דני זמיר, ראש מכינת רבין
דני זמיר, ראש מכינת רבין צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

דני זמיר, מייסד המכינה הקדם צבאית רבין ומנכ''ל מועצת המכינות הקדם צבאיות, דוחה את ההאשמות נגד הגרעינים התורניים והטענות לפיהן נוכחות הגרעינים בערים המעורבות הציתה את פרעות הערבים.

''הגרעינים התורניים, כמו קהילות בוגרי תנועות הנוער, קיבוצים עירוניים, קהילות הסטודנטים ודומותיהן ראויות לפרס ישראל", אמר זמיר.

''התקיפה שלהן והאשמתן באלימות הערבית היא שיא בלתי נסבל של האשמת הקרבן על ידי שונאים וקנאים שתרומתם לחברה הישראלית לא מגרדת את קצה תרומתם של גיבורי ההגשמה 2021", הוסיף.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הודה לזמיר על דבריו וצייץ בטויוטר: ''עת הזמיר הגיע וקול התור נשמע בארצנו. תודה דני על הקול השפוי והאמת הפשוטה כל כך''.

כזכור, לפני ימים אחדים טען הפרשן המדיני ברק רביד כי הגרעינים התורניים ברחבי הארץ גרמו בין היתר להצתת התפרעויות הערבים. "זו לא הסיבה היחידה, אבל אחת ההתפתחויות שהובילו למשבר הנוכחי היא תופעה שהתרחשה בשנים האחרונות מתחת לרדאר. לאט לאט הוקמו בערים המעורבות 'גרעינים תורניים'. הם זכו לעידוד ממשלתי, לגיבוי פוליטי ובעיקר לתקציבים של מיליונים. הם ייבאו אל תוך מדינת ישראל, למקומות כמו לוד ויפו את המודל שעבד כל כך טוב עבורם בגדה המערבית הכבושה".

במאמר שפרסם באתר וואלה כתב רביד: ''חרף מתק השפתיים וגלגול העיניים של חבריהם, 'הגרעינים התורניים' לא הגיעו כדי לשפר את מצבה של האוכלוסייה הערבית בערים האלה, שברוב המוחלט של המקרים היא עניה וסובלת מאפליה וגם לא לפעול למען שותפות, שוויון או דו-קיום. כמו בגדה המערבית הם הגיעו כדי להראות מי "בעל הבית", להשתלט על שטחים ולדחוק את התושבים הערבים.

''זו גם היתה סיבה שצעירים ערבים ישראלים רבים כל כך הזדהו עם מאבקם של תושבי שייח' ג'ראח במזרח ירושלים. חלקם חוו את אותן תופעות במקומות מגוריהם ואחרים יכלו לדמיין כיצד הם עלולים להימצא במצב דומה. היום זה שייח' ג'ראח, מחר זה ברמלה או בעכו. זה היה רק עניין של זמן עד שזה יתפוצץ. אולי זו אפילו היתה המוטיבציה של הגורמים הפוליטיים שעמדו מאחורי המהלך. כשישקע האבק ממשלת ישראל תצטרך לבדוק לעומק את המשך התמיכה והתקצוב בגופים האלה'', הוסיף הפרשן המדיני.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו