ניר מנוסי
ניר מנוסי צילום: דלית מאיר

"גדלתי באזור המרכז, בסביבה מאד מערבית וחילונית", מספר ניר מנוסי. "בין השאר, משמעות הדבר הייתה שכמו כל מי שמסביבי קיבלתי כמובנות מאליהן את התפיסות והנורמות המקובלות לגבי זוגיות ואינטימיות: שאמורים להתנסות במספר מערכות יחסים לפני שמתמסדים, שהייצוג המפורש של המיניות במדיה הוא טוב ונכון, שמגע פיזי זה לא 'ביג דיל' וצריך להיות קלילים ומשוחררים לגביו, וכן הלאה. מכיוון שזו הייתה הגישה הנורמטיבית הנחתי שהיא גם הנורמלית והטובה, וכל דבר אחר הוא מיושן וכרוך בדיכוי היצרים".

מתי הגיע האירוע המחולל בחייך ו'התעוררת'?

"אחרי פרידה כואבת שעברתי, משפט אחד שחבר שלי אמר לי היווה טריגר לתהליך מטלטל של התפכחות. בתשובה לאמירתי, שחברתי לשעבר לא ממש הבינה מה זה מחויבות, הוא נאנח ואמר, "לצערי זו בעיה היום של דור שלם". המשפט הזה הלך אתי, והתחלתי לשים לב כמה הוא נכון. הפחד ממחויבות הפך להיות ה'מחלה' של הדור. כשהתחלתי לחקור הבנתי שהשורש של זה היה במהפכה המינית של שנות ה-60, שיצרה הפרדה מוחלטת בין מין למחויבות. התוצאה היתה ניסוי חברתי חסר תקדים בהיקפו, לפיו כולם למעשה חייבים להתנסות במספר קשרים לפני ההתמסדות, מה שיוצר אצל אנשים נתק בין הגוף לבין הלב, ופחד להפקיד את הלב בידי מישהו אחר, מחשש להיפגע".

התובנות הללו הובילו את מנוסי הצעיר להסתכל אחרת על העולם הדתי ואיך הדברים מנוהלים בו. ה'אני מאמין' שלו לגבי אהבה השתנה מהקצה אל הקצה.

"הרעיון של שמירת נגיעה עד החתונה, ובניית יסודות הקשר על שיחה ובחירה להתחייב, שנראו לי בהתחלה משוגעים לגמרי, בהדרגה הפכו למקסימים בעיני", הוא מספר. "תובנה זו הצטרפה לתהליכים נוספים שעברתי בתחומי חיים אחרים, והכל ביחד הוביל לחזרה בתשובה".

היום, לצד שיעורי החסידות שהוא מעביר, הוא גם מרצה באופן קבוע לסטודנטים לא דתיים על התהליך שעבר וששינה את חייו. "אני לא מטיף להם לחזור בתשובה", הוא אומר. "פשוט משתף אותם בתובנות שלי ומשאיר אותם לחשוב מה הם רוצים לעשות איתן".

איך אתה רואה את העולם הדתי דהיום ואת נושא 'שמירת נגיעה'?

"חלק מהמוסכמות של העולם המערבי בנושא חלחלו גם לציבור הדתי", אומר מנוסי. "הם יוצרים שם בלבול רב. לכן לפעמים אני גם מעביר את השיחה הזו לחבר'ה דתיים. זה גם מה שאעשה בפרויקט 252 השבוע. כל מי שזה מעניין אותו מוזמן מאד להצטרף".

השיעור של ניר מנוסי בפרויקט 252 יתקיים בע"ה ברביעי, ח' סיון (19.5.21) בשעה 21:00.
עדיין לא בפרויקט? הצטרפו עכשיו לתוכנית הקיץ בלחיצה כאן >>

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו