יופי חיצוני אצל בני נוער: על חשיבות מול הסיכונים

לא מעטים אינם מרוצים מהבבואה הנשקפת מן הראי. האם בסדר לרצות לשנות את המראה שלנו? האם יש הבדל בין בנות לבנים? כתבה מתוך מגזין "מקום בעולם" האחרון

איתמר מור , ז' בסיון תשפ"א

יופי חיצוני אצל בני נוער: על חשיבות מול הסיכונים-ערוץ 7
יופי אצל הנוער: חשיבות מול סיכונים
צילום: נעמה להב

לא מעטים אינם מרוצים מהבבואה הנשקפת מן הראי. האם בסדר לרצות לשנות את המראה שלנו? האם יש הבדל בין בנות לבנים? ומדוע טיפול ליישור שיניים נחשב מקובל ואילו ניתוחים פלסטיים נחשבים בציבור הדתי לא לגיטימיים? * כתבה מתוך מגזין "מקום בעולם" האחרון

--

"במקלחות בצבא תמיד הייתי ממתין להיכנס אחרון אחרי כולם, כי הרגשתי פגום". עומר (שם בדוי) בן ה-22, תלמיד ישיבת הסדר שנמצא כעת בשירות צבאי, עבר לפני כחצי שנה ניתוח פלסטי מורכב וארוך של הסרת עודפי עור מגופו.

לפני שנים קיבל עומר פטור משירות צבאי עקב עודף משקל חריג. "באמצע התיכון הגעתי לצו הראשון, וכבר אז שקלתי יותר מ-150 קילו", הוא מספר. "הלכתי לישיבה, וככל שהתקרב מועד הגיוס של החברים שלי הבנתי כמה לא נוח לי עם הפטור הזה. החלטתי להוריד במשקל בכל מחיר כדי להתגייס, ובתוך שנה, מאמצע שיעור א' עד אמצע שיעור ב', הורדתי יותר מ-80 קילו באמצעות תזונה נכונה והמון ספורט. הצלחתי לשנות את החלטת הצבא, והתגייסתי עם כולם. הגעתי לקרבי, וכיום אני אפילו קצין.

"הקילוגרמים הלכו, אבל המון עור עודף נותר תלוי עליי כמעט בכל מקום אפשרי: בבטן התחתונה, בחזה ובזרועות. אני שרירי מאוד, ובכל זאת מצאתי את עצמי מתפדח לפשוט חולצה בבריכה או במעיין.

"התייעצתי עם אחד הרבנים בישיבה, והוא אמר שעצם ההתלבטות שלי מעידה שאני עצמי מבין שיש משהו לא נכון בהתרכזות במראה החיצוני. הלכתי המון זמן עם התשובה שלו, אבל בפנים עדיין הייתי עצוב.
נועם פרינס: "אני בפירוש חושב שמצב שבו גברים לא נדרשים להתעסק ביופי החיצוני שלהם הוא מצב טוב, ואני מקווה שגם הלחץ על הנשים יפחת, כי כולנו צריכים להתעסק בבריאות, בנראות שפויה ופחות ביופי עצמו"

"לפני כחצי שנה ביקרתי בישיבה, ואחד הר"מים האחרים ניגש אליי ושאל למה אני נראה עצוב. שיתפתי אותו, והופתעתי כשהוא אמר לי שלדעתו אני צריך להתייעץ לא עם רב אלא דווקא עם מישהו מהתחום הפסיכולוגיה.

היפה הוא הטוב

עומר לא לבד. רבים עומדים מול המראה בבוקר ואינם מרוצים כל כך מהדמות הנשקפת אליהם. אוי, כמה החיים היו טובים יותר לו רק היינו קצת יותר רזים או גבוהים או בעלי אף או אוזניים קטנים יותר או אילו רק היינו שריריים ובעלי שיער גולש.

העובדה שבני הנוער כה קנאים למראה שלהם אינה צריכה להפתיע. כבר מגיל אפס מוטמעת בנו התפיסה שגבר צריך להיות חזק ושרירי ואישה צריכה להיות ענוגה, יפה ועדינה. כל סרטי דיסני סובבים סביב העיקרון הזה. הגבר הוא האביר על הסוס הלבן, והאישה גם יפה וגם אופה. אומנם כולנו יודעים לדקלם משפטים כמו 'לא היופי הוא שחשוב אלא האופי', אך רובנו לא קונים אותם משום שהעולם סביבנו סותר את האמירה ללא הרף.

האמת היא שאין פה הפתעה. בעולם שבו יופי מתוגמל בהעדפה באין-ספור תחומים אין ספק שכדאי ואפילו רצוי להיות יפים. עשרות מחקרים מהשנים האחרונות הוכיחו שוב ושוב כי אנשים שנתפסים יפים בעיני החברה זוכים לחיים קלים יותר בלא מעט צמתים. לאנשים יפים יש 70% יותר סיכוי לקבל משרה שהם מתמודדים עליה מול אנשים בעלי כישורים זהים לשלהם אך יפים פחות מהם.

