השר אלי כהן
השר אלי כהן צילום: חזקי ברוך

שר המודיעין אלי כהן מתייחס בראיון לערוץ 7 למערכה בדרום והשלכותיה, כמו גם להשפעות הפוליטיות של המערכה על הקמת הממשלה הבאה, אך את השיחה אתו פתחנו בהתייחסות למירוץ לנשיאות, מירוץ בו לא הייתה מועמדות רשמית של מפלגתו, הליכוד.

"אני סבור שהיינו צריכים להגיש. הליכוד היא המפלגה הגדולה ביותר וצריך להיערך בנושא הזה להמשך. נכון שמפלגה כמו הליכוד תציב תמיד מועמד משורותיה או מטעמה", אומר השר כהן ומציין כי בליכוד לא התקיים כלל דיון בנושא.

מכאן התמקדה השיחה במערכה ברצועת עזה והשאלה עד כמה אנחנו קרובים להפסקת אש והאם מתקיימים מגעים לשם כך. "כבר 24 שעות אחרי המבצע חמאס ביקשו הפסקת אש, ובימים האחרונים הם מתחננים להפסקת אש. אנחנו רואים יוזמה מצרית ויוזמה צרפתית ופניות מארה"ב. הם הבינו שאין לנו פרות קדושות במבצע הזה. כל הפעילים על הכוונת, הרס תשתיות ופגיעה בכל הפרויקטים שלהם כמו המינהור שנהרס, כולל כאשר הם נמצאים חיים בתוכו".

על התגובה הישראלית לבקשת ארה"ב לחתור להפסקת אש, אומר שר המודיעין כי ההחלטה היא להמשיך בפעילות. "אמרנו להם שאנחנו מכבדים את הפניה ומעריכים את הגיבוי אבל המחויבות שלנו היא קודם כל לאזרחי ישראל ולתושבי הדרום בפרט. אישרנו את התכניות המבצעיות של צה"ל ויש לו אור ירוק להמשיך. אנחנו מדברים עם האמריקאים ומציגים להם את האירועים. אנחנו לא רוצים להיות במצב שבו בעוד מספר חודשים יהיה סבב נוסף".

להערכתו של השר כהן "אם חמאס היה יודע שנגיב כך הם לא היו יורים לכיוון ירושלים. ביום שמחבלי החמאס ייצאו מהמרתפים הם יראו את עזה כמו חלום בלהות שייקח להם עוד שנים לשקם אותה".

האם סיוע בשיקום הרצועה תמורת פירוז והשבת הבנים נשקל כאופציה? "בקבינט טרם התכנסנו לדון על התנאים להפסקת אש ולכן עוד לא ירדנו לסוגיה הזו. אנחנו עסוקים בהשלמת המטרות והיעדים ששמנו לעצמנו".

היעדים הללו כוללים גם את השבת הבנים? "ראשית, מבחינת מדינת ישראל החזרת הבנים היא ערך. גם כשהיה מקרה של בחורה שטעתה והגיעה לסוריה פעלנו לשחרר אותה, קל וחומר כשמדובר במי שיצא להילחם למען ישראל. אנחנו מחויבים להחזרת הבנים והבנים ישובו. מאחר ואני חבר בדיונים אני מנוע מלפרט אבל ברור שנושא החזרת הבנים הוא ערך עבורנו".

על השיח מול האמריקאים במהלך המערכה אומר השר כהן כי "היו כאלה רואי שחורות שאמרו שלא יהיה גיבוי ולא נוכל לעבוד עם הנשיא ביידן, והם רואים שעבדנו בשיתוף פעולה וקיבלנו תמיכה גם מארה"ב וגם עם עשרות מדינות נוספות שבחרו לחזק את ישראל".

על המידע המודיעיני שמועבר לארה"ב אומר כהן: "היו מקרים ששיתפנו מידע. הייתה התייחסות של מזכיר המדינה בלינקן ביחס להרס בניין התקשורת ושאל אם זה היה מוצדק והצגנו ראיות לכך שהייתה שם גם פעילות של גורמי המודיעין של החמאס ולכן זו הייתה עבורנו מטרה שצריך להשמיד אותה, וכך עשינו".

באשר למצבו של חמאס בימים הללו אומר השר: "רואים שאין להם שפנים בכובע. הם נסו להוציא פעולות בים ובכלי טיס זעירים כאלה ואחרים, ניסו לרתום גורמים פלשתינים בלבנון והכול סוכל אצלנו ביכולות מודיעין גבוהות מאוד. הם הופתעו מהתגובה שלנו והם מתוסכלים. מפקדי החמאס מבינים שחייהם בסכנה ולכן הם מאוד משוועים לאותה הפסקת אש, אבל התכנית לבקשת החמאס הסתיימה ואנחנו ממשיכים לכתוש את החמאס והחזרנו אותם יותר מעשר שנים אחורה".

בהתייחס לחייהם של מפקדי החמאס הנתונים בסכנה לא אהב השר כהן את הדיווחים על כך שמוחמד דף ניצל פעמיים מניסיון חיסול ישראלי. "הדיווח הזה היה מיותר. גם סינוואר וגם מוחמד דף נמצאים על הכוונת. חשוב להגיד שגם דף כמו פחדן נמצא במרתפים כמה עשרות מטרים מתחת לאדמה. הגיבורים הם מפקדי וחיילי צה"ל שנמצאים בחזית בעוד התושבים בממ"דים כשאצלם האזרחים בחזית והמפקדים במרתפים".

עוד ביקשנו את התייחסותו של השר כהן לסוגיה הפוליטית ותהינו מי קרוב יותר לממשלה הבאה, בני גנץ או גדעון סער. "עוד לא הגענו לסוגיה הפוליטית בעת הזו. ראש הממשלה עוסק בסוגיה של עזה עם עין לצפון", הוא אומר ומציין כי האירועים מוכיחים עד כמה חשוב להקים ממשלת ימין רחבה.

על מה שנראה כפריחה בקשר בין נתניהו לגנץ בימי המבצע, העבודה המשותפת, ההסתודדויות ההדדיות, הוא אומר: "הוכחנו שבשעת מערכה שמים בצד את המשקעים האישיים והסוגיות הפוליטיות ועובדים למען עם ישראל. הקבינט עבד בצורה מאוד מקצועית, חלק מהדברים מובילים גם להתקרבות אישית. מה זה יוליד במישור הפוליטי? נחכה ונגיע לנקודה הזו כאשר המערכה תסתיים".