הרב מנחם פרל
הרב מנחם פרל צילום: אולפני חן

ראש מכון צומת הרב מנחם פרל התייחס היום להוראת גדולי הדור מנהיגי הציבור הליטאי, הרב חיים קנייבסקי והרב גרשון אדלשטיין, שלא להגיע בחג השבועות לכותל המערבי והגדירו זאת כ"התגרות באומות".

"גם המרגלים היו גדולי דור", אמר הרב פרל. "'עלה נעלה וירשנו אותה כי יכול נוכל לה'. בשעת מלחמה, יש איסור בתורה להפחיד את הציבור ועלינו לחזק את הציבור".

לדבריו, "לפני 3,333 בודלנו משאר אומות העולם. יש לנו שליחות בעולם הזה ונישא אותה בגאווה. בכל אלפי השנים הללו נרדפנו ופעם אחר פעם הקדוש ברוך הוא מצילנו מידם".

עוד אמר ראש מכון צומת: "גם בשבת רגילה כוחות הביטחון מחללים שבת כדי שנוכל לחיות את חיי השגרה שלנו, במדינת ישראל, בעוז ובגאון. על אחת כמה וכמה בשעת מלחמה שכל מי שנדרש לשאת טלפון לשמירה על הבטחון, יעשה זאת ללא חשש".

כפי שפורסם, מנהיגי הציבור הליטאי קראו "שלא לעשות שום מעשה של התגרות באומות". הרבנים אמרו: "בימים אלו שאויבינו נשאו ראש רחמנא ליצלן ומנסים לפגוע ביושבי ארץ הקודש, מוטל על כל אחד ואחד להתחזק בכל העניינים ובפרט בלימוד התורה ביום מתן תורתנו וחלילה לעשות שום מעשה של התגרות באומות שאין זה דרך התורה".

"גם חמירא סכנתא", הוסיפו הרבנים. "יש להתרחק מהפגנות ומכל המקומות שהמשנאים מתאספים. על כן, לא להסתכן ושלא להתגרות בהליכה בחג השבועות לכותל המערבי. וכן בשאר המקומות יזהרו מלעבור במקומות שיש בהם חשש סכנה או התגרות באומות ובזכות התפילות נזכה לגאולת עולמים".