמה, לצד כוחות משטרה ומג"ב, ופועלים על מנת לסכל מבעוד מועד כוונות פיגוע ולאתר מעורבים במעשי טרור ואלימות, כך שימוצה עימם הדין.

ראש השב"כ נדב ארגמן: ''לא נאפשר לפורעי חוק אלימים להשליט טרור ברחובות ישראל, לא מצד ערבים ולא מצד יהודים. בשיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל, שב"כ יפעיל את כלל יכולות האיסוף והסיכול שלו ויפעל מול כל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל, יהודים וערבים, עד אשר השקט יחזור לרחובות המדינה''.

בית החולים איכילוב הודיע הבוקר (שישי) על שיפור במצבו של חייל צה''ל שעבר לינץ' אמש ביפו. החייל נותח במהלך הלילה והוא שב להכרה.

צוות של שלושה נוירוכירורגים בכירים הוזעק לנהל את הניתוח המורכב כתוצאה מפגיעת ראש קשה ודימום נרחב אותו הם הצליחו לעצור. החייל מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי.

ד״ר עידו שטראוס, רופא בכיר במערך הנוירוכירורגי באיכילוב אמר כי ״לאחר ניתוח מורכב, מצבו כעת משתפר, הוא חזר להכרה מלאה ומוגדר בינוני ויציב״.

במהלך הלילה הובל לחדר מיון חייל נוסף בן 19 שהיה בלבוש אזרחי. הוא יצא לדבריו ממסעדה ביפו שם נחסם על ידי רכב, הופל לרצפה על ידי פורעים ערבים שהתנפלו עליו במכות. מצבו קל.

התפרעויות הערבים בערים מעורבות נמשכו גם בלילה האחרון, בשכונת ג'ואריש ברמלה עלו באש שישה בתים פרטיים. בשכונת רמת אשכול בלוד הוצתה דירה בבניין מגורים. הדיירים פונו. בנוסף, משאיות נשרפו בשכונת הרכבת בלוד. יהודי נורה בלוד ומצבו קל. שוטר נורה בצומת רמלה מרכז ופונה לבית החולים גם הוא במצב קל.

ראש העיר לוד יאיר רביבו פנה הלילה לתושבים וסיפר על שיחתו עם ראש הממשלה נתניהו. ''שוחחתי עם ראש הממשלה לפני מספר דקות, שנשמע כעוס על אירועי הירי ולא מוכן לקבל את זה שכוחותינו לא יורים בחזרה או לא פושטים על מקור הירי. הוא הבטיח כי המשוואה הזו תשתנה.

''אני שבע רצון ממעורבותו האישית של ראש הממשלה, שגם בדיון הקבינט בו השתתפתי היום בצהריים, הוא היה נחוש וחסר סבלנות כלפי הפורעים''.

רביבו הדגיש: ''במקביל אנו חייבים לנקוט אפס סבלנות כלפי צעירי לה-פמיליה שמלבים את האש, פוגעים בחפים מפשע, ובעיקר במשפחות נורמטיביות שגרות במרכז העיר ודוגלות בחיים משותפים ושקטים. הם מסבים נזק יותר מתועלת.

''אנו מצפים ליד חזקה נגד העבריינים, הפושעים והטרוריסטים שלא אוהבים את לוד ותושביה, שכן הם לא בחלו להרוס בשבוע אחד את המרקם העדין אך היציב של דו קיום בעירנו הנפלאה זה למעלה מ-70 שנה''.

ראש העיר לוד הוסיף: ''שנשמע בעזרת ה׳ בשורות טובות בתקווה שהרוחות יירגעו, נשוב לשגרה ונתחיל לטפל בנזקים האדירים שחטפנו השבוע הן ברמה הפיסית והן הרמה הקהילתית. לילה טוב ושקט ויישר כח ללוחמי המשטרה ומג"ב על פעילותם המסורה בתנאים קשים''.