עזה
עזה צילום: Rahim Khatib/Flash90

ראש מטה פיקוד דרום בעבר, תא"ל במיל' צביקה פוגל, מנתח את התגובה הישראלית לירי הרקטות הנמשך מרצועת עזה ובפיו שבחים להתנהלות הצבא תחת הנהגת הרמטכ"ל כוכבי, אך גם הצבת מטרות ויעדים הכרחיים.

"זו תגובה עוצמתית במקום ובזמן תוך מתן הרבה מאוד תשומת לב לכירורגיה כי אנחנו לא רוצים לעשות טעויות. חייבים להמשיך ללחוץ על דוושת ההישגים. לא לספור תקיפות אלא הישגים", אומר פוגל הסבור כי מספר רב של הישגים יתכן ויביא את ישראל למציאות בה היא זו שתכתיב את מה שמוגדר כאסטרטגיית יציאה, ביטוי שהוא עצמו אינו אוהב בלשון המעטה.

"הלחץ הבינלאומי לא מעניין אותי. עם הלחץ הזה לא היינו מגיעים רחוק בהקמת מדינת ישראל. לא שמעתי אמריקאי או שבדי מתחשב בלחץ של ישראל. כל אחד עושה את מה שנכון לו", אומר פוגל ומזכיר כי כל אותה ביקורת בינלאומית על ישראל לא נאמרת מאהבת הפלשתינים אלא משנאת ישראל בלבד, וכך יש לראות זאת. "אם ניכנע לכל התנאים שמציב העולם והסנקציות נקבל צבא חמאס בעוד חמש שנים. לכן צריך להמשיך לפעול בחכמה, לפגוע במארגים האסטרטגיים של חמאס עד שיקבל את תנאינו".

פוגל מציב את היעד האסטרטגי הישראלי שלטעמו על ישראל לחתור אליו: "לא כולם יאהבו את זה אבל צריך לדרוש מחמאס פירוז, החזרת השבויים והנעדרים ובתמורה נסייע בשיקום הרצועה".

לטעמו הדיווחים התקשורתיים על לחצים בינלאומים שבקרוב יגיעו אינם אלא הפחדה עצמית מיותרת. "צריך רק להמשיך וללחוץ והם עושים טעויות שבהם הם מאבדים מפקדים רחובות ושכונות. עד לרגע זה המנהיגות מתנהגת כך וזו הרוח הנכונה".

האם נכון להגדיר את יעדי המבצע מראש, או שאולי נכון לדווח על השגת היעדים רק לאחר המבצע? פוגל סבור כי יש להגדיר את היעדים ברמה הכוללת מבלי לרדת לפרטים ודקויות שכן "מה שמתחזק את המוטיבציה והחוסן של החיילים ושל העורף ואת החוסן שלהם הוא שהם יודעים שיש מטרה שאפשר למדוד אותה". לדבריו כדי להגיע לחיזוק וביצור החוסן של העורף והחזית לא די בהכרזות כלליות על כך שהאויב הוכה מכה קשה וכיוצא באלה.

"לא להגיד 'להתראות בסבב הבא' ולא לקבל את האמירה של כל מיני מומחים שחמאס הוא זה שיירה את המטח האחרון. אם הם ירו את המטח האחרון, עוד רחוב ייפול להם", אומר פוגל המזכיר כי על תוצאות המערכה בעזה מתבוננים גם ערביי ישראל, גם מדינות שכנות וגם החמאס ביהודה ושומרון. כל אלה עשויים לנתח כל חולשה כהזמנה להסלמה גם בגזרותיהם.

על תפקוד הרמטכ"ל במערכה אומר תא"ל פוגל: "די ירדתי עליו בזמן האחרון ואני חוזר בי. הוא לא רק יודע לנאום אלא גם להפעיל כוח. לצערי ביומיים הראשונים אכלנו הרבה קש, אבל ההתעשתות הייתה מדהימה הרמטכ"ל מפעיל את הצבא בצורה נכונה בהתאם למטרות שהוא מקבל ממפקדי הצבא, ראש הממשלה ושר הביטחון. הוא עושה את זה נהדר. העבודה שנעשתה בשיתוף שב"כ וגורמי המודיעין נעשתה נהדר, אבל אנחנו עדיין לא מבינים ערבית".