עד לא מזמן בנים סגרו את הפינה של תספורת במכונה ביתית וקצת עזרה מאח גדול או מחבר, ואילו היום רבים מגיעים לספר אחת לשלושה שבועות. בקניונים מציעים היום טיפולי בוטוקס ופילינג על הדרך, תוך כדי שופינג. בשו"תים ההלכתיים אפשר למצוא לא מעט שאלות בשנים האחרונות על הסרת שיער לבנים או טיפולים קוסמטיים אחרים.

דימוי עצמי
צילום: Shutterstock

ייתכן שלקוראי המגזין התופעה מוכרת פחות, אולם בעשור האחרון יש פריחה חסרת תקדים של ניתוחים פלסטיים המיועדים ספציפית לבני נוער. מדובר בתעשייה לכל דבר שיש סביבה לא מעט ויכוחים, ולמרבה ההפתעה בשוללים ובמבקרים נמצאים גם חלק מהמנתחים הפלסטיים, הסבורים שגיל ההתבגרות הוא שלב מוקדם מדי לקבלת החלטות בנושא כזה לנוכח בוסריות הבגרות הרגשית, שאיננה מאפשרת לדעתם להחליט החלטה בלתי הפיכה כמו ניתוח פלסטי. מן העבר האחר נמצאים הורים שמאמינים שאם ניתוח יכול להעניק לנערה או לנער את הביטחון העצמי שהם זקוקים לו כדי לאהוב את המראה שלהם, מדובר בצעד לגיטימי.
נועם פרינס: "אצל בנים חלק שמים את הדגש על מותגים, אחרים על נושא של פיתוח הגוף וחדר כושר, וחלק יבטאו את זה בסממנים אידיאליסטיים כמו פאות, ציציות בחוץ וכיפה גדולה"

כיום החוק במדינת ישראל מאפשר לעבור ניתוחים קוסמטיים אך ורק לבני 16 ומעלה, בהתאם למצב ההתפתחות הפיזית שלהם ובכפוף להסכמה של ההורים לתהליך.

ד"ר מיכל ציפור, פסיכותרפיסטית ומטפלת רגשית במכון אור, מספרת כי בשנים האחרונות היא נתקלת בלא מעט נערות שעוברות ניתוחים פלסטיים ואינן מרגישות צורך להסתיר את עובדת ניתוחן. "עד לפני כמה שנים ניתוח פלסטי, ודאי בגיל צעיר, נחשב חריג", היא אומרת. "רוב הניתוחים הפלסטיים של בני נוער היו נערכים בחופש הגדול כדי לאפשר התאוששות בשקט בבית, הרחק מעיניהם של החברים. כיום לא רק שיש פחות הסתרה ופחות בושה, זה נושא שיחה מרכזי בין בני הנוער".

מה לדעתך אפשר את השינוי הזה?

"כולנו נחשפים במסכים לתמונות של אנשים בעלי ייצוג יופי שנבחר בקפידה. אפילו בתוכניות ריאליטי, שכביכול אמורות לשקף את המציאות, אנחנו נחשפים למודלים בלתי אפשריים. קח למשל תוכנית כמו נינג'ה ישראל. מצד אחד היא מעודדת עיסוק בריא בפעילות גופנית. מצד שני היא מציבה רף לא הגיוני שבו כולנו אמורים להיות חטובים ושריריים כמו ספורטאי-על.

"בני נוער מביטים במודלים הללו, וחלקם מרגישים איום ונורא עם עצמם מפני שהם מחוצ'קנים, עגלגלים או סתם לא מושלמים כמו האנשים ההם שהם ראו בטלוויזיה. זה יוצר לחץ גדול ולא בריא".

ומה לדעתך תפקיד ההורים במצב?

"אני רואה הרבה הורים שמשתכנעים לנוכח הלחץ שהילדים מפעילים, והרבה אחרים שמאלצים אותם לחכות עד שיהיו בני 19–20 לפחות. עם זאת אין בכלל ספק שכיום הורים הרבה פחות מזדעזעים מהתופעה ומתייחסים אליה יותר בטבעיות.

ד"ר מיכל ציפור
צילום: ללא

"כך או אחרת, להורים יש תפקיד מרכזי בתהליך, והם חייבים להיות נוכחים בכל פגישת ייעוץ. גם למנתחים חשוב להבין אם הרצון לעבור את השינוי נובע מצורך או רצון של הנער או הנערה או שמדובר דווקא בלחץ שבא מההורים. אין ספק שקשה להבחין בין גחמה חולפת לרצון אמיתי ובוגר דווקא מפני שמדובר בגיל מאוד לא יציב רגשית ופסיכולוגית. ההמלצה שלי תמיד היא לנסות לדחות ניתוחים לפחות עד גיל 18, כשהמתבגר קצת יותר בוגר ושלם גם מבחינה פיזית, ולפעמים הוא עצמו משנה את דעתו".

