פגיעת רקטה במפעל באשקלון
פגיעת רקטה במפעל באשקלון צילום: מד"א

לנוכח האיום הביטחוני הייחודי שחל על העיר אשקלון, ובהמשך להחלטת הממשלה לחיזוק העיר חתמו שרי האוצר והכלכלה על תיקון התוספת השנייה לחוק עידוד השקעות הון, שהועבר לאישור ועדת הכספים של הכנסת.

בהתאם לתיקון, מוצע לכלול בתוספת השנייה, בהוראת שעה לשנים 2021-2022, אזורי תעשייה מרחביים ברשות מקומית בנפת אשקלון שטרם נכללו בתוספת ולהכניסם תחת ההגדרה של אזור פיתוח א'.

צעד זה צפוי להביא להגברת השקעות באזורי התעשייה באשקלון באמצעות מתן הטבות כלכליות והגדלת האטרקטיביות למשקיעים, ובכך לעודד יצירת מקומות עבודה חדשים ומעבר של מפעלים לאזורי התעשייה בעיר.

בנוסף להכנסת אזור התעשייה המרחבי להגדרת אזור פיתוח א' כאמור, בימים האחרונים הושלמה ההעברה של 60 מיליון ש"ח לצורך פיתוח תשתיות עירוניות במסגרת הסכם הגג של אשקלון, אשר כלולות בו 18,000 יחידות דיור וכבר שווקו בו אלפי יחידות.

כמו כן, כ-8 מיליון ש"ח הועברו לטובת מיגון מסוף התחבורה רמז וכעת מתבצעת עבודה שתאפשר גם העברת 50 מיליון ש"ח לטובת הקמת תחנה מרכזית חדשה בעיר.

שר האוצר, ישראל כ"ץ, אמר כי "העיר אשקלון ספגה מכה קשה לאורך השנים האחרונות, וביתר שאת בימי הלחימה האחרונים, והמענה האמיתי לכל מי שמאיים על העורף הישראלי הוא דווקא בהמשך הפיתוח ובתנופת הבנייה, דברים שאשקלון הוכיחה היטב בשנה האחרונה בהיותה שיאנית בשיווק דירות למגורים. התקנות שיובאו לועדת הכספים של הכנסת יהיו בשורה גדולה עבור כלל תושבי העוטף, שכן יעודדו יצירת מקומות עבודה חדשים והשקעות, לצד חיזוק החוסן האזרחי והרחבת התשתיות בעיר, צעדים שיגדילו את הכנסות הרשות ויתורגמו להשקעה בתושבים. אני מודה לראש העיר תומר גלאם, על עבודתו הקשה ומנהיגותו האחראית שפועלת יום יום אל מול אתגרים יוצאי דופן, ומחזק את ידיהם של תושבי אשקלון בימים לא פשוטים אלה".

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ, הוסיף כי "הימים הקשים שעברו על העיר אשקלון, ממחישים את חשיבות ההחלטה שקיבלנו כבר לפני מספר חודשים להפוך את אשקלון לאזור פיתוח א'".

"אזורי התעשייה של אשקלון כאזורי פיתוח א' יעניק לעסקים באזור הטבות מס ואפשרות ליהנות ממענקים והטבות של משרד הכלכלה והתעשייה כמו הקצאות קרקע ללא מכרז והנחות משמעותיות במס חברות, שיובילו לעידוד השקעות ,לצמיחה כלכלית ותעסוקה איכותית. אני רוצה להודות לראש העיר תומר גלאם ולתושבי העיר אשקלון שעומדים ללא מורא אל מול התקפות הטילים על בתיהם. כתושב שדרות, אני מחזק אתכם ובטוח שצה"ל יחזיר את השקט לאזור הדרום שיביא לשגשוג כלכלי", דברי פרץ.