שיפור בתוצאות הכספיות של "אל על"

החברה סיימה את הרבעון הראשון עם EBITDAR חיובי בסך של כ-3 מיליון דולר, לעומת EBITDAR שלילי של כ-22 מיליון ד' ברבעון המקביל אשתקד

תגיות: אל על דו"ח
ערוץ 7 , ט' בסיון תשפ"א

שיפור בתוצאות הכספיות של "אל על"-ערוץ 7
מטוס בואינג 737 של אל על
צילום: סיון פרג'

אל על פותחת את שנת 2021 עם מעבר ל-EBITDAR (רווח לפני ריבית, מסים, פחת, הפחתות והוצאות השכרה וארגון מחדש) חיובי, כך עולה מהדו"חות הכספיים של החברה.

החברה סיימה את הרבעון הראשון של שנת 2021 עם EBITDAR חיובי בסך של כ-3 מיליון דולר, לעומת EBITDAR שלילי בסך של כ-28 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2020, ובהשוואה ל-EBITDAR שלילי של כ-22 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד

במקביל, החברה צמצמה את ההפסד ברבעון הראשון של שנת 2021 ל-86 מיליון דולר לעומת 140 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2020.

השיפור הושג בעיקר על ידי שורה של צעדים שיישמה הנהלת החברה, להתאמת מבנה העליות להיקף הפעילות, לרבות צמצום נוסף במצבת כוח האדם הפעילה והפחתת עלויות מטה.

החברה גייסה במהלך הרבעון סכום של כ-83 מיליון דולר מהנפקת אופציות ומימושן, והחודש חתמה על הסכם המימון עם המדינה, במסגרתו נתקבל מהמדינה סך של 210 מיליון דולר וכן במסגרתו התחייבה החברה להנפקה נוספת בהיקף של 105 מיליון דולר מתוכם בעלת השליטה התחייבה להזרים סך של 43 מיליון דולר; מהלכים אלה, לצד ביצוע פעולות תפעוליות ופיננסיות נוספות לחסכון בהוצאות ולשיפור תזרים המזומנים של החברה – יתמכו במאמצי החברה לעבור לאיזון תזרימי במהלך שנת 2021

כחלק מתוכנית ההבראה וההתייעלות, החברה החלה בשבועות האחרונים בתהליך היפרדות כואב מעובדיה, אשר יושלם במהלך הרבעון השני לשנת 2021 ובסופו צפויה להסתיים העסקתם של כ- 1,900 עובדים.

לדברי מנכ"ל אל על, אביגל שורק, "בימים אלו אנו עוברים תקופה ביטחונית רגישה בה אל על מחויבת לתפקידה להמשיך ולספק מעבר אוירי לישראל וממנה, ועושה כל מאמץ כדי לתת מענה לצרכי הלקוחות בכל מקום ובכל זמן".

"אל על פותחת את שנת 2021 עם מעבר ל-EBITDAR חיובי ועלייה בהכנסות, באופן המתחיל לשקף את הפעולות בהן נקטנו, בהן ריסון מהודק ככל האפשר של ההוצאות. בתקופה האחרונה, בנוסף לשיפור בתוצאות, גייסנו בהצלחה כ-300 מיליון דולר על ידי חתימת הסכם מימון עם מדינת ישראל והנפקת אופציות, בדרך להשגת היעד של החברה לשנת 2021 להגעה לאיזון תזרימי. בנוסף, אנו משלימים בימים אלה את המהלך המורכב של היפרדות מכ-1,900 עובדים, כאשר צעד זה, לצד פעולות נוספות שאנו מבצעים, במישורים הפיננסי והתפעולי, יובילו אותנו להשגת האיזון האמור. במקביל לפעולות הפיננסיות, אנו פועלים לשינוי תפיסת הפעילות של החברה השמת הלקוח במרכז. לצד זאת, אנו עובדים על גיבוש תכנית אסטרטגית, אשר ממצא את הפוטנציאל הטמון בחברה ובמותג. אנו מאמינים, כי המהלכים הרבים בהם אנו נוקטים ישיבו את אל על לפסי צמיחה", הוסיף שורק.

סמנכ"ל הכספים, איציק אליאב, ציין כי "המעבר ל EBITDAR חיובי ברבעון הראשון של שנת 2021 מהווה צעד ראשון בדרך ליישום תכנית ההתייעלות, ועדות למחויבות של צוות ההנהלה החדש להשגת יעד האיזון התזרימי בשנת 2021, ושהינו התשתית למעבר לרווחיות והבסיס הפיננסי לתקופות הבאות. אנו נערכים בימים אלו לביצוע החזרים לכלל לקוחות החברה ופועלים יחד עם כל השותפים העסקים שלנו, הפיננסים והתפעולים, לתמיכה מלאה בתוכנית העסקית של החברה".

"במקביל, אנו נערכים להמשך גיוסי ההון הנדרשים לחברה לעמידה בתוכניותיה. אנו מרגישים את המומנטום החיובי שנוצר עם תוצאות הרבעון הראשון יחד עם התקבול בסך של 210 מיליון דולר מהמדינה ועם שינוי תפיסת השירות של הלקוח במרכז, ופועלים למנף אותו לעמידה ביעדי התוכנית העסקית", הדגיש אליאב.