פגיעה ישירה באשדוד
פגיעה ישירה באשדודצילום: מד''א

מועצת הביטחון של האו"ם דנה הערב (ראשון, שעון ישראל) במבצע הצבאי ברצועת עזה, וחברי המועצה קוראים לישראל לחתור להפסקת אש בהקדם האפשרי.

הדיון מתקיים בעקבות דרישה של סין, נורבגיה ותוניסיה. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הפציר בשני הצדדים להפסיק את האש ולהרגיע את המתיחות באזור.

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי תקף את התמיכה שישראל מקבלת ממנהיגי מדינות ברחבי העולם וטען כי ההתנהלות הישראלית בהר הבית ובשכונת שייח' ג'ראח הובילה לעימות בדרום. "כל פעם שישראל שומעת מנהיג זר אומר שיש לה זכות להגנה עצמית זה רק מעודד אותה להרוג משפחות שלמות בשנתן. ישראל הורגת משפחות בעזה אחת אחת. ישראל מגרשת פלסטינים מירושלים - כל פעם משפחה אחרת. ישראל מבצעת פשעי מלחמה", האשים הפלסטיני.

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן השיב לטענות שנשמעו בישיבת מועצת הביטחון, ואמר כי "חמאס היה מתוסכל אחרי שאבו מאזן דחה את הבחירות שלא התקיימו 15 שנה. הוא חיפש דרך אחרת לתפוס את השלטון. לכן הוא התחיל את המלחמה. חמאס השתמש במה שקורה בשייח' גראח כתירוץ לירות טילים. מישהו חושב שזו באמת הסיבה לירי מאות טילים על ישראל?".

"בעוד אנחנו מתגוננים, חמאס פעל להתסיס את האוכלוסייה הערבית בישראל. ראינו התפרעויות מזעזעות מצד אזרח ישראל הערבים, וגם מצד יהודים. אנחנו מדינת חוק, והמשטרה פועלת לעצור כל מי שנקט באלימות. יהודים או ערבים'', ציין ארדן.

בעקבות טענות ולפיהן ישראל פורצת למסגד אל אקצא עם כוחות משטרה, ארדן הציג בדיון תמונה של האבנים שהוכנסו למסגד על ידי המתפרעים הפלסטינים, וציין כי זו הסיבה נאלצה לפרוץ את שערי המסגר ולפזר את המתפרעים בלי שאף אחד מהם נהרג. "ישראל מחויבת לסטטוס קוו ולחופש דת עבור כולם בירושלים", אמר ארדן.

ארדן הציג תמונה של תפילות עיד אל-פיטר במסגד אל-אקצא לפני כמה ימים, בה נראים עשרות אלפי פלסטינים מתפללים במקום. "האם בגלל התפילה הזו חמאס ירה עלינו טילים?", שאל השגריר.

''אתם יכולים להעביר לחמאס מסר, שהעולם לא יסבול שימוש באזרחים כאזרחים, ולפעול למען פירוז רצועת עזה, ולפעול להחלפת החמאס במנהיגות שתדאג לאזרחי עזה ולא תשקיע בטרור. אנחנו החלטנו - עכשיו תורכם", כך ארדן.

שגריר ישראל באו"ם לשעבר, דני דנון, אמר כי "מועצת הביטחון לא יכולה לייצר השוואה בין מדינה ריבונית המקדשת את החיים כמו ישראל ובין חמאס, ארגון טרור המקדש את המוות ומנסה להרוג באופן מכוון אזרחים ישראלים.

''הדיונים במועצה מנסים להמשיך נרטיב שקרי ואנטי ישראלי ואנחנו נענה להם באופן נחוש: לא יהיה שקט בעזה - עד שלא יהיה שקט לאזרחי ישראל", אמר דנון.