אלדד יניב
אלדד יניבצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פעיל השמאל אלדד יניב שיגר הבוקר (חמישי) מכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט וליועמ"שית הכנסת עו"ד שגית אפיק, בעקבות סגירת רשימת המועמדים לנשיאות המדינה.

במכתבו, אשר שוגר באמצעות עו"ד גלעד יצחק בר טל, דורש יניב מהשניים לפעול לבירור מידי של השאלה האם פעל המועמד לנשיאות יצחק הרצוג בעבר בניסיון לתווך בין ראש הממשלה נתניהו לבין הנשיא המכהן ראובן ריבלין בנוגע לאפשרות של מתן חנינה לנתניהו.

לדבריו, "במהלך שנת 2019 נעשתה פנייה לכב' נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין שמטרתה לבחון אפשרות של מתן חנינה למר נתניהו, עוד בטרם הוגש כנגדו כתב אישום בעבירות חמורות. הפנייה לכב' נשיא המדינה נעשתה על ידי מר יצחק (בוז'י) הרצוג, שהיום הינו אחד המועמדים לכהונת נשיא/ת המדינה הבא".

"מר הרצוג ניהל מגעים שונים בעניין עם מר נתניהו באמצעות (לפחות) מר נתן אשל, מקורבו של מר נתניהו. כמו כן, הצדדים הסתייעו במר מוטי סנדר, אשר אף החזיק בחוות דעת משפטית התומכת בהיתכנות המהלך. המהלך לא הבשיל לכדי חנינה", נטען במכתב.

"חוות הדעת המשפטית הנ"ל ידועה היטב למר הרצוג, למר נתניהו, למר אשל, למר סנדר, ולמר ריבלין. חוות דעת זו מצויה בידי מספר גורמים, והובאה לידיעתו של מרשי רק ביממה האחרונה. במצב הדברים המתברר כעת יש לפעול לאלתר, לכל הפחות, לזימונו של המועמד מר הרצוג, מר נתניהו, מר ריבלין, מר אשל ומר סנדר למתן עדות לפני משטרת ישראל, ובה יידרשו לפרט כל עובדה ביחס לאפשרות מתן חנינה למר נתניהו, וחוות הדעת המדוברת", דורש יניב.

במכתב רומז יניב לאפשרות של עסקה שנרקמה בין נתניהו להרצוג לתמיכה במועמדות הרצוג תמורת חנינה לנתניהו, "אין ספק כי מר נתניהו, חבר שליחיו והמעוניינים בטובתו, לא ימשכו ידיהם מכל אמצעי כדי להבטיח את המשך כהונתו בתפקיד ראש ממשלת ישראל, וכעת עולה חשש ממשי כי נרקמת מאחורי דלתות עבות ובחדרים ממודרים עסקה ולפיה מבין המועמדים לכהונת נשיא/ת המדינה ייבחר אדם מסוים ובתמורה תוענק למר נתניהו חנינה".

"מצופה כי תנחו את המועמדים לכהונת נשיא/ת המדינה וכן חברי הכנסת להניח על שולחן הכנסת כל הסכם או הצעה, בין בכתב ובין תיעוד להסכם בעל פה, שנעשה עם חבר כנסת או קבוצת חברי כנסת שעניינו בעיקר תמיכה במועמד בתמורה להבטחה לחנינה (למר נתניהו)", הוסיף יניב.