ח"כ אורבך: שינוי בתרבות ובערכים

חבר הכנסת ניר אורבך (ימינה) השתתף היום (שלישי) בדיון של ועדת הכספים על האסון במירון.

אורבך הסביר כי יש צורך בשינוי תרבותי כדי למנוע אסון דומה בעתיד, ושום ועדת חקירה לא תעזור במקרה כזה. ''עכשיו כולנו קוראים לוועדת חקירה, זה טוב, אבל כל עוד אנחנו והגופים שאמונים על ניהול החיים התקינים שלנו פה, לא ייקחו על עצמם באופן מיידי את עקרונות הניהול התקין - זה לא ילך.

''ועדת חקירה תסיים את המסקנות שלה כמו ועדות חקירה אחרות אם לא יהיה פה שינוי בתרבות ובערכים. בשביל זה אנחנו פה".

אורבך הוסיף, "קודם כל אין ספק שיש קשר בין האירועים, זה לא נכון להגיד שתרבות הפרטצ' היא ייחודית למגזר כזה או אחר. עם השנים היה את פסטיבל ערד, אסון וורסאי, אולמות אירועים, המכביה וזה משהו שפושה בחברה הישראלית.

''אז נכון שיש עכשיו צירוף כזה מבחינת זמנים, שזה נופל על אותו מגזר. אבל אין ספק שהציבור הישראלי בכלל אמון על התרבות הזו. וזה דבר שאפילו מבחינה חינוכית צריך להיות אחרת. עכשיו כולנו כאן קוראים לוועידת חקירה ממלכתית, וועדה חקירה ממלכתית – זה טוב. אבל כל עוד אנחנו וגם הגופים שאמונים על ניהול החיים התקינים שלנו פה, לא ייקחו על עצמם איזשהוא ניהול פנימי זה לא ילך. אנחנו פה, יו"ר הועדה, חבר הכנסת גפני מתריע כבר שנים על אסון מירון''.

אורבך הציג: ''פה יש לי מסמכים משבוע שעבר, על הנושא של גבעת זאב. גם המשטרה וגם הרשות המקומית מתריעים על זה. אבל שימו לב איך כל אחד- מתריע. יש פה את הממונה על הבטיחות היישובי, דודי זקן, כותב למשטרה, בב' בסיוון, ארבעה ימים לפני האירוע. הוא כותב 'האירוע יתקיים במבנה ללא אישור אכלוס, מועצה מקומית גבעת זאב לא אישרה את האירוע. לכן אנו מבקשים ממשטרת ישראל לאכוף את החוק בעניין הזה'.

''המשטרה, ביום ראשון, קרי ביום שבו קרה האסון, מניחה מכתב במשרדי המועצה המקומית, אגב היא מניחה את המכתב, היא לא שולחת מייל כך שהמועצה טוענת שהמכתב אפילו לא הגיע אליה. והיא כותבת על שהמשטרה לא אמונה על פלישות, ולכן היא מבקשת מהמועצה המקומית "למצות את הדין מתוקף סמכותה, ולשלוח פקחים למקום".

''יודעים פה שיש התראה, יודעים שיש פה כנראה אסון, וכל אחד אומר שהשני צריך לקחת על עצמו אחריות. אז גם אם תהיה ועדת חקירה, וגם אם יחליטו שהאחריות הייתה על גוף כזה או אחר, כל עוד התרבות הכללית במדינת ישראל, וממילא גם התרבות של הגופים שאמונים על האכיפה, לא תשתנה, אנחנו לא נפתור את הבעיה''.

ח''כ אורבך הוסיף: ''קודם כל כדי לטפל בזה, שנדע מה הבעיה. בעיניי הבעיה היא שאין שם התנהלות באופן תקין. בואו נחשוב על פתרון. ועדת חקירה זה בסדר, ואני בעד ועדת חקירה, ואני מניח שנצא מפה עם החלטה לוועדת חקירה רק שוועדת חקירה תסיים את המסקנות שלה כמו ועדות חקירה אחרות, ואם לא יהיה פה שינוי בתרבות ובערכים לא עשינו כלום. בשביל זה אנחנו פה- בשביל שהשינוי יקרה".