בחופי ארץ ישראל. כנסת ישראל
בחופי ארץ ישראל. כנסת ישראל צילום: ארכיון

בבית העלמין חוף הכרמל בחיפה יתקיים ביום שני הקרוב טקס גילוי מצבה לחיים מולר ז"ל, חלל הקרב באניית המעפילים 'כנסת ישראל'. על סיפורו של מולר וסיפורה של האניה שוחחנו עם ד"ר מרדכי מרמורשטיין, יליד האניה, אחד מ-12 התינוקות שנולדו במסעה של 'כנסת ישראל'.

"האניה הגיעה לנמל חיפה ביום ג' בכסליו תש"ז מלווה בשלוש משחתות בריטיות. הבריטים ביקשו להעביר את כל המעפילים לאניות גירוש. כשהתחילו בתהליך הגירוש החל קרב שפתחו בו המעפילים וניסו לבלום את עלית החיילים הבריטים לאניה".

כלי הנשק שהיו בידי המעפילים לא היו אקדחים ונשק חם אלא אמצעים אחרים לחלוטין ועליהם מספר ד"ר מרמורשטיין: "היו בין המעפילים הרבה בעלי מקצועות ומהנדסים שהכינו תחמושת בשלושת שבועות המסע, קופסאות שימורים כבדות, מקלות שבקצה וו, מטות ועוד סוגים שונים של כלים. לא היה בידיהם כלי נשק חמים".

"הבריטים ראו את נחישות המעפילים וככל הנראה הם גם היו מבוהלים במידה מסוימת, ולא ברור מניין נורתה האש לכיוון האניה. אחד ההרוגים יצחק רוזנבויים בן ה-16, נכדו של האדמו"ר מנדבורנה. בנוסף נהרג שם אלמוני כבן שלושים. שניהם נקברו באישון לילה בבית העלמין חוף הכרמל. המעפיל, שלימים התברר לנו שהוא חיים מולר, נקבר כאלמוני ש'נרצח על סף המולדת באניית המעפילים כנסת ישראל'. במקום קבורתו יש גוש סלע לא צבוע ועליו הכיתוב. כך זה היה במשך 74 שנה".

"בשנת ה-74 קיימנו כנס גדול של מעפילי 'כנסת ישראל'. זה היה בתקופת הקורונה ולכן הכנס התקיים ביוטיוב. השתתפו בו מאות בני ובנות המעפילים שרבים מהם לא בחיים. במסגרת ההכנות לכנס הגיעה אינפורמציה ממחנה המעפילים בעתלית, ובה מכתב של מעפיל בשם אברהם קליין שהיה יחד עם חיים מולר בגרעין 'ספיח' של השומר הצעיר. הוא כותב לוועד הקהילה העברית בחיפה ומספר שהאיש האלמוני שנהרג בכנסת ישראל וקבור בחוף הכרמל הוא חיים מולר, 'אני מכיר אותו, הייתי אתו באניה', הוא כותב להם".

ד"ר מרמורשטיין "לא יודע למה נשאר המכתב הזה ללא מענה ואיש לא עשה עם זה דבר. הוא יכול היה להיגאל מאלמוניותו כבר שנה אחרי האירוע, אבל לא נעשה במכתב הזה דבר. כשראינו את המכתב אמרנו שנקים מצבה ואכן כך עשינו".

"כעת כל מה שאנחנו יודעים הוא שהוא היה חלק מגרעין ספיח שהיה בהונגריה והיה מיועד לבית קמה. ניסינו להגיע לפרטים עליו ולא הצלחנו", אומר מרמורשטיין המעריך כי "כנראה הוא היה נצר אחרון, מאותם שכל משפחתם נספתה בשואה. לא פגשנו מי שיאמר שהוא בן משפחה שלו".

עוד מספר מרמורשטיין על איזכור נוסף של חיים מולר ז"ל: "במלאת חמש להקמת בית קמה יצאה חוברת הנצחה ושם מתואר נסיבות נפילתו. שם נכתב שהוא טבע בים, אבל זה לא נכון. הנסיבות של מותו לא היו אז ברורות, אבל עיינתי גם ביומנו של יוסי הראל מפקד האניה וגם ביומנו של יצחק ארצי, ממנהיגי המעפילים, ומתברר שכאשר נפל הנער בן ה-16, נכדו של האדמו"ר, זה הרתיח מאוד את חיים מולר שקפץ לתוך קבוצת חיילים בריטיים. הם כותבים שהוא נפל על שרשרת העוגן ויצחק ארצי כותב שהשרשרת הייתה מגואלת בדם".

כעת כאמור מקווה מרמורשטיין להגעתם של רבים ממשפחת המעפילים בכלל ומשפחת 'כנסת ישראל' בפרט לאירוע גילוי המצבה הגואל את מולר מהאלמוניות בה היה שרוי במשך למעלה משבעים שנה. בדבריו מציין מרמורשטיין כי באניה היו כ-4000 מעפילים והמשמעות היא ככל הנראה אלפים רבים של צאצאים ברחבי הארץ. האירוע יתקיים ביום שני בשעה חמש אחר הצהריים בבית העלמין חוף כרמל, על כביש 4 סמוך מאוד לחיפה. מרמורשטיין מקווה שהאירוע יניב גם פרטים נוספים על חייו של מולר, ואולי אפילו קרובי משפחה לא ידועים שייצרו קשר.

שורות היומן המספרות על מולר
שורות היומן המספרות על מולר צילום: ד"ר מרמורשטיין
המצבה שתיחשף
המצבה שתיחשף צילום: ד"ר מרמורשטיין