מה שמתארת ד"ר ציפור קרה לאדווה (השם המלא שמור במערכת), כיום בת 23, שמאז הייתה בת 16 לחצה על הוריה לאשר לה ניתוח להסרת שומה גדולה מהצוואר.


ד"ר מיכל ציפור: "אין ספק שקשה להבחין בין גחמה חולפת לרצון אמיתי ובוגר דווקא מפני שמדובר בגיל מאוד לא יציב רגשית ופסיכולוגית. ההמלצה שלי תמיד היא לנסות לדחות ניתוחים לפחות עד גיל 18, כשהמתבגר קצת יותר בוגר ושלם"

"ההורים שלי כמובן קיבלו אחריות לבירור הרפואי כדי לוודא שלא מדובר בגידול או בשומה ממאירה", היא מספרת, "אבל מרגע שהוברר שמדובר בשומה שפירה התחלתי לדחוף לכיוון של ניתוח פלסטי להסרתה. ההורים שלי התנגדו מאוד, בעיקר משום שמדובר בניתוח קשה ובהחלמה ארוכה. בסוף התפשרנו שאחכה עד לגיל 18.

"היו לי שנתיים להתיידד עם השומה הזאת. בשנתיים האלה קרו כל מיני דברים שהעבירו את תשומת הלב שלי לעוד מקומות חוץ מאיך זה נראה. כשמלאו לי 18 הופתעתי לגלות שמה שמאוד רציתי שנתיים לפני כן כבר לא בוער לי באותה מידה. לקח לי זמן להבין שזה לא נכון. שיש דברים שאת לא יכולה לראות כשאת בתוך הסיטואציה, ואז את נורא רוצה אותם. לאורך השנים יצא לי לומר ללא מעט חברות שחשבו לעבור כל מיני הליכים דומים שלא יקרה כלום אם הן יחכו עוד שנתיים-שלוש".

מה זה אומר עליי?

לעיסוק ביופי יש צד נוסף, והוא אינו קשור רק למראה חיצוני אלא גם להגדרה עצמית. אצל בני נוער החלטות כמו איך לסדר את השיער, אם לענוד עגיל או לשנות את גודל הכיפה יש משמעות כסמלים בפני עצמם. בלא מעט מקרים כשאדם מחליף סגנון בגדים או מראה חיצוני הוא בעצם מחליט להציג את עצמו אחרת, וזה לא בהכרח קשור ליופי שטחי.

מי שמאיר את הנקודה הזאת הוא נעם פרינס, מרצה ומחנך ותיק למיניות בריאה שנפגש באופן תדיר עם הורים ובני נוער. "אני שם לב שהרבה פעמים מייחסים להתעסקות בצדדים חיצוניים צד לעומתי", הוא אומר. "הורים לפעמים מפרשים שינוי כמרד מול צורת החיים או החינוך בבית, וזה לא בהכרח נכון. בחלק ניכר מהמקרים בני הנוער פחות עסוקים במרד בהורים או בחברה והרבה יותר ברצון למצוא את עצמם.

נעם פרינס
צילום: ללא

"הלחץ היום בנושא זה בא לידי ביטוי בצורך להיות מיוחדים. המודלים של בני נוער בימינו רחבים הרבה יותר מהמעגלים המקומיים המצומצמים. החשיפה של בני נוער לאמצעי תקשורת, לרשתות החברתיות ולאינטרנט מאפשרת להם ללקט סמלים מכל מיני מקומות, ועל בסיסם הם מעצבים את עצמם".

על ההבדלים בין בנים לבנות בכל הקשור למראה חיצוני\ וגם כיצד שלווה נפשית משפיעה על האופן שבו אנחנו תופסים את המראה החיצוני שלנו – תקראו בכתבה המלאה במקום בעולם של חודש סיוון.

יופי חיצוני אצל בני נוער
צילום: SHUTTERSTOCK

מה עוד מחכה לכם בגיליון סיון:

אמיר מויאל עם כל הדברים שאתם יכולים להספיק בימי שישי הארוכים.

ההופעות חוזרות – גדליה בדק את רמת הגעגוע של האומנים לבמה. ומה מתוכנן לנו הקיץ בגזרה הזאת.

מדור המדע יסביר לכם אחת ולתמיד למה כואבת הבטן כששותים יותר מדי שוקו.

ואיך תהפכו לגמרי לבדכם את הכפכפים הפשוטות לסנדלי יוקרה?

ועוד המון המון הפתעות, כתבות וטורים שיש רק לנוער של מקום בעולם.

להורדת גיליון טעימה בחינם של 'מקום בעולם' לחצו כאן