האסון בגבעת זאב
האסון בגבעת זאב צילום: זק"א

האסונות במירון ובגבעת זאב מסעירות את הרחוב החרדי שמתקשה לחזור לשגרה לאור הנפגעים הרבים בנפש.

במהלך חג השבועות התייחס האדמו"ר מצאנז בשיחה עם חסידיו לאסונות והבהיר כי אין דרך לדעת חשבונות שמיים וקרא להתחזק בלימוד תורה.

"בורא עולמים מנהיג העולם הזה בהנהגה של הסתר פנים", אמר האדמו"ר, "אמנם לפעמים בצורה יוצאת מן הכלל יש גילויים של ניסים, אבל ההנהגה הכללית היא בהסתר פנים, כפי שכבר שאל משה רבינו מדוע 'צדיק ורע לו רשע וטוב לו'".

"יש לפעמים שהצדיקים זוכים להבין את דרכי הבורא, ויש לפעמים שאפילו הצדיקים לא מבינים ורק המלאכים בשמים יודעים את פשר הנהגת העולם, ויש פעמים שאפילו המלאכים לא מבינים ולא יודעים על מה עשה ה' ככה, זה סוד כמוס שרק הוא יתברך שמו לבדו יודע מהי הכוונה והתכלית במאורעות אלו".

"המטרה בהנהגת הסתר הפנים", הסביר, "כדי להעמיד את בני ישראל בנסיון האמונה. וזו תפארתם ומעלתם של בני ישראל, שגם בתקופות האפלות והנסתרות ביותר, מתחזקים באמונה תמימה וטהורה, אינם שואלים שאלות ולא מבקשים להבין את דרכי הבורא, ורק מתחזקים באמונה שהוא לבדו מנהיג את עולמו ברחמים ובחסדים".

בדבריו התייחס ספציפית לרצף האסונות. "כאשר מתבשרים בבשורות קשות שפוקדות אותנו אסונות ופורענויות אשר תצילנה אוזן משמוע, כשרואים שדווקא במקום קדוש וביום קדוש (האסון בל"ג בעומר במירון) נקטפים מכרם ישראל נשמות מובחרות וקדושות, חובתנו לדעת שמאורעות אלו באו משמים במטרה לנסות אותנו בניסיון האמונה, אלו הם הניסיונות שלפני ביאת המשיח. אל לנו לתלות את המאורעות בסיבות טכניות או בהסברים טבעיים, אלא לשנן בלבנו כי מאת ה' היתה זאת, ורק הוא ידוע מה טוב עבור העולם, ועלינו מוטל רק לעצום את העיניים ולהתחזק באמונה פשוטה".

"אמונה זו גם בזמנים הקשים - משתיקה את כל המקטרגים למעלה, וממנה בוקעת אורם ויופיים של בני ישראל, ובזכותה נזכה לגאולה השלימה, כמאמר חז"ל שאין ישראל נגאלים אלא בזכות האמונה.

לקראת סיום קרא להתחזק בתורה ולהימנע מלעשות שימוש בטלפון במהלך לימוד תורה. בדבריו קרא שלא להכניס ניידים להיכלי הכוללים במהלך הלימוד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו