אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: iStock

מחקר חדש של ארגון הבריאות העולמי בשיתוף ארגון העבודה הבינלאומי, שתוצאותיו פורסמו רק כעת, מגלות כי שעות עבודה ארוכות עלולות להוות סכנת מוות ולגרום למחלות לב ולשבץ מוחי.

על פי המחקר, הראשון מסוגו בנוגע להשפעת שעות העבודה הארוכות על בריאות האדם, בשנת 2016 מתו 745 אלף בני אדם כתוצאה ממחלות שנבעו בצורה ישירה משעות עבודה ארוכות במיוחד.

מדובר בעלייה של 30 אחוזים לעומת שנת 2000, ולדעת החוקרים המגמה נמשכת גם בשנים האחרונות למרות שעדיין אין נתונים על ממדי התמותה לאחר שנת 2016 עקב שעות עבודה מרובות.

החוקרים בדקו נתוני מ-194 מדינות ברחבי העולם, ומצאו כי מעל 55 שעות עבודה בשבוע הגבירו את הסיכון ללקות בשבץ ב-35 אחוזים לעומת אלו שעבדו מעט יותר שעות שבועיות, ואת הסיכון למחלת לב ב-17 אחוזים יותר מאשר אנשים שעבדו עד 40 שעות בשבוע.

לדברי מריה ניירה, מנהלת המחלקה לאיכות הסביבה בארגון הבריאות העולמי, "עבודה של 55 שעות ומעלה בשבוע מהווה סכנה בריאותית חמורה. מה שאנו רוצים לעשות עם המידע הזה הוא לקדם יותר פעולה של הגנה על עובדים".

נתוני מחקר הראו כי רוב מוחלט של הקורבנות, 72 אחוזים, היו גברים בגיל העמידה ומעלה, כאשר רבים ממקרי המוות התרחשו שנים ארוכות לאחר שעות העבודה הארוכות שהם נאלצו לעבוד. החשש בקרב החוקרים הוא כי בעקבות מגיפת הקורונה והעובדה כי אנשים רבים נאלצו לעבוד שעות ארוכות מבתיהם, המגמה תתגבר בשנים הקרובות.

לדברי המנהל הטכני של ארגון הבריאות העולמי, פרנק פגה, "יש לנו כמה הוכחות המראות כי כאשר מדינות עוברות לסגר לאומי, מספר שעות העבודה גדל בכעשרה אחוזים. מעסיקים צריכים לקחת זאת בחשבון בעת הערכת הסיכונים הבריאותיים התעסוקתיים של עובדיהם. זו באמת בחירה חכמה שלא להגדיל את שעות העבודה הארוכות במשבר כלכלי".