נגה חדד
נגה חדדצילום: עצמי

אני כותבת אליכם, חברי הכנסת ממפלגות הימין והמרכז. אני מאמינה שמכתב זה הוא לא רק בשמי, אלא בשמם של רבים שאת רחשי ליבם אני מבקשת לבטא.

אתחיל מהסוף: אני מבקשת מכם לבחור במרים פרץ לתפקיד נשיאת המדינה הבאה של ישראל. ואסביר.

הקווים האידאולוגיים המפרידים ביניכם, נבחרי הציבור השייכים למחנה הימין, אינם גדולים. נבחרתם כולכם על ידנו - הרוב הציוני שאוהב ומחובר לארץ, למדינה, לתורת ישראל ולמסורת אבותינו.

אנחנו הרוב בעם, אנחנו הרוב בכנסת. אי אפשר לטעות בזה, התוצאות של ארבע מערכות בחירות בשנתיים מדברות בעד עצמן. בכל כנסת שנבחרה, הרוב הציוני, העממי והמסורתי ניצח בקלפי.

יהיו שיקראו לזה "ישראל השנייה", "ניידים מול נייחים" וכן הלאה, אבל העיקרון דומה: האליטות של השמאל הן אולי הרוב בתקשורת, במערכת המשפט ובאקדמיה, אבל הן לא מייצגות את הלך הרוח הציבורי האמיתי במדינת ישראל.

מסיבות שאת חלקן אני מבינה ואת חלקן כנראה לא אבין לעולם, אתם לא מצליחים להקים ממשלה ביחד.
ולמרות זאת אני מבקשת מכם, בתור נציגינו בכנסת, לבחור לשם שינוי למוסד נשיאות המדינה דמות שמייצגת באמת את העם היושב בציון.

מוסד נשיא המדינה, הרבה יותר מאשר פעילויותיו המעשיות, הוא מוסד סמלי. עיקר תפקידו של הנשיא הוא לרומם את רוח העם, לאחד, לקרב את הלבבות ולהוות סמל לאומי של כל הטוב והיפה של מדינת ישראל [ויש הרבה!].

אינני מכירה את בוז'י הרצוג, וייתכן שהוא אדם ראוי, ממלכתי ומכובד. אבל מבחינתי, מר בוז'י הרצוג הוא פשוט עוד מאותו דבר. גבר חילוני, אשכנזי, ממשפחה מיוחסת מאוד, פוליטיקאי לשעבר מהצד השמאלי-מרכזי של המפה. מבחינתי, אם בוז'י הרצוג נבחר, אפשר כבר להשאיר את ריבלין בתפקיד וזהו. כשני אישים שמייצגים הלך רוח מסויים, בעיניי אין כמעט הבדל ביניהם.

מרים פרץ לעומת זאת, היא כל מה שהם לא. היא אישה שמגיעה ממשפחה מרוקאית פשוטה מאוד, אשת חינוך ואם שכולה. כל מה שיש לה היא בנתה בעמל בשתי ידיים, עם הרבה אמונה ועזרה מלמעלה. מרים פרץ מדברת אל כולם בגובה העיניים ונותנת תחושה של חום ופשטות, אבל היא גם יודעת להרים אותנו גבוה מאוד מבחינה לאומית ורוחנית. היא נוגעת בעומק של הזהות הציונית, היהודית והלאומית שלנו, וגורמת לנו להרגיש גאווה ושייכות.

מרים פרץ יודעת לעודד אנשים בשעת משבר ולרומם את הרוח הלאומית בעיתות צרה ומלחמה. בכל פעם שאני שומעת אותה מדברת, אני מרגישה שאני רוצה להיות אדם טוב יותר. היא אוהבת את כולם בכל ליבה, כמו אמא מרוקאית חמה. וביחד עם זה היא אשת-רוח, שמנסחת עבורנו במילים מרוממות מסרים שחודרים ישר ללב.

רבים יגידו שמוסד הנשיאות הוא מוסד ארכאי ומיותר שאבד עליו הכלח. אבל אם כבר יש מוסד כזה, בואו נרים אותו לגבהים חדשים. לדעתי, אישה כמו מרים פרץ יכולה לעשות את זה. היא מביאה למוסד הנשיאות רוח רעננה של עממיות, פשטות, אצילות נפש, אהבה ענקית ושאר-רוח. מרים פרץ מייצגת בעיניי את כל מה שיפה במדינת ישראל - את מסירות הנפש שלנו למען מולדתנו, את הגאווה הלאומית שלנו, את החום האנושי והחיבור למסורת ישראל. יחד עם כל אלה היא מביאה איתה ערכים נוספים כמו חריצות, דבקות במטרה, אמונה ותחושת שליחות. מרים פרץ היא דמות מאחדת באמת, היא מעל לשמאל או לימין, לחילונים או לדתיים.

אם מוסד הנשיאות הוא מוסד שתפקידו לרומם את רוח העם ולהיות גורם ממלכתי ומאחד - אינני מוצאת דמות מתאימה לכך יותר ממרים פרץ. היא הרי עושה את זה כבר עכשיו, והרבה יותר טוב מרבים אחרים, גם בלי התואר "נשיאת מדינת ישראל".

מרים פרץ היא אחת משלנו. היא מייצגת אותנו, הרוב במדינת ישראל. נציגי מפלגות הימין והמפלגות הדתיות - בחרנו בכם לכנסת, הפעם תורכם לייצג אותנו.

אינני יודעת מהם השיקולים הפוליטיים המנחים בבחירת נשיא. אבל מה שאני יודעת זה שאם מרים פרץ תהיה נשיאת מדינת ישראל - אני ארגיש גאווה עצומה שהיא הסמל הממלכתי והלאומי של מדינת ישראל, שהיא הנשיאה שלי.

הכותבת היא אמא לשלושה, אחייניתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ולומדת תורה