דני דנון לערוץ 7: ביידן הוא לא אובמה, קיבלנו ממנו גיבוי. לטעמי לא חיסלנו מספיק מחבלים

השגריר לשעבר דנון: הגיבוי לישראל הוא תוצר של עבודה דיפלומטית מאומצת ודיוק צבאי כירורגי. קורא לצה"ל לשחרר חומרים שישמשו להסברה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט' בסיון תשפ"א | עודכן: 08:21

יו"ר הליכוד עולמי ושגריר ישראל לשעבר באו"ם, דני דנון, מתייחס בראיון לערוץ 7 למפגש בין המערכה הצבאית לזירה הדיפלומטית בה ישראל נדרשת להתחיל לחתור לעבר הפסקת אש.

על אורך הנשימה שהעולם נותן לישראל בפעולותיה עד כה מול הרצועה אומר דנון כי לא הופתע. "יש לנו אשראי מדיני בזכות שני גורמים מרכזיים, פעילות מאומצת של משרד החוץ בנושא הסברה, הסברנו לעולם מיהו חמאס", הוא אומר ומזכיר את הפעילות שלו כשגריר באו"ם יחד עם השגרירה אמריקאית דאז ניקי היילי שהובילה לתמיכת רוב המדינות לגנות את חמאס בעצרת הכללת של האו"ם.

עוד הוא מזכיר בהקשר זה את משלחת עשרות השגרירים מהעולם שהובאו לישראל על מנת לראות את המציאות מקרוב.

הסיבה השנייה לאותו אורך נשימה דיפלומטי מבצעי הוא הפעילות הכירורגית המדויקת של צה"ל במהלך המבצע. פעילות זו אמנם לעיתים אינה מניבה מספר גבוה יותר של מחבלים הרוגים, אך היא זו שמאפשרת לישראל את המשך המהלך הצבאי.

על האופן בו מופעלים הלחצים על ישראל אומר דנון כי לחצים אלו נפתחים תמיד מכיוון הליגה הערבית. כעת מדובר במהלך שנבנה בשני אפיקים, האחד הוא חתירה להחלטה אנטי ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם, מה שלטעמו של דנון ייכשל, אם כי הוא מציין לרעה את צרפת ואירלנד המקדמות החלטות נבזיות נגד ישראל. המהלך הנוסף הוא בעצרת הכללית שם מעלים אמירות והצהרות קשות נגד ישראל, אם כי עדיין לא מדובר בהחלטה של ממש.

דנון מתייחס בדבריו להבדלים בין ממשל ביידן לממשל טראמפ, קודמו בתפקיד, ואומר כי לנוכח האירועים המבצעיים האחרונים ניתן לקבוע כי ביידן אינו אובמה גם אם אינו טראמפ. "מבחינת הצהרות היו הצהרות מאוזנות, אבל מבחינת פעילות בפועל קיבלנו תמיכה בדברים המשמעותיים ואת זה ניתן לציין לזכות הנשיא".

בדבריו מספר דנון על הקושי במאבק הסיזיפי להסביר את עמדת ישראל מול חמאס לשגרירים ודיפלומטים מהעולם. עבודה זו מצריכה הצגת נתונים, תצלומי אוויר, צילומי מנהרות ועוד. דנון קורא לאנשי הצבא ל"הלבין" חומרים על מנת שניתן יהיה לעשות בהם שימוש הסברתי שלדבריו מוכיח את עצמו.

בהתייחס לפרעות הערבים בערים המעורבות אומר דנון כי מדובר בבעיה מטרידה יותר מאשר ההתמודדות עם החמס שכן מדובר בקרע מפחיד ומסוכן לאור החיים המשותפים בתוככי ישראל ומתברר כי ישנו מיעוט קיצוני אלים שאינו חושש ממשטרת ישראל ומסנקציות, "צריך להוריד את היד של אותם אנשים בצורה חדה וכואבת, להגיש כתבי אישום ראויים ולהחזיר את ההרתעה של משטרת ישראל, שכאשר שוטר נכנס למקום מסוים יכבדו אותו. אם לא יפחדו ויכבדו שוטר לא נוכל לשים שוטר בכל צומת".

דנון קרא למהלך יזום של ישראל מול החמאס כאשר בסופו תחוסל צמרת הארגון ותנוקה הרצועה מנוכחותו של הארגון. זאת על מנת שישראל לא תמשיך במציאות חיים בלתי מתקבלת על הדעת של חיים מסבב לסבב.

על הזירה הפוליטית אומר דנון כי העריך מאוד את שיתוף הפעולה בין ראש הממשלה ושר הביטחון בקבלת ההחלטות. "זה מה שאנחנו רוצים, הנהגה אחראית שמשתפת פעולה ומקבלת החלטות ולא הכפשות והטלת רפש ופריטטיות. אולי האירועים יובילו לממשלה רחבה ומאוחדת".