דגלי ישראל
דגלי ישראל צילום: ISTOCK

דין לגואטלמה ודין לאנגליה? רגע לפני משחק הליגה מול סנטה לוסיה במסגרת ליגת העל בגוואטמלה, הניפו שחקני קבוצת גואסטאטויה, דגל ישראל, כאות הזדהות ומחאה על הירי הבלתי פוסק מצידם של הטרוריסטים הערבים, על כל חלקי מדינת ישראל.

הקבוצה מהליגה הבכירה בגואטמלה זכתה לתגובות רבות וטובות על התמיכה המפתיעה, אך היו גם מי שלא אהבו זאת בלשון המעטה וגרמו לסערה גדולה בסופה הוחלט להטיל קנס כספי על קבוצת הכדורגל.

בהתאחדות לכדורגל הגוואטמלית הוחלט לקנוס את הקבוצה על התמיכה בישראל בקנס של 10,000 קצל, כ-1,200 דולר. לדברי ראשי ההתאחדות, "גואסטאטויה הפרה את אחד מחוקי המשמעת של פיפ"א, כאשר פעולה זו שביצעו השחקנים נוגדת את כללי המשחק, את רוח התחרות ופוגעת בסמליה הלאומיים של גואטמלה", נכתב בהודעה הרשמית מטעמם.

ראש העיר של גואסטאטויה, חורחה אורלנה פינטו לא נותר חייב והודיע כי הוא לוקח אחריות על תמיכת הקבוצה המקומית בישראל. "אני לוקח אחריות, אבל זה לא יגרום לכך שאפסיק לבקש מאלוהים שיעזור לישראל", אמר ראש העיר והוסיף "אני מבקש את עזרתכם חברים כדי לסייע לקבוצה לשלם את הקנס".

מי שהרים את הכפפה ונעתר לעזרת הקבוצה הגוואטמלית הוא ע.ש, איש עסקים ישראלי, בעל חברה בתום האבטחה המתגורר בישראל ובגוואטמלה שהחליט לשלם את מלוא הקנס שספגה הקבוצה, כשהעביר אחה"צ את מלוא התשלום לחשבון הבנק של גואסטאטויה ובחשבונית שקיבל מהקבוצה נכתב "עבור תשלום הקנס של הקבוצה".

"הבעת הסולידריות של אזרחיה עם מדינת ישראל, ובמיוחד בימים אלה, מחממת את הלב", אמר איש העסקים הישראלי שהוסיף כי גואטמלה אמנם רחוקה פיזית מישראל אולם מדובר באחת המדינות בעלות הקשרים החמים ביותר עם ישראל, בעיתות שגרה ובעיתות לוחמה כמו התקופה הנוכחית.

"המחווה של קבוצת הכדורגל בעד ישראל היא אקט של שפיות. זאת במיוחד לאור גילויי התמיכה בחמאס להם אנו עדים מצד כדורגלנים בכירים בעולם. אני גאה במעשיהם של שחקני הקבוצה ובתמיכתם בישראל, ולכבוד הוא לי לתרום לקבוצה את הקנס שהטילה עליה התאחדות הכדורגל". סיכם ע.ש.

יש לציין כי אכן ישנו סעיף בתקנון פיפ"א בו ניתן לאסור על שימוש בסמלים פוליטיים, אך פעולה דומה שביצעו 4 שחקנים מליגת העל האנגלית, הפריימיר-ליג, כשחגגו עם דגל אש"ף בסיום משחקיהן של לסטר סיטי ומנצ'סטר יונייטד, לא זכתה לאף ענישה דומה מצד ההתאחדות האנגלית וראשי פיפ"א. יתירה מכך, בהתאחדות האנגלית קיבלו החלטה גורפת לא להעניש שחקנים שיניפו דגלי אש"ף במשחקים, או יתבטאו בנושא בצורה כזאת או אחרת.