לשכת התעסוקה בירושלים
לשכת התעסוקה בירושליםפלאש90

אנחנו מתקרבים ליום תום תקופת החל"ת בישראל. עוד לפני שנכנס לתפקידו כשר אוצר הודיע אביגדור ליברמן על הארכה מסוימת של התקופה, אך גם הארכה זו מתקרבת לקיצה.

על משמעות הארכה לאזרחי ישראל ועל המגזרים הנפגעים ביותר מעידן החל"ת שוחחנו עם עורכת הדין נעמי לנדאו, מומחית לדיני עבודה.

"תקופת החל"ת שזכו לה אותם עובדים שהוצאו ממקום העבודה בגלל הקורונה תסתיים בשלושים ביוני. קרה מקרה שהמעסיקים ביקשו להחזיר עובדים לעבודה סדירה והעובדים אמרו שהם רוצים להמשיך עם החל"ת עד השלושים ביוני והם מבקשים שלא לחזור לעבודה וחלק פוטרו וחלק לא. לעומת זאת יש שיצאו לחל"ת והעבודה לא חזרה לתקינה, כמו בענף המלונאות ובמפעלים מסוימים שלא חזרו לעבודה סדירה. תהיה קבוצה שלמה של עובדים שלא ישובו לעבודה באחד ביולי. במקרה שכזה, לגבי הצעירים אומר הביטוח הלאומי שהם ישובו לעבודה ולא מעניין אם הם רוצים להישאר מחוץ לעבודה".

ממשיכה עו"ד לנדאו ומציינת כי לאותם המטופלים בילדים הביטוח הלאומי נכון להאריך את תקופת החל"ת גם כאשר מדובר בעובדים בגילאי 27 ומעלה. "בא השר ליברמן ואמר שלא ייתן הארכת חל"ת למישהו מתחת לגיל 45. נראה אותו עושה את זה, אבל מה קורה עם אלה שהם מעל גיל 45, כשהמעסיקים אומרים שהם מבוגרים מדי והם נותרים ללא הכנסה? מצד אחד המעסיק אומר להם שיפטר אותם, אבל מהצד השני יש להם לפחות עוד 10-15 שנה עד גיל הפנסיה וכך נוצר כאן דור של עניים. הם לא יהיו זכאים לחל"ת, לא נוצרה להם תקופת הכשרה והם רחוקים מלקבל את הפנסיה".

לטעמה של לנדאו "הממשלה צריכה למצוא להם פתרונות, כמו לדרוש מהמעסיק להחזיר אותם לחצי משרה והמדינה היא שתשלים את הכסף למשרה מלאה. זה נעשה כך בגרמניה וזכה להצלחה רבתי בצרפת בתקופת השבר הגדול אחרי פיטורי עובדי החקלאות והתעשייה עם הכניסה לעידן היורו". לנדאו מספרת כי התקדים האירופי הוביל למציאות בה "מעסיקים העסיקו במשרה אחת שלושה אנשים".

האם יתכן וכאשר מעסיק יידע שאם הוא לא מחזיר לעבודה את העובד המדינה תשלם לו את מחצית שכרו ולכן הוא ירחיב את מעגל מסורבי החזרה לעבודה? עו"ד לנדאו מודה שאכן יש כאן בעיה שעלולה להיווצר, אך היא "נוטה שלא להאמין שמעסיק לא ישיב עובד וותיק עם ניסיון, ידע וסבלנות אך ורק כי הוא צריך לשלם מחצית מהשכר".

עוד היא מציינת כי מעסיק עלול להיות מוקלט בפליטת פה המסגירה את כוונתו האמתית מאחורי הסירוב להשבת עובד לעבודה והדבר יסבך אותו משפטית. "היו מקרים שבהם המעסיק התהדר וניסה להתהדר בכך שהוא מחזיר עובדים בלי לשלם את כל הסכום".

בסיכום דבריה חוזרת עו"ד לנדאו ומסכמת באזהרה: "אנשים בני חמישים ומעלה שהמעסיק יפטר אותם יהיו הדור החדש של העניים. ללא אבטלה, ללא חל"ת ויוכלו לחיות רק מאבטחת הכנסה שמגיע מהכיס של כולנו".