נער כבן 13 וגבר כבן 23 נהרגו וכ-219 בני אדם נפצעו בערב חג השבועות (ראשון) לאחר שטריבונה שהוצבה בבית הכנסת קרלין ביישוב גבעת זאב שמצפון לירושלים קרסה במהלך התפילות בערב חג השבועות.

כפי הנראה, הטריבונה שקרסה בבית הכנסת הוקמה באופן ארעי לצורך חגיגות שבועות.

ראש המועצה יוסי אברהמי אמר כי "המועצה פנתה לכל הגורמים והתריעה בנושא הזה. סגרנו עם שלטים שאומרים שהאתר פה מסוכן ומבחינת המועצה אי אפשר להיכנס ולקיים פה את האירוע. לצערי לא קיבלנו סיוע מהמשטרה. במשטרה אמרו שהם מסירים אחריות, יש לנו את זה בכתובים".

חסידות קרלין הגיבה בצאת החג "על פי הנראה מדובר בכשל נקודתי חמור בבניית הטריבונה. חסידות קרלין, תפעל בשקיפות ובאחריות בשת״פ גורמי הרשויות הבודקים את האירוע הקשה. סומכים על אנשי אכיפת החוק והגורמים הרלוונטים שיבחנו את האירוע לעומק וכנדרש. החסידות תסייע ככל הנדרש להגיע למיצוי וחקר האמת".

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון תורג'מן, ענה להאשמות ואמר כי "יש מכתב מפורט שהגדיר את התנאים ואת ההגבלות ואת מי שנדרש להיות פה, כולל פקחים מטעם המועצה. שוב אנחנו נדרשים לאירוע שיש בו רשלנות והתנהלות חסרת אחריות. אני מניח שיהיו עצורים".

מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי הוא מקבל עדכונים שוטפים מהאירוע בגבעת זאב מהשר לביטחון פנים ומהמזכיר הצבאי. נתניהו מסר: "אנו מתפללים לשלום הפצועים".

בצאת החג נמסר מבית החולים הדסה כי מתוך 120 פצועים שפונו לבתי החולים שוחררו עם צאת החג חולים אשר מצבם השתפר. בהדסה עין כרם עדיין מטופלים 42 פצועים, בהם גם 6 במצב קשה, ובהדסה הר הצופים נותרו 9 פצועים במצב קל ובינוני.

במהלך 24 השעות האחרונות נותחו במרתון ניתוחים אורתופדיים רבים מן הפצועים בהדסה עין כרם ובהדסה הר הצופים, בהם גם 5 ילדים. נער בן 16 עבר ניתוח נוירוכירורגי מציל חיים וכעת מונשם ומורדם ביחידה לטיפול נמרץ.

"הנהלת הדסה שבה וקוראת אל צמרת משרד האוצר בבקשה לפעול ולהעביר את התמיכה התקציבית שהובטחה ולא מועברת מתחילת אפריל, על מנת שבית החולים יוכל לממן ציוד מתכלה ותרופות בעיקר בימים אלה", נמסר מבית החולים.

בבית החולים שערי צדק מאושפזים 33 פצועים מאירוע הקריסה. שישה מהפצועים במצב קשה והיתר במצב קל ובינוני. בשערי צדק טופלו 115 פצועים מהאירוע על ידי למעלה מ 200 אנשי צוות מכלל מחלקות בית החולים. במהלך הלילה בוצעו 8 ניתוחים דחופים ומצילי חיים.

צילום: Noam Revkin Fenton/Flash 90
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash 90
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash 90
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash 90
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash 90